Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα “MOVIDA” Εκπαιδευτικό σεμινάριο για Επιθεωρητές συστημάτων θέρμανσης με λέβητα

Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα “MOVIDA

Εκπαιδευτικό σεμινάριο για Επιθεωρητές συστημάτων θέρμανσης με λέβητα

Μέσα στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος “MOVIDA” (MOVing from Inspection to Domestic Advice), το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), διοργανώνει Εκπαιδευτικό σεμινάριο για Επιθεωρητές συστημάτων θέρμανσης με λέβητα. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου θα γίνει παρουσίαση και ανάλυση του διαδικτυακού εργαλείου επιθεώρησης συστημάτων θέρμανσης (MOVIDA Heating Inspection Tool) το οποίο έχει αναπτυχθεί στα πλαίσια του πιο πάνω προγράμματος και με βάση την σχετική Ευρωπαϊκή οδηγία. Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι κάτοχοι πτυχίου Μηχανολόγου Μηχανικού εγγράψιμου στο ΕΤΕΚ. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 16/10/2012 και ώρα 14:30 στην Λεμεσό, και θα επαναληφθεί την Τετάρτη 24/10/2012 την ίδια ώρα στη Λευκωσία.

Το ερευνητικό πρόγραμμα “MOVIDA”, είναι ένα διευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα, με συμμετοχή 8 κρατών μελών, με σκοπό την ανάπτυξη ενός διαδικτυακού εργαλείου για τη διενέργεια των επιθεωρήσεων συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού, όπως αυτές απαιτούνται από την περί Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων, “Αναδιατύπωση”, Ευρωπαϊκή Οδηγία, 2010/31/ΕΚ. Απώτερος στόχος του προγράμματος είναι όπως το εργαλείο επιθεωρήσεων συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού, υιοθετηθεί στην τελική του μορφή για τη διενέργεια των επιθεωρήσεων των συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού στην Κύπρο, στα πλαίσια της προωθούμενης νομοθεσίας εναρμόνισης με την εν λόγω ευρωπαϊκή οδηγία, σε συνεργασία με την Υπηρεσία Ενέργειας του Υπουργείου Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού.

Η επιτυχής παρακολούθηση του σεμιναρίου προϋποθέτει τη διενέργεια, εκ μέρους των συμμετεχόντων, αριθμού πιλοτικών επιθεωρήσεων συστημάτων θέρμανσης με λέβητα, στο πλαίσιο της αξιολόγησης για την περεταίρω βελτίωση του υπό ανάπτυξη εργαλείου. Στους συμμετέχοντες που θα ολοκληρώσουν τις απαιτούμενες επιθεωρήσεις θα απονεμηθεί πιστοποιητικό συμμετοχής και επιτυχούς παρακολούθησης.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να συμπληρώσουν το ειδικό έντυπο αιτήσεως που επισυνάπτεται. Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν, με τον ερευνητικό συνεργάτη του έργου “MOVIDA”, κ. Φλουρή Ξενή, είτε τηλεφωνικώς (99961032) είτε με e-mail (flouris.xeni@cut.ac.cy).

Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα “MOVIDA

Εκπαιδευτικό σεμινάριο για Επιθεωρητές συστημάτων θέρμανσης με λέβητα