Πρόγραμμα Εκπαίδευσης με θέμα : Η χρήση κινητών τηλεφώνων (Smartphone) & ταμπλετών (Tablets) για οικογενειακούς φροντιστές ατόμων με χρόνιες παθήσεις

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συμμετέχει μέσω της ερευνητικής ομάδας του Τμήματος Νοσηλευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας στο πρόγραμμα ERASMUS+ Apps4carers με Επιστημονικά Υπεύθυνη, την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Δρ Ευριδίκη Παπασταύρου.

Στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία μίας καινοτόμου εφαρμογής για κινητά τηλέφωνα, μέσω της οποίας οι φροντιστές ανθρώπων με χρόνιες παθήσεις, θα έχουν πρόσβαση σε όλες τις διαθέσιμες ηλεκτρονικές πηγές (ιστοσελίδες, πλατφόρμες).

Οι εφαρμογές αυτές στοχεύουν στην ενημέρωση, τη βελτίωση της ποιότητας της φροντίδας και γενικότερα της ποιότητας ζωής των φροντιστών.

Μέσω του προγράμματος, δημιουργήθηκαν από ειδικούς επαγγελματίες υγείας εξειδικευμένα εκπαιδευτικά σεμινάρια  για φροντιστές με μέτρια ή και μικρή σχέση με την τεχνολογία.

Με χαρά ανακοινώνουμε ότι η έναρξη του πρώτου κύκλου σεμιναρίων, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018, στο Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, με συντονιστή την Δρα Θεολογία Τσίτση σε μία μικρή ομάδα φροντιστών, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν στη χρήση της νέας εφαρμογής Apps4Carers.

Νέος κύκλος εκπαιδεύσεων πρόκειται να ξεκινήσει για τις οικογένειες ανθρώπων με άνοια τον Ιούνιο 2018, για δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να επικοινωνήσετε μέσω email: arefthymiou@yahoo.com  ή στο τηλ 97807492 με την κ. Αρετή Ευθυμίου

Επιπλέον, μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί ημερίδα ενημέρωσης στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στις 30 Μαϊου 2018, ώρα 18.00-19.00 στη Λευκωσία και στο Πανεπιστήμιο Frederick, στις 31 Μαϊου 2018, ώρα 18.00 – 19.00 στη Λεμεσό. Για δήλωση συμμετοχής μπορείτε να επικοινωνήσετε στο 70008606