Ευρωπαϊκό Έργο BFIRST

Στις 6 και 7 Ιουνίου 2012 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ερευνητικού οργανισμού Tecnalia Research & Innovation, στο San Sebastian της Ισπανίας, η εναρκτήρια συνάντηση του ευρωπαϊκού έργου με τίτλο «Building Integrated Fibre-Reinforced Solar Technology» και με ακρωνύμιο «BFIRST» που εγκρίθηκε στο πλαίσιο του Έβδομου Προγράμματος Πλαισίου (FP7) και στο οποίο το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει με την ιδιότητα του Συνεργαζόμενου Φορέα. Το έργο αφορά ουσιαστικά στην ενσωμάτωση της ηλιακής τεχνολογίας ενισχυμένης με ίνες στα κτίρια και σε αυτό συμμετέχουν δέκα Ευρωπαϊκοί οργανισμοί από έξι Ευρωπαϊκές χώρες. Το έργο έχει διάρκεια τέσσερα χρόνια με ημερομηνία έναρξης την 1 Μαΐου 2012 και συνολικό προϋπολογισμό 5,387,310 Ευρώ. Το μερίδιο του ΤΕΠΑΚ στο προϋπολογισμό είναι 507,000 Ευρώ ενώ η χρηματοδότηση του ΤΕΠΑΚ από την ΕΕ ανέρχεται στα 355,680 Ευρώ. Συντονιστής του Έργου είναι ο ερευνητικός οργανισμός Tecnalia Research & Innovation και Επιστημονικός Υπεύθυνος του ΤΕΠΑΚ είναι ο Δρας Σωτήρης Καλογήρου, Ανώτερος Λέκτορας στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών.

Το πρόγραμμα BFIRST θα ασχοληθεί με τη μελέτη, την ανάπτυξη και την επίδειξη σειράς πρωτοπόρων φωτοβολταϊκών προϊόντων για ενσωμάτωση στα κτίρια που θα βασίζονται στη μεμβρανοποίηση των κυττάρων ενισχυμένα με ίνες σύνθετα υλικά. Υφιστάμενα φωτοβολταϊκά προϊόντα θα επεκταθούν με νέες τυποποιημένες λύσεις που θα αναπτυχθούν μέχρι του σημείου πριν τη βιομηχανοποίηση. Η κατασκευή των σύνθετων υλικών και η μεμβρανοποίηση των κυττάρων θα γίνουν σε μία μονοδιάστατη διεργασία. Τα προϊόντα που θα παραχθούν θα είναι μονολιθικές και ελαφριές κατασκευές σε αντιπαράθεση με τα πολλαπλών στρωμάτων φωτοβολταϊκά που βασίζονται στο γυαλί. Η μεγάλη ευελιξία σε σχέση με την περίπλοκη γεωμετρία, τα επίπεδα διαπερατότητας και χρώματος και το τέλειωμα της επιφάνειας μπορούν να επιτευχθούν με διάφορα υλικά όπως ρετσίνες, ίνες και προσθετικά, και επιμέρους διεργασίες. Η πολύ-χρησιμότητα των προϊόντων που θα κατασκευαστούν θα διερευνηθεί για να συνάδει με τους οικοδομικούς κώδικες και πρότυπα με απώτερο σκοπό την αύξηση της συνολικής απόδοσης στα κτίρια. Θα γίνει επίσης πλήρης αρχιτεκτονική ολοκλήρωση των Φ/β που θα αναπτυχθούν από τις αρχιτεκτονικές και τις κατασκευαστικές εταιρίες που συμμετέχουν σαν εταίροι στο πρόγραμμα αυτό. Θα μελετηθούν εφαρμογές σε νέες κατασκευές και σε αναπαλαιώσεις κτιρίων τόσο σε οικιστικές όσο και σε μη-οικιστικές μονάδες. Θα γίνει πλήρης εργαστηριακός έλεγχος και πειράματα σε εγκαταστάσεις επίδειξης σε τρία πραγματικά κτίρια για να μπορέσει να υπάρξει πλήρης χαρακτηρισμός των προϊόντων που θα αναπτυχθούν που θα βοηθήσει τους μελετητές, τους εγκαταστάτες και τους τελικούς χρήστες να επιτύχουν βέλτιστο κέρδος από τις πιθανές εφαρμογές των νέων προϊόντων.

Η ερευνητική ομάδα αποτελείται από αρχιτέκτονες, εταιρίες κατασκευών, κατασκευαστές φωτοβολταϊκών, πανεπιστήμια και ιδιωτικά ερευνητικά κέντρα. Η συνεισφορά από πλευράς ΤΕΠΑΚ στο πρόγραμμα επικεντρώνεται κυρίως στη θερμική και οπτική μελέτη και προσομοίωση των προϊόντων που θα αναπτυχθούν, στην παρακολούθηση και στην αποτίμηση της απόδοσης των τριών εγκαταστάσεων επίδειξης, στη σύνταξη κατευθυντηρίων οδηγιών μελέτης των συστημάτων, στη διοργάνωση τοπικού συνεδρίου και στη συμμετοχή της ερευνητικής ομάδας στις εργασίες διάχυσης των αποτελεσμάτων.

Ευρωπαϊκό Έργο BFIRST