Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το σεμινάριο για ¨Δοχεία υπό πίεση – Πυροσβεστήρες: Θεσμικό Πλαίσιο και Εναρμονισμένα Πρότυπα¨

Το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου, σε συνεργασία με την Εταιρεία Unifire Extinguishers Ltd, διοργάνωσαν με εξαιρετική επιτυχία στις 27 Ιουνίου 2012 εξειδικευμένο σεμινάριο για την κατασκευή και έλεγχο των πυροσβεστήρων καθώς και για Συστήματα Πυρόσβεσης σύμφωνα με τις ισχύουσες Ευρωπαϊκές οδηγίες.

Το σεμινάριο παρακολούθησαν πέραν των 100 ατόμων προερχόμενοι από την βιομηχανία, εισαγωγείς, συμβούλους επιχειρήσεων, Δημόσιους Οργανισμούς και την Ακαδημαϊκή Κοινότητα. Τις εργασίες του σεμιναρίου παρακολούθησαν και απεύθυναν χαιρετισμούς στο αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης του ΤΕΠΑΚ, ο Βουλευτής Λεμεσού κ. Ευθύμιος Δίπλαρος, ο Δρ Ιωάννης Μιχαηλίδης , Αναπληρωτής Καθηγητής, εκ μέρους του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του ΤΕΠΑΚ, ο Στέφανος Αχιλλείδης εκ μέρους του Υπουργείου Εργασίας (τμήμα επιθεώρησης) και ο Δρ Ιωάννης Καρής Γενικός Διευθυντής της Κυπριακής Εταιρίας Πιστοποίησης. Σε όλους τους συμμετέχοντες απονεμήθηκε πιστοποιητικό παρακολούθησης, και δόθηκαν σημειώσεις και αναμνηστικά δώρα ευγενώς προσφερθέντα από τις εταιρείες UNIFIRE Extinguishers Ltd και ΜΟΒΙΑΚ.

Κύριοι ομιλητές  ήταν ο Δρ. Αργύρης Τζαμτζής,  Γενικός Διευθυντής της ΕΒΕΤΑΜ Ελλάδας, ο Δρ. Γιώργος Κωνσταντινίδης, Επίκουρος Καθηγητής στο ΤΕΠΑΚ, ο κ. Αθανάσιος Βαζούρας λειτουργός επιθεώρησης του Τμήματος Επιθεώρησης Εργασίας του Υπουργείου Εργασίας, ο κ. Διαμαντόπουλος Απόστολος και Κορώνης Στράτος ανώτερα στελέχη της εταιρίας κατασκευής πυροσβεστικών μέσων ΜΟΒΙΑΚ που εδρεύει στα Χανιά Ελλάδος.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, ο Δρ. Ιωάννης Μιχαηλίδης εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου  της Κυπριακής Εταιρείας Πιστοποίησης απένειμε στην εταιρεία Unifire Extinguishers Ltd πιστοποιητικά για την αποτελεσματική εφαρμογή ενός ολοκληρωμένου Συστήματος Διαχείρισης που περιλαμβάνει θέματα Ασφάλειας, Υγείας και Περιβάλλοντος σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα (ISO 9001, OHSAS 18001, και ISO 14001) ως επίσης και ολοκληρωμένο Σύστημα Οικολογικής Διαχείρισης και Οικολογικού Ελέγχου σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Οδηγία.  Σημειώνεται ότι η Εταιρεία Unifire Extinguishers Ltd είναι η πρώτη εταιρεία στον τομέα της που πιστοποιήθηκε με τα πιο πάνω διεθνή και ευρωπαϊκά πρότυπα.

Η όλη δραστηριότητα εντάσσεται μέσα στους τρεις στρατηγικούς πυλώνες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου ¨«Ακαδημία – Βιομηχανία – Κοινωνία»,¨. Απώτερος στόχος των διοργανωτών ήταν η διασύνδεση με τη βιομηχανία και η επιστημονική ενημέρωση τους σε θέματα που τους αφορούν.