Το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ γιορτάζει και φέτος τον μήνα Γαλλοφωνίας

Το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου οργάνωσε γιορτή για τους φοιτητές και το προσωπικό του Πανεπιστημίου στα πλαίσια του μήνα Γαλλοφωνίας που διοργανώνουν το Institut Français και η Γαλλική Πρεσβεία. Η εκδήλωση έγινε τη Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019 από τις 10:00 έως τις 12:00 στην αυλή του κτηρίου Αντρέας Θεμιστοκλέους.

Τη γιορτή και το μπουφέ που προσφέρθηκε ετοίμασαν η καθηγήτρια Γαλλικής γλώσσας κ. Όλγα Γεωργιάδου και οι φοιτητές που παρακολουθούν μαθήματα Γαλλικής γλώσσας στο Κέντρο Γλωσσών αυτό το εξάμηνο.

Στη γιορτή προσφέρθηκαν εδέσματα και ποτά γαλλικά όπως croissants, quiche lorraine, meringues, διάφορα τυριά όπως fromage de chèvre, roquefort, reblochon, bleu d’Auvergne, brie, roulé aux herbes et au chili και pâté πάνω σε baquette, νερό μεταλλικό και αεριούχο και φυσικά το γνωστό σε όλους γαλλικό κρασί. Τη γιορτή συνόδευε γαλλική μουσική.

Τα γαλλικά προϊόντα πρόσφεραν οι χορηγοί μας Alphamega Hypermarkets, French Dépôt,  Galette Artisan Bakery, και Le Frenchie bistrot restaurant τους οποίους  και ευχαριστούμε πολύ.

Η Γαλλοφωνία στο ΤΕΠΑΚ φέτος γιορτάστηκε από το Κέντρο Γλωσσών, τους φοιτητές του Πανεπιστημίου και το προσωπικό του μέσα από γευστικές εμπειρίες της γαλλικής κουζίνας και ηχητικές μέσα από την τόσο γνωστή σε όλους γαλλική μουσική.

Η γιορτή είχε μεγάλη επιτυχία και οι φοιτητές και το προσωπικό του Πανεπιστημίου απόλαυσαν με μεγάλη ευχαρίστηση τις καινούριες γεύσεις που είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν.

Νέο ερευνητικό έργο για Βιώσιμη Αστική Διακυβέρνηση φέρνει μαζί Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Κύπρου και Harvard

Επιμόρφωση για την αυτόνομη εκμάθηση της Γαλλικής γλώσσας

Το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ γιορτάζει και φέτος τον μήνα Γαλλοφωνίας