Έργο MOVIDA: “Περνώντας από τις Επιθεωρήσεις στις κατ' οίκον Συμβουλές από τις Εταιρείες Παροχής Υπηρεσιών Συντήρησης”

Σύντομη περιγραφή του έργου MOVIDA

Η Οδηγία της Ε.Ε. περί Ενεργειακής Απόδοσης των Κτιρίων (EPBD) - Οδηγία 2010/31/EU "Recast" (αναδιατύπωση) - προβλέπει ότι:

• τα Κράτη Μέλη (ΚΜ) οφείλουν να οργανώσουν επιθεωρήσεις των Λεβήτων (Άρθρο 14) και των συστημάτων Κλιματισμού (Άρθρο 15), με σκοπό τη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας και τον περιορισμό των εκπομπών CO2, και
  • ότι οι επιθεωρήσεις αυτές θα διενεργούνται κατά ένα αντικειμενικό τρόπο από εξειδικευμένους ή / και πιστοποιημένους ειδικούς, είτε αυτοί είναι αυτοαπασχολούμενοι είτε εργάζονται ως υπάλληλοι ιδιωτικών εταιριών ή φορέων του δημοσίου.

Η EPBD απαιτεί η έκθεση (αναφορά) της επιθεώρησης να περιλαμβάνει και μία σύγκριση των ενεργειακών επιδόσεων του επιθεωρούμενου συστήματος με:

• το καλύτερο δυνατόν διαθέσιμο σύστημα, και
  • με ένα παρόμοιο σύστημα του οποίου όλες οι συνιστώσες επιτυγχάνουν το επίπεδο ενεργειακής απόδοσης που προβλέπεται στην ισχύουσα νομοθεσία.

Η EPBD επίσης απαιτεί η έκθεση (αναφορά) της επιθεώρησης να περιλαμβάνει και συστάσεις για την οικονομικά αποδοτική βελτίωση της ενεργειακής  απόδοσης του εκάστοτε συστήματος ή των συνιστωσών αυτού.

Έτσι, οι τελικοί χρήστες θα λαμβάνουν στοχευμένη πληροφόρηση και συμβουλές ώστε να κινηθούν αποδοτικά προς μία αποδοτικότερη χρήση της ενέργειας και τη χρήση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, και η δυνατότητα που παρέχεται για τις κατ' οίκον επισκέψεις αποτελεί έναν πολύ αποδοτικό τρόπο για να γίνει κάτι τέτοιο. Όμως, αυτή η προσέγγιση απαιτεί μία δαπανηρή και περίπλοκη διοργάνωση της υπηρεσίας επιθεώρησης, οπότε δίνεται ένα κίνητρο για την ανάπτυξη μιας απλούστερης και οικονομικά αποδοτικής προσέγγισης.

Το έργο MOVIDA στοχεύει στο να δοκιμάσει μία νέα προσέγγιση σχετικά με αυτά τα «νέα» καθήκοντα των επιθεωρητών, βασισμένη στο προσωπικό συντήρησης που ήδη ασχολείται σε εμπορική / καθημερινή βάση με τα συστήματα αυτά, εκτελώντας τις υπηρεσίες λειτουργίας και συντήρησής τους, ή «περιβαλλοντικούς ελέγχους» (π.χ. καπνοδοχοκαθαριστές) ή ενεργειακές επιθεωρήσεις! Θα καταρτίσει σε θέματα ενεργειακών συμβουλών και απωλειών του κτιριακού κελύφους κάποιους νέους "επιθεωρητές" (και «νέους σε ηλικία»), ενώ θα αναπτύξει και θα δοκιμάσει ένα εργαλείο κατάλληλο για την παροχή ειδικών συστάσεων/συμβουλών από τυποποιημένες διεργασίες.

Το έργο διαρθρώνεται σε πολλές συνοδευτικές φάσεις (κατάρτιση, εργαλεία παραγωγής συμβουλών, κώδικας επαφών, αξιολόγηση της ποιότητας των εκθέσεων και των επιπτώσεων των επιθεωρήσεων). Προβλέπεται επίσης η διοργάνωση 2 καμπανιών επιθεωρήσεων που θα διεξαχθούν σε οικιακά συστήματα θέρμανσης και σε μικρά (αλλά >12 kW) συστήματα AC στον τριτογενή τομέα.

Τα αποτελέσματα του έργου προβλέπεται να μεταφερθούν στο επίπεδο της Ε.Ε., ειδικότερα στην Concerted Action (“Συντονισμένη Δράση”) για την EPBD (όπου συμμετέχουν εμπειρογνώμονες και από τα 27 ΚM + 2 ακόμα χώρες), στους εθνικούς οργανισμούς τυποποίησης, καθώς και στις περιφερειακές ή / και εθνικές αρχές που ασχολούνται με την εφαρμογή της EPBD.

Γενικές Πληροφορίες:

Διάρκεια: 30 μήνες (1 Μαΐου 2011 – 31 Οκτωβρίου 2013)

Συνολικός προϋπολογισμός του έργου: €1.404.000

Χρηματοδότηση (από το IEE): 75%

Γενικός Συντονιστής Έργου: Marcello Antinucci, ECUBA Srl, Italy.

Συντονιστής Έργου (Κύπρου): Δρ Ιωάννης Μιχαηλίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ).

Ιστοσελίδα Έργου: http://www.movida-project.eu/

Ιστοσελίδα Εργαλείου Επιθεώρησης: http://kape.prodigit.gr/common/login

Μέλη Ερευνητικής ομάδας ΤΕΠΑΚ:

• Δρ Ιωάννης Μιχαηλίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών
  • Δρ Πολύβιος Ελευθερίου, Ανώτερος Λέκτορας, Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών
  • Φλουρής Ξενή, Ερευνητικός Συνεργάτης, Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών.

Σύντομη περιγραφή του έργου MOVIDA

• το καλύτερο δυνατόν διαθέσιμο σύστημα, και

Γενικές Πληροφορίες:

Διάρκεια: 30 μήνες (1 Μαΐου 2011 – 31 Οκτωβρίου 2013)

Συνολικός προϋπολογισμός του έργου: €1.404.000

Χρηματοδότηση (από το IEE): 75%

Γενικός Συντονιστής Έργου: Marcello Antinucci, ECUBA Srl, Italy.

Ιστοσελίδα Έργου: http://www.movida-project.eu/

Ιστοσελίδα Εργαλείου Επιθεώρησης: http://kape.prodigit.gr/common/login

Μέλη Ερευνητικής ομάδας ΤΕΠΑΚ: