Έρευνα κοντά στον άνθρωπο

Στις 27 Μαΐου 2014 το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου πραγματοποίησε την πρώτη ετήσια ερευνητική ημερίδα διδακτορικών φοιτητών του Τμήματος. Η ημερίδα με τίτλο «Έρευνα Κοντά στον Άνθρωπο» σημείωσε εξαιρετική επιτυχία αφού οι πέραν των 320 συμμετέχοντες παρακολούθησαν τις εργασίες της ημερίδας στο κυρίως αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου και σε άλλες 3 παράλληλες αίθουσες με ζωντανή αναμετάδοση των ομιλιών. Οι κατάμεστες αίθουσες από νωρίς το πρωί μέχρι τη λήξη της ημερίδας αργά το απόγευμα μαρτυρούν το ενδιαφέρον των επαγγελματιών υγείας αλλά και του κοινού για την έρευνα που βρίσκει άμεσες εφαρμογές στη βελτίωση των παρεχομένων υπηρεσιών υγείας και στην ανάρρωση και ποιότητα ζωής των νοσηλευομένων.

Υποψήφιοι και πρώτοι απόφοιτοι διδάκτορες παρουσίασαν εν εξελίξει ερευνητικές μελέτες που εξετάζουν ευρύ φάσμα θεμάτων που αφορούν σε νοσολογικές καταστάσεις, την παροχή φροντίδας υγείας και τα βιώματα και τις ανάγκες των πασχόντων. Οι υποψήφιοι και απόφοιτοι διδάκτορες ανέδειξαν τη δυναμική που αναπτύσσεται τα τελευταία χρόνια στη Νοσηλευτική Έρευνα, μέσω της συστηματικής προσέγγισης του δομημένου προγράμματος διδακτορικών σπουδών του ΤΕ.ΠΑ.Κ.

Στην πρώτη Ερευνητική Ημερίδα Διδακτορικών Φοιτητών έλαβαν μέρος 19 σε σύνολο ομιλητές. Οι αναθεωρημένοι Κανόνες Μεταπτυχιακής Φοιτητής, στο πλαίσιο των Προϋποθέσεων Διασφάλισης Ποιότητας Διδακτορικών Διατριβών όπως εγκρίθηκαν από την Σύγκλητο του ΤΕ.ΠΑ.Κ τον προηγούμενο Δεκέμβρη (2013), προβλέπουν να πραγματοποιούνται από τα Τμήματα και Σχολές ημερίδες παρουσιάσεων του ερευνητικού έργου των υποψηφίων διδακτόρων του σε ετήσια βάση με απώτερο στόχο την ανάπτυξη ερευνητικής κουλτούρας και συνεργασίας μεταξύ της ερευνητικής κοινότητας του ΤΕΠΑΚ, την ανταλλαγή απόψεων και την ανατροφοδότηση των φοιτητών με εισηγήσεις.

Χαιρετισμούς στην ημερίδα απεύθυναν η Πρύτανης του ΤΕ.ΠΑ.Κ., Καθηγήτρια κα Ελπίδα Κεραυνού, η Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων Καθηγήτρια κα Τούλα Ονουφρίου, ο Αντιπρόεδρος Συμβουλίου ΤΕ.ΠΑ.Κ. κος Πανίκος Λεωνίδου, ο Διευθυντής Νοσηλευτικών Υπηρεσιών Υπουργείου Υγείας κος Αντρέας Ξενοφώντος μέσω εκπροσώπου του, ο Πρόεδρος του Παγκύπριου Συνδέσμου Νοσηλευτών και Μαιών κος Ιωάννης Λεοντίου και ο Πρόεδρος της Συντεχνίας Ακαδημαϊκών ΤΕ.ΠΑ.Κ. Επίκουρος Καθηγητής κος Αντώνης Θεοχάρους.

Η ημερίδα επέτυχε τους στόχους της που ήταν η γνωριμία των επαγγελματιών υγείας και του κοινού με το εύρος και πλήθος των ερευνητικών προγραμμάτων του Τμήματος, καθώς και η ευαισθητοποίηση των κέντρων διαμόρφωσης πολιτικής για την Υγεία.
Το πόρισμα της ημερίδας ήταν ότι η Νοσηλευτική έρευνα με τη συνεπαγόμενη βελτίωση της παρεχομένης φροντίδας μπορεί άμεσα και με μικρό κόστος να βελτιώσει την κλινική έκβαση και την ποιότητα ζωής των πασχόντων, καθώς και να προστατεύσει και να προάγει την υγεία στην κοινότητα. Οι σύνεδροι διαπίστωσαν ότι η Νοσηλευτική έρευνα έχει μια μοναδική συνεισφορά στο σώμα γνώσης των Επιστημών Υγείας. Με γνώμονα τις ανάγκες του τόπου και δεδομένης της έλλειψης ακόμα και βασικών δεδομένων για την υγεία και κλινική έκβαση των Κυπρίων πασχόντων, η θεματολογία του διδακτορικού προγράμματος σπουδών δεν περιορίζεται σε μεμονωμένα προβλήματα αλλά εξετάζει θέματα υγείας σε όλο το φάσμα της ανθρώπινης ύπαρξης και των υπηρεσιών υγείας. Η νοσηλευτική έρευνα αναδεικνύει με μοναδικό τρόπο τις ανάγκες των νοσηλευομένων, των οικογενειών και της κοινότητας, καθώς και το βίωμα της νόσου συμβάλλοντας στον βέλτιστο σχεδιασμό προληπτικών και θεραπευτικών παρεμβάσεων. Κοινή διαπίστωση ήταν το υψηλής ποιότητας ερευνητικό έργο που έχει επιτευχθεί μέσω της πανεπιστημιακής νοσηλευτικής εκπαίδευσης η οποία ολοκληρώνεται με τα υψηλού επιπέδου Μάστερ και τις διδακτορικές σπουδές που προσφέρονται στο ΤΕ.ΠΑ.Κ. Οι σύνεδροι διαπίστωσαν τη σπουδαιότητα των διεπιστημονικών ερευνητικών συνεργασιών, καθώς και της στενής συνεργασίας μεταξύ των ερευνητών με τους αρμόδιους φορείς λήψης αποφάσεων για την υγεία.

Έρευνα κοντά στον άνθρωπο