"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 1η Διάλεξη Ν. Λοϊζίδη

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει, στη διάρκεια του Εαρινού Εξαμήνου 2015, σειρά ομιλιών, υπό τον γενικό τίτλο,

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Οι διαλέξεις αυτές αποτελούν προπομπό του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία-Θεωρία της Τέχνης, με το οποίο το Τμήμα Καλών Τεχνών αρχίζει τη λειτουργία του τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Η παρακολούθηση των διαλέξεων είναι ιδιαίτερα σημαντική για τους υποψήφιους φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία-Θεωρία της Τέχνης.

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Όλες οι παρουσιάσεις γίνονται στο Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης (Κτήριο Α. Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, Οδός Αθηνών, Λεμεσός), στις 19:30.

• 1η Διάλεξη: Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου
    Δρ. Νίκη Λοϊζίδη, Ομότιμη Καθηγήτρια, Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας, Πρόεδρος Διεθνούς Συμβουλευτικής Επιτροπής για το Τμήμα Καλών Τεχνών, ΤΕΠΑΚ.
    Ο μύθος του Οιδίποδα ως μεταφορά της τελευταίας αναμέτρησης ‘παλαιών’ και ‘μοντέρνων’

Η διαχρονική αντιπαλότητα «παλαιών» και «μοντέρνων» καλλιτεχνικών γενεών, έφτασε στη δραματική κορύφωσή της κατά τα τέλη του 19ου με αρχές του 20ού αιώνα. Η μετωπική αναμέτρηση των εκπροσώπων των παραδοσιακών στυλ και των πρωτοποριακών καλλιτεχνικών κινημάτων – τόσο στη λογοτεχνία όσο και στις εικαστικές τέχνες – θα μπορούσε να προσεγγιστεί, και εν μέρει να αναλυθεί, με μια μεταφορική χρήση των εργαλείων της φροϋδικής θεωρίας. Συγκεκριμένα, τα τέλη του 19ου και ένα μεγάλο μέρος του 20ού αιώνα βιώνουν μια άνευ προηγουμένου παροξυντική αναμέτρηση παλαιών και μοντέρνων, η οποία καλύπτεται μεταφορικά από τον μύθο της τραγωδίας του Οιδίποδα, όπως τον ανέγνωσε και τον ερμήνευσε ο Sigmund Freud. Εξάλλου, το θέμα της πατροκτονίας και οι ερμηνευτικές ανανεώσεις του μύθου του Οιδίποδα, χαρακτηρίζουν ένα μεγάλο μέρος των θεατρικών, λογοτεχνικών και εικαστικών έργων του 20ού αιώνα (όπως, των Gustav Klimt, Frank Wedekind, Max Ernst, Giorgio de Chirico).

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

• 1η Διάλεξη: Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου