Διμερής συμφωνία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και French Corrosion Institute

Διμερής Συμφωνία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και FrenchCorrosionInstitute

Με πρωτοβουλία και ενέργειες του Επίκουρου Καθηγητή Γιώργου Κατωδρύτη στο Τμήμα Μηχανολογίας και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών επετεύχθη η πιο πάνω συμφωνία.

Η Διμερής Συμφωνία, μεταξύ άλλων, περιλαμβάνει συνεργασία στους τομείς έρευνας και εκπαίδευσης και είναι ανοικτή προς αξιοποίηση από οποιοδήποτε Τμήμα και Ακαδημαϊκό του ΤΕΠΑΚ με ενδιαφέρον στον τομέα της Διάβρωσης και Προστασίας Μετάλλων.

Ένας από τους κυριότερους τομείς που ασχολείται το French Corrosion Institute είναι η Διάβρωση σε θαλάσσιο περιβάλλον και η διάβρωση μεταλλικών αγωγών/εξαρτημάτων φυσικού αερίου και πετρελαίου λόγω και της περιεκτικότητας σε H2S. Αυτός είναι ένας επίκαιρος και ελκυστικός τομέας για ανάπτυξη και έρευνα λόγω της πρόσφατης ανακάλυψης κοιτασμάτων φυσικού αερίου ή και πιθανώς πετρελαίου και των αναμενόμενων παραθαλάσσιων και υποθαλάσσιων εγκαταστάσεων που αναμένεται να αναπτυχθούν.

Στο παρών στάδιο, η συνεργασία υφίσταται με το Τμήμα Μηχανολογίας και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών και εστιάζεται σε δύο τομείς:

1. Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Cathodic Protection – Sector Sea, Level 2» από το French Corrosion Institute.
Το θεωρητικό μέρος θα διεξαχθεί στο ΤΕΠΑΚ και το πρακτικό/εξεταστικό μέρος στην Brest Γαλλίας.
Για όσους το επιθυμούν, θα γίνει Πιστοποίηση από την CEFRACOR.

Το Τμήμα Μηχανολογίας και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών θα διοργανώσει
προπαρασκευαστικό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στην «Διάβρωση, Οξείδωση και
Προστασία Μετάλλων» που θα προηγηθεί.

1. Μελέτη για εγκατάσταση ενός atmospheric exposure site στον παραθαλάσσιο χώρο του Ηλεκτροπαραγωγικού Σταθμού Βασιλικού για την μελέτη της διαβρωτικής συμπεριφοράς δειγμάτων, όπως λαμαρινών με επίστρωση.

Αναγκαία υποδομή για ανάπτυξη έρευνας στη Διάβρωση σε θαλάσσιο περιβάλλον είναι η δημιουργία παραθαλάσσιου εργαστηρίου όπου θα υπάρχει συνεχής άντληση και ροή θαλάσσιου νερού στις διάφορες πειραματικές διατάξεις.

Διμερής συμφωνία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και French Corrosion Institute

Διμερής Συμφωνία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και FrenchCorrosionInstitute

Για όσους το επιθυμούν, θα γίνει Πιστοποίηση από την CEFRACOR.

Το Τμήμα Μηχανολογίας και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών θα διοργανώσει
προπαρασκευαστικό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στην «Διάβρωση, Οξείδωση και
Προστασία Μετάλλων» που θα προηγηθεί.