"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 9η Διάλεξη Κ. Ζάνου

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει σειρά ομιλιών υπό τον γενικό τίτλο,

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

• 9η Διάλεξη: Πέμπτη 19 Μαΐου, Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης (Κτήριο Α. Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, Οδός Αθηνών, Λεμεσός), στις 19:30
    Δρ. Κωνσταντίνα Ζάνου, Επίκουρη Καθηγήτρια Μεσογειακής Ιστορίας (Τμήμα Ιταλικών Σπουδών), Columbia University, New York και Visiting Fellow, Institut d’Études Avancées de Paris

Εθνικοί ποιητές τραυλίζουν το έθνος: Foscolo, Κάλβος, Σολωμός

Η διάλεξη διηγείται την ιστορία τριών ποιητών, οι οποίοι ξεκίνησαν από το ίδιο νησί του Ιονίου, τη Ζάκυνθο, και κατέληξαν να γίνουν οι «εθνικοί ποιητές» δύο διαφορετικών χωρών – της Ιταλίας και της Ελλάδας. Ο Ugo Foscolo, ο Ανδρέας Κάλβος και ο Διονύσιος Σολωμός γεννήθηκαν με λίγα χρόνια διαφορά ο ένας από τον άλλο (ο Φώσκολος το 1778, ο Κάλβος το 1792 και ο Σολωμός το 1798), αλλά αρκετά ώστε να οδηγηθούν σε διαφορετικές επιλογές σε σχέση με τη γλώσσα, την ποίηση και την εθνική συνείδηση. Οι αποκλίνουσες πορείες τους αντιμετωπίζονται εδώ ως μια μεταφορά για την κατάρρευση του μακραίωνου βενετικού «πολιτισμικού συνεχούς» της Αδριατικής. Οι ζωές των τριών ποιητών αντανακλούν τις προσπάθειες, άλλοτε πετυχημένες άλλοτε όχι, μιας ολόκληρης γενιάς διανοούμενων που γεννήθηκαν σε αυτοκρατορίες, αλλά μεγαλώνοντας ήρθαν αντιμέτωποι με το αναδυόμενο λεξιλόγιο του έθνους. Αυτή είναι μια ιστορία ανθρώπων που προσπαθούν να προσαρμοστούν σε ένα κόσμο που αλλάζει, ατόμων που αυτο-αναιρούνται και επανεφευρίσκουν τους εαυτούς τους σε μια πραγματικότητα ταχύτατα εναλλασσόμενη ανάμεσα σε παλιές και νέες αυτοκρατορίες και σε έθνη-κράτη, και σε μια Μεσόγειο που ανακαλύπτει το νεωτερικό της πρόσωπο.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Εθνικοί ποιητές τραυλίζουν το έθνος: Foscolo, Κάλβος, Σολωμός