2ος γύρος αιτήσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2016-17

2ος γύρος αιτήσεων στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα (Master of Arts) στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 στο Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Μετά την ολοκλήρωση (στις 8 Απριλίου) του 1ου κύκλου αιτήσεων, δίνεται η δυνατότητα για υποβολή νέων αιτήσεων μέχρι και την Παρασκευή 27 Μαΐου. Οι ενδιαφερόμενοι προτρέπονται όμως να υποβάλουν τις αιτήσεις τους το συντομότερο δυνατό, καθότι η αξιολόγηση τους και η προσφορά των υπόλοιπων διαθέσιμων θέσεων, θα γίνεται άμεσα με την παραλαβή των αιτήσεων.

Οι αιτήσεις και όλα τα σχετικά δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω της Διαδικτυακής Πύλης του Πανεπιστημίου. Η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και αρχίζει από τη διεύθυνση: www.cut.ac.cy/masters/?languageId=1

Αναλυτική περιγραφή του προγράμματος, στην ιστοσελίδα του Τμήματος, www.cut.ac.cy/far/postgraduate/?languageId=1

Βασική γλώσσα διδασκαλίας του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης είναι η ελληνική. Εξυπακούεται ωστόσο ότι σε ακαδημαϊκό επίπεδο (σε διαλέξεις ή σεμινάρια ξένων προσκεκλημένων καθηγητών, στη χρήση διεθνούς βιβλιογραφίας, και στην αναλυτική προσέγγιση κριτικών και θεωρητικών κειμένων) χρησιμοποιείται σε μεγάλο βαθμό και η αγγλική.

Σημειώνεται ότι θεματικός πυρήνας του μεταπτυχιακού, στην περίοδο 2016-2017, είναι:
Ο ‘μακρύς’ 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές καταβάλλουν δίδακτρα, το ύψος των οποίων ανά πρόγραμμα (για υπηκόους κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης), είναι συνολικά €4,100.

Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές μπορούν να αποτείνονται για πληροφορίες στην Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας στα τηλέφωνα 25002710 και 25002711.

Για επικοινωνία με το Τμήμα Καλών Τεχνών και τη Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών: 25002064, 25002553.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

Ο ‘μακρύς’ 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο.