Διοργάνωση του 7ου Διεθνούς Συνεδρίου EuroMed 2018 -Ένα Συνέδριο Σταθμός στη παγκόσμια τεχνογνωσία της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομίας κατά την διάρκεια του Ευρωπαϊκού Έτους Πολιτιστικής Κληρονομίας.

Συνέδρια

Το 7ο  Διεθνές Συνέδριο  Ψηφιοποίησης Πολιτιστικής Κληρονομιάς -7th International Conference on Digital Cultural Heritage- EuroMed 2018 , το οποίο διοργανώνεται στην Κύπρο με μεγάλη  επιτυχία,   από το έτος 2006, θα πραγματοποιηθεί και φέτος  από 29 Οκτωβρίου  έως και 3 Νοεμβρίου 2018 στη Λευκωσία, στο υπερσύγχρονο  συνεδριακό κέντρο Φιλοξένια.

Συνδιοργανωτές του συνεδρίου είναι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, η Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στη ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά, μέσω του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς , η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, η ομάδα εμπειρογνωμόνων των κρατών μελών της ΕΕ για την ψηφιακή πολιτιστική κληρονομιά, το ΙΚΟΜΟΣ (www.icomos.org), η ψηφιακή βιβλιοθήκη της ΕΕ Europeana (www.europeana.eu) και με επιστημονικούς Φορείς της Ελλάδας.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (ΤΕΠΑΚ)  έχει καταλυτικό ρόλο στη διοργάνωση του Συνεδρίου με το Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Το Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΤΕΠΑΚ, το οποίο  τυχαίνει παγκόσμιας αναγνώρισης και είναι μοναδικό στο είδος του, γιατί έχει καταφέρει να συγκεντρώσει τις μοναδικές έδρες ανά το παγκόσμιο,   Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά και την νεοσυσταθείσα Έδρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά.

Τα Συνέδρια Ψηφιοποίησης EuroMed της Κύπρου  ( International Euro-Mediterranean Conference), τα οποία τελούν υπό την Αιγίδα της ΑΕ του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, κατάφεραν μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα ,να γίνουν παγκοσμίως γνωστά, και να συγκεντρώνουν το ενδιαφέρον σημαντικών επιστημόνων από όλη την υφήλιο. Σημαντικοί επιστήμονες ,διεθνούς και εγνωσμένου κύρους  θα συμμετέχουν και  φέτος στο Συνέδριο ως κύριοι ομιλητές , μεταφέροντας  την τεχνογνωσία τους στους Συνέδρους από όλο τον κόσμο.

Στο  7ο Ευρωμεσογειακό συνέδριο (EuroMed2018 ) θα συμμετέχουν ερευνητές που προέρχονται από τουλάχιστο 58 χώρες του Κόσμου  και οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για όλα τα ζητήματα που αφορούν την Πολιτιστική Κληρονομιά σήμερα, σε παγκόσμιο επίπεδο .Ειδικότερα, ο κύριος στόχος του συνεδρίου είναι να επικεντρωθεί στη πολυεπιστημονική έρευνα για την υλική και άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά, χρησιμοποιώντας τεχνολογίες αιχμής για την προστασία, αποκατάσταση, διατήρηση, μαζική ψηφιοποίηση, τεκμηρίωση και παρουσίαση των περιεχομένων της. Ταυτόχρονα, η εκδήλωση προορίζεται να καλύψει θέματα έρευνας τα οποία είναι πολύ σημαντικά για την ίδια την ΕΕ.

Εργαστήρια  με  Ελεύθερη συμμετοχή

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα συνδιοργανώσει, στο πλαίσιο του Συνεδρίου, μαζί με το Ευρωκοινοβούλιο, το 4ο κατά σειρά, εξειδικευμένο εργαστήριο, με ελεύθερη συμμετοχή,  σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο οι ψηφιακές τεχνολογίες μπορούν να συμβάλουν στη διατήρηση και την αποκατάσταση των σημαντικότερων και απειλούμενων έργων, χώρων και αντικειμένων πολιτιστικής κληρονομιάς της Ευρώπης. Συγκεκριμένα εξετάζει :

• Ποιες τεχνολογίες πρέπει να αναπτυχθούν ώστε να καταστεί δυνατή η δημιουργία ψηφιακού αντιγράφου, και
  • ποια πρότυπα πρέπει να συμφωνηθούν, ώστε το ψηφιοποιημένο υλικό να είναι προσιτό (μακροπρόθεσμα) σε όλους μέσω ενός ενιαίου σημείου πρόσβασης.

Το 4ο Διεθνές Εργαστήριο στο τομέα της Έρευνας για την 3Δ ανακατασκευή στην Πολιτιστική Κληρονομιά, εστιάζει σε νέες τεχνολογίες στην Εικονική, Αυξημένη Πραγματικότητα, καθώς και στην ολιστική τεκμηρίωση του παρελθόντος (όπως μνημεία στο HBIM κλπ.).

Για συμπληρωματικές πληροφορίες ή εγγραφές συνέδρων, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν την επίσημη Ιστοσελίδα του Συνεδρίου: www.euromed2018.eu

https://euromed2018.eu/index.php/workshops​) ή να στείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στο  marinos.ioannides@cut.ac.cy  (Conference Chair) για να λάβουν  άμεση απάντηση ή ενημέρωση.

Εργαστήρια  με  Ελεύθερη συμμετοχή