Πρόγραμμα Εγγραφών Φθινοπωρινού Εξαμήνου 2019/20

Σπουδές Φοιτητικά Νέα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2019/20

Οι εγγραφές σε μαθήματα από όλους τους Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές (επιπέδου Μάστερ και Διδακτορικού) θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω του Φοιτητικού Portal (SIS) https://sis.cut.ac.cy/irj/portal σύμφωνα με το παρακάτω  πρόγραμμα:

Προπτυχιακοί Φοιτητές

Τρίτη 3/9/2019

Τετάρτη 4/9/2019

Πέμπτη 5/9/2019

Παρασκευή 6/9/2019

7ου ή και μεγαλύτερου εξαμήνου

5ου-6ου Εξαμήνου

3ου-4ου Εξαμήνου

1ου-2ου Εξαμήνου

Φοιτητές Περιστασιακής Φοίτησης/Αντιστοιχίας/Erasmus in

Μεταπτυχιακοί Φοιτητές (Μάστερ & Διδακτορικού Επιπέδου)

Επεξηγήσεις για Προπτυχιακούς Φοιτητές

Ο κάθε Προπτυχιακός Φοιτητής μπορεί να εγγραφεί ηλεκτρονικά στην προκαθορισμένη για αυτόν ημερομηνία. Άτομα που αντιμετωπίζουν το οποιοδήποτε πρόβλημα στη φοίτησή τους ή επιθυμούν συμβουλή / ενημέρωση για θέματα σπουδών μπορούν να επισκεφτούν το Γραφείο Σπουδών από την Τρίτη, 26 Αυγούστου μέχρι και την Παρασκευή, 30 Αυγούστου από τις 9:00-12:00, ώστε να λάβουν την απαραίτητη καθοδήγηση.

Σημαντικές σημειώσεις:

1. Φόρτος Εγγραφής σε Μαθήματα: Φοιτητές που εισήχθησαν στο  πρόγραμμα σπουδών τους τις χρονολογίες 2018 και 2019 μπορούν, σε συνεννόηση και με έγκριση του Ακαδημαϊκού συμβούλου, να υπερβούν τον κανονικό φόρτο (30 ΠΜ) και να εγγραφούν σε μαθήματα μέχρι 38 ΠΜ, σε μέχρι δύο ακαδημαϊκά εξάμηνα σε ΟΛΗ την διάρκεια της φοίτησης τους.
  2. Βελτίωση Βαθμού: Φοιτητής που επιθυμεί να βελτιώσει το βαθμό του σε μάθημα στο οποίο βαθμολογήθηκε με βαθμό ίσο ή μεγαλύτερο από 5, μπορεί να το επαναλάβει μετά από έγκριση του διδάσκοντος στέλνοντας σχετικό μήνυμα στο studies@cut.ac.cy. Tο αίτημα θα προωθηθεί στον αρμόδιο Λειτουργό της ΥΣΦΜ ο οποίος και θα ενημερώσει σχετικά τον φοιτητή για την έκβαση του αιτήματός του.
  3. Εγγραφή Φοιτητών με σύγκρουση ωρολογίου. Δεν θα μπορεί να γίνει εγγραφή σε μαθήματα όπου υπάρχει σύγκρουση ωρολογίου προγράμματος. Εστιάζουμε την προσοχή των φοιτητών να καλύπτουν πρώτα τα κενά των παλαιότερων ετών και μετά να προχωρούν στα μεγαλύτερα έτη. Σημειώνεται ότι αιτήματα φοιτητών με σύγκρουση ωρολογίου θα εξετάζονται ΜΟΝΟ για τους φοιτητές που βρίσκονται επί πτυχίο.

Επεξηγήσεις για Μεταπτυχιακούς  Φοιτητές (Μάστερ και Διδακτορικού Επιπέδου)

Νοείται ότι οι Μεταπτυχιακοί φοιτητές (επιπέδου μάστερ) που βρίσκονται στο στάδιο εκπόνησης της Μεταπτυχιακής τους Διατριβής και δεν ολοκληρώνουν θα πρέπει κάθε εξάμηνο να  εγγράφονται στο εν λογω μάθημα. (Μέγιστη Διάρκεια Φοίτησης είναι τα 8 Εξάμηνα).

Σημειώνεται ότι οι Διδακτορικοί φοιτητές θα πρέπει κάθε εξάμηνο να εγγράφονται στο «Ερευνητικό ή Συγγραφικό» στάδιο και στο τέλος του εαρινού εξαμήνου κάθε χρονιάς να παραδίδουν την «Ετήσια Έκθεση Προόδου». Στις περιπτώσεις όπου οι διδακτορικοί φοιτητές έχουν ολοκληρώσει ΟΛΑ τα «Στάδια» είναι υποχρεωμένοι να εγγράφονται στο εξάμηνο (χωρίς Μαθήματα) μέχρι το στάδιο της ολοκλήρωσης (Μέγιστη Διάρκεια Φοίτησης 16 Εξάμηνα)

Όσοι φοιτητές δεν προχωρήσουν στην καθορισμένη περίοδο με την εγγραφή τους σε μαθήματα, θα μπορούν να το πράξουν την περίοδο των προσθαφαιρέσεων. Τονίζεται ότι δεν θα επιτρέπονται εκπρόθεσμες εγγραφές σε μαθήματα φοιτητών μετά και την τελευταία ημέρα των προσθαφαιρέσεων.

Οικονομικές Εκκρεμότητες

Διευκρινίζεται ότι αν κάποιος φοιτητής έχει οποιαδήποτε οικονομική εκκρεμότητα (π.χ. τέλος εγγραφής €40, δόσεις διδάκτρων, Στέγαση, Βιβλιοθήκη κλπ) το σύστημα δε θα επιτρέπει την εγγραφή του σε μαθήματα.

Όσοι φοιτητές ενδεχομένως έχουν οικονομική εκκρεμότητα θα πρέπει να τη διευθετήσουν πριν την έναρξη της περιόδου εγγραφών.  Για απορίες ως προς ενδεχόμενες οφειλές αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (υπόψη Μαρίζα Αλωνεύτη), τηλ. 25 002710/11 ή στο email: kep@cut.ac.cy .

Τεχνική Υποστήριξη*

Αν για οποιοδήποτε λόγο αντιμετωπίσετε το οποιοδήποτε τεχνικό ή άλλο πρόβλημα όπως αποστείλετε σχετικό μήνυμα στο studies@cut.ac.cy γράφοντας ξεκάθαρα:

1. Ονοματεπώνυμο και αρ. πολιτικής ή φοιτητικής ταυτότητας
  2. Τμήμα
  3. Πρόβλημα που αντιμετωπίζετε
  4. Φωτογραφία Οθόνης (Screenshot) με το πρόβλημα όπου υφίσταται.

* Αιτήματα που δε θα αναφέρουν τις πιο πάνω πληροφορίες δε θα εξετάζονται.

Χρήσιμες Ιστοσελίδες

Επανέκδοση Κωδικού: https://www.cut.ac.cy/university/administration/administrative-services/ist/information/student-info/

Διαδικασίας Εγγραφής σε Μαθήματα  https://www.youtube.com/watch?v=j8tnW3UKapM

Κανόνες Σπουδών και Φοίτησης https://www.cut.ac.cy/students/practical-information/policies-and-procedures/

Πρόγραμμα Εγγραφών Φθινοπωρινού Εξαμήνου 2019/20

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2019/20

Προπτυχιακοί Φοιτητές

Τρίτη 3/9/2019

Τετάρτη 4/9/2019

Πέμπτη 5/9/2019

Παρασκευή 6/9/2019

7ου ή και μεγαλύτερου εξαμήνου

5ου-6ου Εξαμήνου

3ου-4ου Εξαμήνου

1ου-2ου Εξαμήνου

Φοιτητές Περιστασιακής Φοίτησης/Αντιστοιχίας/Erasmus in

Μεταπτυχιακοί Φοιτητές (Μάστερ & Διδακτορικού Επιπέδου)

Επεξηγήσεις για Προπτυχιακούς Φοιτητές

Σημαντικές σημειώσεις:

Επεξηγήσεις για Μεταπτυχιακούς  Φοιτητές (Μάστερ και Διδακτορικού Επιπέδου)

Οικονομικές Εκκρεμότητες

Τεχνική Υποστήριξη*

1. Ονοματεπώνυμο και αρ. πολιτικής ή φοιτητικής ταυτότητας
  2. Τμήμα
  3. Πρόβλημα που αντιμετωπίζετε
  4. Φωτογραφία Οθόνης (Screenshot) με το πρόβλημα όπου υφίσταται.

* Αιτήματα που δε θα αναφέρουν τις πιο πάνω πληροφορίες δε θα εξετάζονται.

Χρήσιμες Ιστοσελίδες

Διαδικασίας Εγγραφής σε Μαθήματα  https://www.youtube.com/watch?v=j8tnW3UKapM