Το Πανεπιστήμιο του Σαν Ντιέγκο επισκέφθηκε η Πρόεδρος του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης του ΤΕΠΑΚ, Δρ Κάκια Πετεινού

Στα πλαίσια δικτύωσης και δημιουργίας διεθνών σχέσεων με διάφορα ακαδημαϊκά και ερευνητικά κέντρα ανά το παγκόσμιο, η Πρόεδρος του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης του ΤΕΠΑΚ Καθηγήτρια Κάκια Πετεινού, επισκέφτηκε το πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Σαν Ντιέγκο (SAN DIEGO STATE UNIVERSITY, SDSU) στην Καλιφόρνια στις 4, 5 και 6, Οκτωβρίου 2022.

Συγκεκριμένα, η Δρ Πετεινού, κατόπιν πρόσκλησης από την ομότιμη Καθηγήτρια και πρώην  Προέδρο του Παγκοσμίου Συνδέσμου στις Επικοινωνιακές Διαταραχές International Association of Commination Disorders IALP Prof Lilly Cheng, παρουσίασε τις ερευνητικές δράσεις του Τμήματος της στο ΤΕΠΑΚ σε θέματα που αφορούν τις αναπτυξιακές διαταραχές επικοινωνίας και τις επικοινωνιακές προκλήσεις σε παιδιά στο φάσμα του αυτισμού.

Σημειώνεται πως η Καθηγήτρια Πετεινού εδρεύει της Επιστημονικής Επιτροπής για τον Αυτισμό στον Παγκόσμιο Οργανισμό IALP και μέσω της επίσκεψής της είχε την ευκαιρία να επισκεφτεί το Ερευνητικό Κέντρο Αριστείας του SDSU  για τον αυτισμό, το Τμήμα Επιστήμων Ακοής και Λόγου και την Πανεπιστημιακή Κλινική Λογοθεραπείας και Ακοολογίας.

Στο πλαίσιο της επίσκεψης, υπογραμμίζεται η ανάγκη κατάρτισης  Εθνικής Στρατηγικής που θα καλύπτει ένα πλαίσιο δράσης για ανίχνευση, διάγνωση και αντιμετώπιση των διαταραχών επικοινωνίας καθώς επίσης και και τη διαχείριση των Διαταραχών που εμπίπτουν στο Φάσμα του Αυτισμού (ΔΦΑ).

Στο ευρύτερο πλαίσιο, ανακύπτει, επίσης, η ανάγκη για δημιουργία ενός γενικότερου Προγράμματος Ανίχνευσης Διαταραχών Επικοινωνίας από τα πρώτα χρόνια της ζωής ενός παιδιού με αυτισμό και με διάφορες διαταραχές στην επικοινωνία.  Η πρώιμη ανίχνευση και έγκαιρη διάγνωση είναι η αρχή της επιτυχίας ενός προγράμματος έγκαιρης παρέμβασης.  Αυτό το σκεπτικό, το οποίο στην Κύπρο βρίσκεται σε αρχικά στάδια, χρήζει σοβαρής αντιμετώπισης και προσοχής από τα αρμόδια σώματα και άτομα σε κομβικές θέσεις κλειδιά (stakeholders). Το έργο των επιστημονικών ερευνητών και ακαδημαϊκών στην Κύπρο χαρτογραφείται διαμέσου του έργου που επιτελείται τα τελευταία 15 χρόνια.

Η Κάκια Πετεινού είναι Καθηγήτρια και Πρόεδρος του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης της Σχολής Επιστημών Υγείας στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Είναι επίσης συντονίστρια του μεταπτυχιακού προγράμματος «Αναπτυξιακές Διαταραχές Επικοινωνίας» στο ΤΕΠΑΚ. Κατέχει πτυχίο από το City University of New York Graduate Center των ΗΠΑ με ειδίκευση στην αναπτυξιακή ψυχογλωσσολογία. Έχει μεταδιδιακτορική ειδικότητα σε θέματα παιδιατρικής λογοθεραπευτικής αποκατάστασης την οποία απέκτησε από στο Albert Einstein College of Medicine, ΗΠΑ.  Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται στη γλωσσική ανάπτυξη παιδιών με αργή εξέλιξη ομιλίας και τη σχέση αυτής με χρόνια γλωσσική καθυστέρηση (αναπτυξιακή γλωσσική διαταραχή, παιδική λεκτική απραξία, φωνολογική διαταραχή, διαταραχές φάσμα αυτισμού). Από το 2020 είναι Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής στις Διαταραχές στο Φάσμα  Αυτισμού (Autism Spectrum Disorders) του Παγκόσμιου Οργανισμού  International Association of Communication Disorders IALP. Είναι διευθύντρια του ερευνητικού εργαστηρίου http://theralab.cut.ac.cy/  και εγγεγραμμένο μέλος του Συλλόγου Εγγεγραμμένων Λογοπαθολόγων Κύπρου. (kakia.petinou@cut.ac.cy)