"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 4η Διάλεξη Π. Νικολάου

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει, στη διάρκεια του Εαρινού Εξαμήνου 2015, σειρά ομιλιών, υπό τον γενικό τίτλο,

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Οι διαλέξεις αυτές αποτελούν προπομπό του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία-Θεωρία της Τέχνης, με το οποίο το Τμήμα Καλών Τεχνών αρχίζει τη λειτουργία του τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Η παρακολούθηση των διαλέξεων είναι ιδιαίτερα σημαντική για τους υποψήφιους φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία-Θεωρία της Τέχνης.

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Όλες οι παρουσιάσεις γίνονται στο Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης (Κτήριο Α. Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, Οδός Αθηνών, Λεμεσός), στις 19:30.

• 4η Διάλεξη: Τρίτη 24 Μαρτίου
    Δρ. Πωλίνα Νικολάου, Διδάκτορας στην Ιστορική Γεωγραφία, University of Exeter.
    Οι κυπριακές αρχαιότητες στον 19ο αιώνα: η ιστορική γεωγραφία της ανασκαφής και της έκθεσης τους στο Λονδίνο και στη Νέα Υόρκη

Η διάλεξη, ακολουθώντας διαθεματικές και διεπιστημονικές προσεγγίσεις, εξετάζει τη διαχείριση των κυπριακών αρχαιοτήτων κατά τον 19ο αιώνα. Διερευνά τη διασπορά των αντικειμένων από την ανασκαφή τους στο νησί, στη μεταφορά τους στο Βρετανικό Μουσείο και στο Μητροπολιτικό Μουσείο της Νέας Υόρκης, και την έκθεση τους στα ιδρύματα αυτά. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στο ρόλο των κοινωνικών, επιστημονικών και αποικιακών δικτύων στη διάρθρωση των αρχαιολογικών πρακτικών και στη διασπορά των αντικειμένων. Τέλος, λαμβάνοντας υπόψη το ευρύτερο κοινωνικό, αποικιακό και γεωπολιτικό πλαίσιο, διερευνάται η διαμόρφωση της κυπριακής αρχαιολογίας σε επιστημονικό πεδίο. Η έρευνα για τη διασπορά των κυπριακών αρχαιοτήτων έγινε κυρίως στα Κρατικά Αρχεία Κύπρου, στο αρχείο του Dartmouth College (NH, USA) και στα αρχεία του Βρετανικού Μουσείου.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

• 4η Διάλεξη: Τρίτη 24 Μαρτίου
    Δρ. Πωλίνα Νικολάου, Διδάκτορας στην Ιστορική Γεωγραφία, University of Exeter.