"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 6η Διάλεξη Ν. Δασκαλοθανάσης

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει, στη διάρκεια του Εαρινού Εξαμήνου 2015, σειρά ομιλιών, υπό τον γενικό τίτλο,

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Οι διαλέξεις αυτές αποτελούν προπομπό του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία-Θεωρία της Τέχνης, με το οποίο το Τμήμα Καλών Τεχνών αρχίζει τη λειτουργία του τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Η παρακολούθηση των διαλέξεων είναι ιδιαίτερα σημαντική για τους υποψήφιους φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία-Θεωρία της Τέχνης.

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Όλες οι παρουσιάσεις γίνονται στο Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης (Κτήριο Α. Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, Οδός Αθηνών, Λεμεσός), στις 19:30.

• 6η Διάλεξη: Παρασκευή 8 Μαΐου
    Δρ. Νίκος Δασκαλοθανάσης, Καθηγητής Ιστορίας της Μοντέρνας και Σύγχρονης Τέχνης, Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας.
    Ιστορία της Τέχνης και Εθνικισμός: η έννοια της Αναγέννησης στη Γαλλία κατά τον 19ο αιώνα

Οι ιστορικές έννοιες έχουν τη δική τους ιστορία. Ο 19ος αιώνας αποτελεί μια περίοδο όπου διαμορφώνονται οι όροι με βάση τους οποίους προσεγγίζεται πλέον συστηματικά η Δυτική παράδοση. Εδώ, η Αναγέννηση παίζει καίριο ρόλο ακριβώς επειδή επιτρέπει να συγκροτηθεί ένα κρίσιμο ερμηνευτικό πλαίσιο για την κατανόηση του νεότερου Δυτικού πολιτισμού. Όμως ποια Αναγέννηση; Εκείνη που, μέσω της αναγωγής στην αρχαιότητα, αναδύθηκε στην ιταλική χερσόνησο; Ή μήπως εκείνη που προετοίμασε ο ευρωπαϊκός «βορράς» με την έμφαση την οποία έδωσε σε ένα νέο εκφραστικό ρεαλισμό που χρωστά ελάχιστα στην αρχαιότητα; Η δεύτερη άποψη υποστηρίχθηκε με σθένος στη Γαλλία στο περιβάλλον της ακαδημαϊκής ιστορίας της τέχνης, καθώς προσφέρονταν για τη συγκρότηση της νέας γαλλικής εθνικής ταυτότητας. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο 19ος αιώνας υπήρξε επίσης ο αιώνας των εθνών. Ό,τι θα μας απασχολήσει εδώ αφορά στο πώς η ιστορία της τέχνης αποτέλεσε ένα πεδίο όπου, με αφορμή την Αναγέννηση, συγκρούστηκαν διαφορετικές αντιλήψεις για το παρελθόν που στην ουσία αφορούσαν, ως συνήθως, το ίδιο το παρόν.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

• 6η Διάλεξη: Παρασκευή 8 Μαΐου