Δράση COST TU1205 «Building Integration of Solar Thermal Systems (BISTS)

Ο Πρόεδρος της Δράσης (Action Chair) είναι ο Δρ. Σωτήρης Καλογήρου από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών. Ως γνωστό το πρόγραμμα COST (CoOperation in Science and Technology) δεν χρηματοδοτεί ερευνητικές δραστηριότητες αλλά την δικτύωση των επιστημόνων για επίτευξη των στόχων της Δράσης. Σε αυτά τα πλαίσια ο σκοπός της Δράσης είναι ο συντονισμός των δραστηριοτήτων διαφόρων ερευνητικών ομάδων με σκοπό την ενσωμάτωση των ηλιακών θερμικών συστημάτων στο κέλυφος του κτιρίου. Το κέλυφος περιλαμβάνει τόσο την οροφή του κτιρίου όσο και τις όψεις του και με τον όρο «ενσωμάτωση» εννοούμε την προσάρτηση στο κέλυφος του κτιρίου των ηλιακών θερμικών συστημάτων με τρόπο που να είναι αναπόσπαστο μέρος της κατασκευής του κτιρίου και τυχών αντικατάσταση του μέρους αυτού να σημαίνει την ανακατασκευή του δομικού στοιχείου. Γενικά η Δράση έχει σκοπό την επιτάχυνση της μακροπρόθεσμης προόδου στην ενσωμάτωση συστημάτων ανανεώσιμων πηγών ενέργειας στα κτίρια στον Ευρωπαϊκό χώρο μέσω αποτίμησης και προσδοκιών της αγοράς, σχεδιασμό, ανάπτυξη, χαρακτηρισμό και προσομοίωση διαφόρων λύσεων προσαρμογής των ηλιακών θερμικών συστημάτων. Η Δράση θα ασχοληθεί επίσης με την επίλυση πιθανών προβλημάτων που μπορεί να φέρει αυτή η ενσωμάτωση, όπως αισθητικές και αρχιτεκτονικές προκλήσεις, θερμοπερατότητα του δομικού στοιχείου, ενεργειακή οικονομία που επιτυγχάνεται και πολλά πρακτικά θέματα όπως μηχανική και δομική αντοχή, στεγανοποίηση από την βροχή, χιόνι και άνεμο, προστασία του κτιρίου από υπερθέρμανση, πυρασφάλεια και ηχοπροστασία.

Στην πρόταση συμμετέχουν μέχρι στιγμής δεκαπέντε χώρες μέλη του COST, η Κύπρος, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Γερμανία, η Ισπανία, η Ιρλανδία, η Ελλάδα, η Σερβία, η Γαλλία, η Πορτογαλία, το Βέλγιο, η Δανία, η Ολλανδία, η Μάλτα, η Τουρκία και η Πολωνία. Συμμετέχουν επίσης δύο χώρες μη-μέλη του COST, ο Καναδάς και οι ΗΠΑ.

Το οικονομικό της εύρος της πρότασης και οι προγραμματισμένες ερευνητικές δραστηριότητες μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσής της, με βάση τις χώρες που ήδη συμμετέχουν, είναι της τάξης των 40 εκατομμυρίων Ευρώ σε τιμές του 2012. Αναμένεται ότι λόγω του ενδιαφέροντος του θέματος με το οποίο καταπιάνεται η πρόταση πολλές άλλες χώρες θα θελήσουν να συμμετάσχουν στην Δράση, που θα αυξήσει σημαντικά το ποσό αυτό. Σημειώνεται ότι κατά τον πρώτο χρόνο λειτουργίας της Δράσης άλλες χώρες μέλη του COST μπορούν να συμμετέχουν αυτόματα ενώ στην συνέχεια αυτό είναι δυνατόν μόνο με την έγκριση της Διαχειριστικής Ομάδας της Δράσης.

Οι δραστηριότητες που έχουν προδιαγραφεί θα καταπιαστούν με την ανασκόπηση της τρέχουσας κατάστασης, την ανάπτυξη και τον χαρακτηρισμό νέων λύσεων για ενσωμάτωση την ηλιακών θερμικών συστημάτων στα κτίρια, την μοντελοποίηση και τον προσομοίωση των διαφόρων λύσεων που θα προκύψουν, τις νέες εφαρμογές των καινοτόμων λύσεων καθώς επίσης και τον έλεγχο της αξιοπιστίας (validation) των μοντέλων για νέες εφαρμογές στον οικιακό, εμπορικό και βιομηχανικό τομέα. Η Δράση περιλαμβάνει επίσης και δραστηριότητες διάχυσης που περιλαμβάνουν τακτικές συναντήσεις των μελών (κάθε 6 μήνες), την δημιουργία ιστοσελίδας, εκπαιδευτικών σχολείων (κάθε χρόνο), μικρής διάρκειας επιστημονικών ανταλλαγών (κάθε χρόνο), συμποσίου με την συμμετοχή της σχετικής βιομηχανίας, συνεδρίου στο τέλος της Δράσης, την δημοσίευση άρθρων σε επιστημονικά περιοδικά και παρουσίαση των αποτελεσμάτων σε διεθνή συνέδρια και την έκδοση ενημερωτικών φυλλαδίων για το κοινό και την σχετική βιομηχανία.

Δράση COST TU1205 «Building Integration of Solar Thermal Systems (BISTS)