EMPACT: Δύο νέες εκδόσεις για τις τέχνες, την ενσυναίσθηση και τη βιωσιμότητα

To Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) παρουσιάζει δύο νέες εκδόσεις για τις τέχνες στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος “EMPACT – Empathy and Sustainability: The Art of Thinking like a Mountain”, συγχρηματοδοτούμενο από το Creative Europe Programme της Ευρωπαικής Ένωσης, με συντονιστές τους επίκουρους καθηγητές Έφη Κυπριανίδου και Γιάννη Χρηστίδη.

Οι δύο αυτοί τόμοι αποτελούν τη δημιουργική καταγραφή των καλλιτεχνικών δράσεων στο πλαίσιο δυο συνεργατικών καλλιτεχνικών εγχειρημάτων, υπό τους τίτλους Empathy for Nature: Exploring Interdisciplinary Collaborations in the Arts και Empathy for Nature: Reflections on Socially Engaged Arts, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν σε Κύπρο, Ελλάδα, Βουλγαρία, Σλοβενία, Ισπανία και Ιταλία.

Οι παρούσες εκδόσεις καταγράφουν το πώς οι καλλιτεχνικές συνέργειες μπορούν να προωθήσουν δράσεις βιωσιμότητας και αειφορίας και αντιπροσωπεύουν μια συλλογική προσπάθεια για την ενίσχυση του ρόλου της ενσυναίσθησης και την υποστήριξη των δράσεων για την προστασία του φυσικού κόσμου.

Empathy for Nature: Exploring Interdisciplinary Collaborations in the Arts

O πρώτος τόμος αποτελεί μια περιεκτική εξερεύνηση δεκατεσσάρων διεπιστημονικών καλλιτεχνικών έργων, μέσα από τη συνέργεια καλλιτεχνών με επαγγελματίες διαφορετικών κλάδων όπως η φιλοσοφία, η αρχιτεκτονική, ο πολεοδομικός σχεδιασμός, η βιολογία και η ανθρωπολογία, στοχεύοντας στην καλλιέργεια της ενσυναίσθησης για τη φύση, το περιβάλλον και τα μη ανθρώπινα όντα.

Empathy for Nature:Reflections on Socially Engaged Arts

Ο δεύτερος τόμος περιέχει πέντε μοναδικές καλλιτεχνικές παρεμβάσεις, που πραγματοποιήθηκαν από εικαστικούς σε συνεργασία με κοινότητες, οργανωμένα σύνολα πολιτών και φοιτητές και φοιτήτριες, με στόχο την ευαισθητοποίηση σχετικά με περιβαλλοντικά ζητήματα. Σκοπός των δράσεων αποτέλεσε ο κοινωνικός προβληματισμός, ο διάλογος και η αναθεώρηση των καθιερωμένων ιδεών σχετικά με την βιωσιμότητα και την τέχνη.

Ακολουθήστε το πρόγραμμα EMPACT στα social media και μείνετε ενημερωμένοι σχετικά με την ενσυναίσθηση και την βιωσιμότητα μέσα από τις τέχνες: Facebook , Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube .

Disclaimer

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

ENDS

NOTE TO EDITORS

For more information about the project EMPACT, please contact:

Danae Ioannou

Project Manager EMPACT

Dal.ioannou@edu.cut.ac.cy

Μεγάλος νικητής του CFA Research Challenge 2024 το ΤΕΠΑΚ

Το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει σε ερευνητικό έργο με στόχο τον παιδιατρικό έλεγχο για υπερχοληστερολαιμία

O Α. Αγαπίου ανάμεσα στους κορυφαίους ερευνητές παγκοσμίως με τις περισσότερες αναφορές σχετικά με εφαρμογές Γεωπληροφορικής για την πολιτιστική κληρονομιά

Empathy for Nature: Exploring Interdisciplinary Collaborations in the Arts

Empathy for Nature:Reflections on Socially Engaged Arts

Disclaimer