Ευρωπαικό Πρόγραμμα ROBODILLOS/ECHORD

ROBODILLOS

Το Ευρωπαϊκό ερευνητικό έργο ROBODILLOS /ECHORD ++ PDTI Urban Robotics Challenge, "A Networked Mobile Robotic Platform for Shared Autonomy Sewer Inspection Operations" έχει στόχο να αναπτύξει μια προηγμένη ρομποτική πλατφόρμα για διαδικασίες επισκόπησης δικτύων υπονόμων ευρείας κλίμακας. Το ROBODILLOS στηρίζεται στη συνέργεια τεχνολογιών αιχμής από τον χώρο των ασύρματων τηλεπικοινωνιών με τεχνολογίες αυτόνομων συστημάτων πολλαπλών ρομπότ για την παροχή μιας μοναδικής, εύρωστης, ευέλικτης, κλιμακούμενης και αξιόπιστης λύσης. Το ROBODILLOS αποτελείται από μια κλιμακούμενη διάταξη έντροχων δικτυωμένων ρομποτικών οχημάτων και ενός σταθμού βάσης. Κάθε έντροχο ρομπότ είναι εξοπλισμένο με ένα εκτενές σύνολο από αισθητήρες, συστήματα δειγματοληψίας, υπολογιστικά και επικοινωνιακά συστήματα, τα οποία συνδυάζονται σε μια εύρωστη και ευέλικτη πλατφόρμα προς ουσιαστική επίτευξη της διαδικασίας επισκόπησης. Το ROBODILLOS έχει ικανότητα πλήρους αυτόνομης λειτουργίας καθώς και συνεπικουρούμενου από υπολογιστή τηλεχειρισμού, αντικαθιστώντας πλήρως την ανάγκη φυσικής παρουσίας του ανθρώπινου παράγοντα στο ανθυγιεινό περιβάλλον του υπόνομου. Η ερευνητική - βιομηχανική κοινοπραξία του ROBODILLOS αποτελείται από Κυπριακούς οργανισμούς (ΤΕΠΑΚ, Helikas Robotics Ltd). Το έργο συντονίζεται από τον Δρ. Σάββα Γ. Λοΐζου και το εργαστήριο Ρομποτικής, Αυτομάτου Ελέγχου και Συστημάτων Αποφάσεων (RCDS Lab) του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου το οποίο εξασφάλισε χρηματοδότησή για την πρώτη από τις τρείς φάσεις του έργου.

Ευρωπαικό Πρόγραμμα ROBODILLOS/ECHORD

ROBODILLOS