Εκπροσώπηση του ΙΕΤ-Cyprus Network στο διαγωνισμό ‘Present Around the World’ από φοιτητή του Τμήματος ΜΗΜΕΜΥ

Ο διαγωνισμός ‘Present around the world’ (PATW) οργανώνεται από το Ινστιτούτο Μηχανικής και Τεχνολογίας (Institution of Engineering and Technology, IEΤ) και σε αυτόν συμμετέχουν φοιτητές, απόφοιτοι και επαγγελματίες, ηλικίας 18-30 χρόνων. Οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό καλούνται να δώσουν δεκάλεπτη παρουσίαση σε ένα θέμα που σχετίζεται με τη μηχανική και την τεχνολογία και ακολούθως να απαντήσουν σε σχετικές ερωτήσεις της κριτικής επιτροπής. Ο πρωτεύσαντας καλείται να παρουσιάσει την εργασία του σε πανευρωπαϊκή και μετέπειτα σε παγκόσμια κλίμακα όπου έχει και την ευκαιρία να διεκδικήσει μεγαλύτερες διακρίσεις.

Νικητής του Κυπριακού Δικτύου IET, σε τελικό διαγωνισμό που διεξήχθη την Πέμπτη 26 Ιουλίου 2012 είναι ο τελειόφοιτος φοιτητής του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών του ΤΕΠΑΚ, Δημήτρης Φωτίου. Η εξαιρετική παρουσίαση του Δημήτρη με τίτλο ‘Nanomechanics of Ti-Alloy films for biomedical applications’, κέρδισε τους κριτές. Το θέμα της παρουσίασης αποτέλεσε αντικείμενο της προπτυχιακής διπλωματικής εργασίας του φοιτητή, υπό την επίβλεψη του Επίκουρου Καθηγητή Γιώργου Κωνσταντινίδη. Ο Δημήτρης στις 26 Αυγούστου θα μεταβεί στο Παρίσι, για το επόμενο στάδιο του διαγωνισμού όπου θα συναγωνιστεί νικητές από τα Τοπικά Δίκτυα χωρών της Ευρώπης, της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής. Η ανάδειξη του τελικού νικητή του διαγωνισμού για το 2012 σε παγκόσμιο επίπεδο θα πραγματοποιηθεί τον Νοέμβριο στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Καλή επιτυχία Δημήτρη!

Καλή επιτυχία Δημήτρη!