Ολοκληρώθηκε το The Animattikon Project 2021, σε συνεργασία του Κέντρου Τεχνών Κίμωνος με το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ

Το Κέντρο Τεχνών Κίμωνος, σε συνεργασία με το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, παρουσίασε από τις 6 μέχρι τις 12 Σεπτεμβρίου, την τέταρτη έκδοση του διεθνούς φεστιβάλ animation της Πάφου, The Animattikon Project 2021.

Κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ, που διεξήχθη στον υπαίθριο χώρο εκδηλώσεων του Κέντρου στην Πάφο, το κοινό είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει περισσότερες από 80 επιλεγμένες ταινίες από περισσότερες από 25 χώρες. Παράλληλα, διακεκριμένοι καλεσμένοι, επαγγελματίες του χώρου τόσο από την Κύπρο και το εξωτερικό, παρουσίασαν τη δουλειά τους και έδωσαν διαλέξεις πάνω σε διάφορα θέματα.

Πέρα από το να στηρίξει το φεστιβάλ στη διοργάνωση δύο διαλέξεων για το animation, η πρώτη από τον Γάλλο παραγωγό, βραβευμένο με Cesar, Olivier Catherin και η δεύτερη από την διαπρεπή δημοσιογράφο και ιστορικό του animation Nancy Denney-Phelps και το σύζυγό της, συνθέτη μουσικής για ταινίες animation, Nik Phelps, το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών έδωσε το παρόν του στο φεστιβάλ και με την παρουσίαση της διαδραστικής εγκατάστασης εικονικής πραγματικότητας με τίτλο “The Last Play”. Η εγκατάσταση είναι ένα έργο μιας ομάδας φοιτητών του Τμήματος, υπό την καθοδήγηση του αναπληρωτή καθηγητή Δρ. Δώρου Πολυδώρου, ο οποίος παρουσίασε διάλεξη με θέμα τους εναλλακτικούς τρόπους αφήγησης με τη χρήση των νέων μέσων και ειδικά των τεχνολογιών της εικονικής πραγματικότητας. Η παρουσίαση του Δρ. Πολυδώρου ήταν και η εναρκτήρια εκδήλωση του φεστιβάλ.

Παράλληλα, το φεστιβάλ υποδέχτηκε τους μουσικούς Γιώργο Μπίζιο και Όμηρο Μιλτιάδους για μια παρουσίαση αυτοσχεδιαστικής μουσικής που συνόδευσε την προβολή τεσσάρων ταινιών μικρού μήκους από την αυθεντική σειρά των στούντιο Fleischer με θέμα τον Σούπερμαν, γιορτάζοντας την επέτειο των 80 χρόνων από την κυκλοφορία της πρώτης ταινίας της σειράς το 1941, από την Paramount Pictures.

Κατά τη διάρκεια της τελευταίας νύχτας του φεστιβάλ, μια παράλληλη εκδήλωση διεξήχθη στο Θέατρο Ριάλτο στη Λεμεσό. Μια σειρά από ταινίες animation μικρού μήκους για παιδιά προβλήθηκε μαζί με μια επιλογή από ταινίες από το αρχείο του The Animattikon Project. Την ίδια ώρα, στην Πάφο, το κοινό είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει την προβολή του τρίτου μέρους των ταινιών της επίσημης επιλογής του φεστιβάλ και να συμμετάσχει στην τελετή απονομής των βραβείων του φεστιβάλ, των Χρυσών Καπέλων, κατά την οποία ανακοινώθηκαν οι νικητές του φετινού διαγωνιστικού τμήματος. Η τελετή σηματοδότησε και τη λήξη της φετινής έκδοσης και ακολουθήθηκε από το πάρτυ λήξης στο μπαρ CRAFT, όπου ο Nik Phelps και ο κιθαρίστας Νικόλας Αζίνας παρουσίασαν αυτοσχεδιαστικές προσαρμογές συνθέσεων από τα standards της τζαζ μουσικής μέχρι μπαλάντες heavy metal σε σαξόφωνο και κιθάρα.

Το φεστιβάλ στήριξαν το ξενοδοχείο Αλμύρα στην Πάφο, το θέατρο Ριάλτο στη Λεμεσό, ο κυπριακός σύνδεσμος επαγγλεματιών του animation (CAA - ASIFA Cyprus), ο Οργανισμός Προώθησης Επενδύσεων Invest Cyprus και η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών Πάφου.