ΑΚΥΡΩΣΗ = "Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 10η Διάλεξη Π. Ιωάννου

ΛΟΓΩ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ, Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ.

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει σειρά ομιλιών υπό τον γενικό τίτλο,

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

• 10η Διάλεξη: Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016, Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης (Κτήριο Α. Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, Οδός Αθηνών, Λεμεσός), στις 19:30
    Δρ. Παναγιώτης Ιωάννου, Επίκουρος Καθηγητής Ιστορίας της Τέχνης, Πανεπιστήμιο Κρήτης
    Ερευνητής, Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών, Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας

Από τον 'οικουμενικό άνθρωπο' και τον 'επιστήμονα', στον 'προφήτη' και τον 'μάγο': ο Λεονάρντο ντα Βίντσι στον 19ο αιώνα

Αναλόγως των ιστοριογραφικών, καλλιτεχνικών και ιδεολογικών προτεραιοτήτων μέσα από τις οποίες αντιμετωπίστηκε ο Λεονάρντο ντα Βίντσι, προβλήθηκαν πολλές και διαφορετικές ‘εικόνες’ του. Από τον καλλιτέχνη με τον οποίο άρχισε η ‘μοντέρνα μανιέρα’ της αναγέννησης των τεχνών στον αισθητικιστή που γυρεύει την επιτηδευμένη αρμονία ως όχημα του ωραίου. Από τον οικουμενικό άνθρωπο, τον κατεξοχήν homo universalis, πρόδρομο των Εγκυκλοπαιδιστών και την πλέον εμβληματική μορφή μιας εξωραϊσμένης και ηρωικής Αναγέννησης, συνώνυμης μιας πνευματικής ακμής, έως τον κεντρικό εκπρόσωπο μιας décadence ατμόσφαιρας. Και από τον πολυσχιδή στοχαστή, φιλόσοφο, επιστήμονα και εφευρέτη μέχρι τον αλχημιστή, τον μάγο, ακόμα και τον μύστη ή τον προφήτη. Οι προϋποθέσεις δημιουργίας αυτών των ‘εικόνων’ όπως και οι συνέπειες τους για τη γνώση του έργου και της προσωπικότητας του Ντα Βίντσι και, ευρύτερα, του φαινομένου που αποκαλούμε Αναγέννηση αποτελεί το θέμα της διάλεξης.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

ΛΟΓΩ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ, Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ.

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Ερευνητής, Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών, Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας