"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 7η Διάλεξη Γ. Κονταράτος

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει, στη διάρκεια του Εαρινού Εξαμήνου 2015, σειρά ομιλιών, υπό τον γενικό τίτλο,

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Οι διαλέξεις αυτές αποτελούν προπομπό του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία-Θεωρία της Τέχνης, με το οποίο το Τμήμα Καλών Τεχνών αρχίζει τη λειτουργία του τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Η παρακολούθηση των διαλέξεων είναι ιδιαίτερα σημαντική για τους υποψήφιους φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία-Θεωρία της Τέχνης.

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Όλες οι παρουσιάσεις γίνονται στο Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης (Κτήριο Α. Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, Οδός Αθηνών, Λεμεσός), στις 19:30.

• 7η Διάλεξη: Παρασκευή 22 Μαΐου
    Δρ. Γιάννης Κονταράτος, Λέκτορας Ζωγραφικής, Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας.
    'Η εικόνα μου είναι μια ιστορία της τέχνης και της επιστήμης'. Θεωρία και πρακτική στο έργο του William Blake

Σε πρόσφατη δημοσκόπηση που διενέργησε το BBC στη Μεγάλη Βρετανία για την ανάδειξη των εκατό σπουδαιότερων Βρετανών όλων των εποχών, ο William Blake αναδείχθηκε στην 38η θέση, όντας ο δεύτερος ποιητής μετά τον Σαίξπηρ και ο μοναδικός εικαστικός καλλιτέχνης στον εν λόγω κατάλογο. Παρόλο που ο παραγνωρισμένος στην εποχή του Blake σήμερα τυγχάνει ευρείας αποδοχής, τούτο οφείλεται κυρίως στο ποιητικό του έργο, καθώς η εικαστική του παραγωγή παραμένει καλλιτεχνικά έκκεντρη, εξακολουθώντας να φέρνει σε αμηχανία τους ιστορικούς της τέχνης. Εκκινώντας από αυτή τη διαπίστωση, αλλά και από την πεποίθηση ότι το ποιητικό και εικαστικό έργο του Blake αποτελούν ένα ενιαίο σώμα, η ομιλία εστιάζει στη μορφολογική ανάλυση των έργων του, επιχειρώντας να τα δει σε συνάρτηση με τις αισθητικές και κοινωνικοπολιτικές πεποιθήσεις του Άγγλου δημιουργού.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

• 7η Διάλεξη: Παρασκευή 22 Μαΐου
    Δρ. Γιάννης Κονταράτος, Λέκτορας Ζωγραφικής, Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας.