Ενδυναμώνοντας τις Οικογένειες Μεταναστών και Προσφύγων με Γονικές Δεξιότητες

Τo Tμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου έχει εξασφαλίσει χρηματοδότηση από τo πρόγραμμα Εrasmus + (KA2: Cooperation for innovation and the exchange of good practices) για το έργο «IENE 8- Ενδυναμώνοντας τις οικογένειες μεταναστών και προσφύγων με γονικές δεξιότητες» (Empowering migrants and refugee families with parenting skills).

Στόχος του προγράμματος είναι να εκπαιδεύσει επαγγελματίες υγείας και εθελοντές που δουλεύουν με πρόσφυγες και μετανάστες  σχετικά με τις γονικές δεξιότητες, τη φροντίδα υγείας  των οικογενειών τους και την ψυχολογική υποστήριξη.

Επιπρόσθετα, το έργο στοχεύει να παρέχει στήριξη, γνώση και ενδυνάμωση στους μετανάστες και πρόσφυγες, βοηθώντας τους έτσι να αναθρέψουν, προστατέψουν και εκπαιδεύσουν τα παιδιά τους μέσα στις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης. Το έργο βασίζεται και διευρύνει την γνώση που έχει αποκτηθεί μέσα από τα προηγούμενα έργα IENE 1-7 (Intercultural Education of Nurses in Europe).

Στο έργο αυτό,  εκτός από το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ,  συμμετέχουν άλλοι  έξι οργανισμοί από τέσσερις Eυρωπαϊκές  χώρες:  το Πανεπιστήμιο Middlesex από το Ηνωμένο Βασίλειο, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και οι Μη Κυβερνητικοί Οργανισμοί: EDUNET από την Ρουμανία, «Γιατροί του Κόσμου-Ελλάδας», το Ίδρυμα St. Augustinus από τη Γερμανία και C&B SOC.COOP.SOC από την Ιταλία. Το έργο συντονίζει η Δρ. Χριστιάνα Κούτα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ. Συμμετέχουν επίσης οι Δρ. Έλενα Ρούσου και κα Έλενα Νικολαΐδου.

Στις 29 & 30 Οκτωβρίου 2018,  διεξήχθη η πρώτη συνάντηση των εταίρων του έργου στη Λεμεσό, όπου συζητήθηκαν οι στόχοι του έργου, θέματα προϋπολογισμού, τα χρονοδιαγράμματα, τα καθήκοντα και οι ευθύνες  του κάθε εταίρου καθώς και τρόποι διάχυσης και επικοινωνίας του έργου.  Oι εταίροι είχαν την ευκαιρία να αποσαφηνίσουν τη δομή και τους στόχους του έργου.

Ενδυναμώνοντας τις Οικογένειες Μεταναστών και Προσφύγων με Γονικές Δεξιότητες