Επιστημονική συμβολή της NASA στη δημιουργία του νέου Κέντρου Αριστείας «ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ» στο ΤΕΠΑΚ

«Ερατοσθένης»: κόμβος για διαστημικές τεχνολογίες και παρατήρηση της Γης στην περιοχή

Το ΤΕΠΑΚ και το πρόγραμμα EXCELSIOR καλωσόρισαν την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου, στις 17.00 στην αίθουσα “Τάσσος Παπαδόπουλος”, τον ειδικό εμπειρογνώμονα της NASA Δρα Vincent Ambrosia, στο πλαίσιο των εορτασμών των δέκα χρόνων λειτουργίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. O Δρ. Vincent Ambrosia, είναι Διευθυντής Προγράμματος της NASA και μέλος της Εξωτερικής Επιστημονικής Συμβουλευτικής Επιτροπής του EXCELSIOR και με την τεχνογνωσία και την επιστημονική του κατάρτισή θα αποτελέσει βασικό στέλεχος στη δημιουργία του νέου Κέντρου Αριστείας ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ για τη διεξαγωγή υψηλού επιπέδου βασικής και εφαρμοσμένης έρευνας στους τομείς που σχετίζονται με την παρατήρηση της Γης και τις τεχνολογίες διαστήματος.

Η διάλεξη του ειδικού εμπειρογνώμονα της NASA, Δρος Ambrosia, με θέμα «Παρατήρηση της Γης μέσω των αποστολών της ΝASA», συγκέντρωσε το ενδιαφέρον των φοιτητών, του ευρύτερου κοινού και επαγγελματιών της διαστημικής τεχνολογίας, της παρατήρησης Γης και των τηλεπικοινωνιών. Χαιρετισμό απηύθυναν ο Πρύτανης Καθηγητής. Ανδρέας Αναγιωτός και ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Επιστημονικός Υπεύθυνος του έργου EXCELSIOR, Καθηγητής. Διόφαντος Γ. Χατζημιτσής, ο οποίος ευχαρίστησε τον ομιλητή για τη μακρόχρονη συνεργασία τους. Ο Πρύτανης τόνισε τη σημασία της ερευνητικής δραστηριότητας που ενισχύεται μέσα από το πρόγραμμα EXCELSIOR και τη διεθνή προβολή του Πανεπιστημίου που επιτυγχάνεται από εκδηλώσεις όπως αυτή, καθώς και την πλήρη στήριξη και συμβολή του Πανεπιστημίου για την επιτυχή δημιουργία του νέου Κέντρου Αριστείας ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ στις διαστημικές τεχνολογίες και στην παρατήρηση της Γης μέσω του ερευνητικού έργου ‘EXCELSIOR’ το οποίο χρηματοδοτείται από το HORIZON2020 WIDESPREAD (Teaming Call).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διάλεξη εντάσσεται στις ευρύτερες δραστηριότητες του ερευνητικού πρoγράμματος EXCELSIOR (ERATOSTHENES: Excellence Research Centre for Earth SurveiLlance and Space-Based MonItoring Of the EnviRonment). Η τεχνογνωσία της NASA και η συνεργασία του Δρος Vincent Ambrosia με το Ερευνητικό Κέντρο Ερατοσθένης στη Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρο μετρά τρία χρόνια και με τη θέση που κατέχει στη Συμβουλευτική Επιτροπή του προγράμματος, η παρουσία του στη Κύπρο και η συμβολή της NASA στην επιστημονική αρτιότητα του Νέου Κέντρου είναι πολύ σημαντική.

Σημειώνεται ότι το πρόγραμμα EXCELSIOR οραματίζεται τη δημιουργία ενός Κέντρου Αριστείας για τη διεξαγωγή υψηλού επιπέδου βασικής και εφαρμοσμένης έρευνας στους τομείς που σχετίζονται με την παρατήρηση της Γης, τις τεχνολογίες διαστήματος, τη δημιουργία περίπου 200 νέων θέσεων εργασίας και την τοποθέτηση της Κύπρου στο διεθνή χάρτη έρευνας και καινοτομίας στις διαστημικές τεχνολογίες και στην παρατήρηση της Γης. Το πρόγραμμα EXCELSIOR βασίζεται στην υφιστάμενη υποδομή σε έρευνα και καινοτομία που έχει αναπτύξει τα τελευταία 10 χρόνια στον τομέα του διαστήματος και παρατήρησης της Γης, το Ερευνητικό Κέντρο Ερατοσθένης στη Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Το Κέντρο Αριστείας θα εδρεύει στη Λεμεσό με υποστηρικτικές υποδομές στους παράκτιους Δήμους της Κύπρου, ενώ από την υλοποίησή του θα επωφεληθεί η ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου.

Η εκδήλωση μεταδιδόταν ζωντανά από το κανάλι του Πανεπιστημίου και είναι διαθέσιμη για προβολή https://youtu.be/yR7C-gm9y4g.

Ακολουθήστε το EXCELSIOR στα κοινωνικά δίκτυα:

@ excelsior2020eu | www.excelsior2020.eu | info@excelsior2020.eu

Παρουσίαση Σεμιναρίου στο ΤΕΠΑΚ για τα Επιδοτούμενα Προγράμματα για τη Δημιουργία Νέων Επιχειρήσεων

Ακολουθήστε το EXCELSIOR στα κοινωνικά δίκτυα:

@ excelsior2020eu | www.excelsior2020.eu | info@excelsior2020.eu