Bράβευση των πρωτευσάντων φοιτητών του Κέντρου Γλωσσών

Η εκδήλωση για τη βράβευση των πρωτευσάντων φοιτητών του Κέντρου Γλωσσών έχει καθιερωθεί πλέον ως θεσμός και διεξάγεται κάθε χρόνο με τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους. Για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, η εν λόγω εκδήλωση διεξήχθη στις 14 Ιουνίου 2018 στο Αμφιθέατρο 1 του Κτηρίου Τάσος Παπαδόπουλος. Πέραν των τιμώμενων προσώπων και των καθηγητών τους, στην εκδήλωση παραβρέθηκαν γονείς, συγγενείς και φίλοι των φοιτητών, οι οποίοι είδαν τους κόπους και τις προσπάθειες των δικών τους ανθρώπων να ανταμείβονται.

Την επιμέλεια και παρουσίαση της εκδήλωσης είχε η κυρία Εύη Ηλιάδη, βοηθός γραμματειακός λειτουργός του Κέντρου Γλωσσών. Η εκδήλωση άρχισε με σύντομο χαιρετισμό από τη Διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, Δρα Σαλώμη Παπαδήμα-Σοφοκλέους, η οποία υπογράμμισε τη σημασία της επιβράβευσης των φοιτητών οι οποίοι διακρίνονται σε ήθος και επίδοση κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Παράλληλα, η Δρ. Παπαδήμα τόνισε την ανάγκη εξειδίκευσης των γλωσσικών μαθημάτων στον εκάστοτε τομέα σπουδών, δίνοντας ως παραδείγματα φιλμάκια και αφίσες που οι φοιτητές ετοίμασαν και τα οποία παρουσιάστηκαν στην εκδήλωση. Τέλος, η Διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών εξέφρασε τη χαρά κα την υπερηφάνεια του Πανεπιστημίου για τους φοιτητές που διακρίθηκαν στα μαθήματα γλωσσών κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018.

Στη συνέχεια οι φοιτητές έλαβαν τα βραβεία τους ανά γλώσσα. Τα βραβεία απένειμαν οι διδάσκοντες καθηγητές του Κέντρου Γλωσσών. Αναλυτικά, βραβεύθηκαν οι παρακάτω φοιτητές/φοιτήτριες:

​Στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας ο φοιτητής Μάριος Χατζηπαναγή, του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής.

​Στο μάθημα των Ελληνικών για Ακαδημαϊκούς Σκοπούς η φοιτήτρια Αθανασία Λάμπρου, του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης.

​Στο μάθημα των Γαλλικών για Ξενοδοχειακά και Τουριστικά Επαγγέλματα η φοιτήτρια Παναγιώτα Ευαγόρου, του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού.

​Στο μάθημα της Ιταλικής Γλώσσας ο φοιτητής Παύλου Σωτήρης, του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού.

​Στο μάθημα της Ρωσικής Γλώσσας ο φοιτητής Μάνος Παπαγεωργίου του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής, κατεύθυνση Τοπογράφων Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής.

​Στο μάθημα της Γερμανικής Γλώσσας η φοιτήτρια Στυλιάνα Πουγιούκκα του Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας.

Στο μάθημα της Ισπανικής Γλώσσας ο φοιτητής Χριστοφόρου Γιάννης, του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου.

Πέραν των βραβεύσεων για τις επιδόσεις των φοιτητών στα μαθήματα γλωσσών, το Κέντρο Γλωσσών βράβευσε επίσης φοιτητές που ετοίμασαν φιλμάκια και αφίσες οι οποίες χρησιμοποιήθηκαν για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών. Οι εν λόγω φοιτητές για να ετοιμάσουν τα φιλμάκια και τις αφίσες χρησιμοποίησαν τις γνώσεις που απέκτησαν από το μαθήματα αγγλικών καθώς και την κατάρτιση τους στα πολυμέσα και τις γραφικές τέχνες. Βραβευτήκαν τα δύο καλύτερα φιλμάκια καθώς και η καλύτερη αφίσα. Τα ονόματα των φοτιητών που βραβεύτηκαν:

Για τα καλύτερα φιλμάκια:

Ομάδα 1: ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΛΟΥΚΑΣ,  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΡΣΙΝΟΗ, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗ ΧΛΟΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ και ΑΜΠΑΣ ΝΤΑΣΝΤΙ ΤΑΡΑ.

Ομάδα 2: ΧΑΤΖΗΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΜΙΚΑΕΛΛΑ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΝΑΤΑΣΑ, ΜΙΧΑΗΛ ΔΗΜΗΤΡΑ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΛΕΝΗ και ΠΑΝΤΗ ΜΑΡΙΑ.

Για την καλύτερη αφίσα:

ΑΧΙΛΛΕΩΣ ΜΙΧΑΛΗΣ και ΜΕΛΑΝΔΙΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ & ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης των βραβεύσεων τιμήθηκε με ειδική πλακέτα η καθηγήτρια αγγλικών κυρία Μάρω Νεοφύτου, η οποία αποχώρησε από το Κέντρο λόγω συναξιοδότησης. Την προσφορά της κυρίας Νεοφύτου στο Κέντρο Γλωσσών και την εκτίμηση που το προσωπικό του Κέντρου τρέφει προς αυτήν κατέδειξε η κυρία Παπαδήμα μέσω σύντομης αναφοράς.

Τέλος, ακολούθησε δεξίωση κατά την οποία δόθηκε η ευκαιρία σε φοιτητές, καλεσμένους και διδακτικό προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών για περαιτέρω γνωριμία και ανταλλαγή απόψεων.

Οι παρευρισκόμενοι εξέφρασαν την ευχαρίστηση τους για την εκδήλωση, η οποία δίνει ένα ιδιαίτερο κίνητρο προς τους φοιτητές μας να στοχεύσουν την αριστεία.