New H2020-funded project

Η ερευνητική πρόταση "ReCRED: From Real-world Identities to Privacy-preserving and Attribute-based CREDentials for Device-centric Access Control" που υποβλήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος Ηorizon 2020 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην κατηγορία Secure Societies-Digital Security, προωθήθηκε για χρηματοδότηση μετά από μία άκρως ανταγωνιστική διαδικασία. Η πρόταση υποβλήθηκε από το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (ΗΜ&ΜΗΥΠ) του ΤΕΠΑΚ σε συνεργασία με τους τηλεπικοινωνιακούς κολοσσούς Telefonica και Verizon, τον παροχέα υπηρεσιών ασφάλειας υπολογιστών certSIGN, διακεκριμένα πανεπιστήμια της Ισπανίας, Ιταλίας και Ελλάδας, και μικρομεσαίες επιχειρήσεις τεχνολογίας από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες. Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου είναι 4 997 000 Ευρώ, και στο ΤΕΠΑΚ ανατίθενται 464 000 Ευρώ. Αυτή η επιτυχία έρχεται μετά από δύο ιδιαιτέρως αποτελεσματικές χρονιές (2013-2014) μέσα στις οποίες το τμήμα ΗΜ&ΜΗΥΠ πέτυχε να προσελκύσει περίπου 1.5 εκατομμύρια ευρώ σε ερευνητική χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Ο βασικός σκοπός του έργου ReCRED είναι να ενοποιήσει κάτω από τις προσωπικές συσκευές των χρηστών (όπως το έξυπνο κινητό) τους μηχανισμούς ταυτοποίησης και εξουσιοδότησης (access control) για ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Στόχος είναι να αντικατασταθούν οι δύσχρηστοι μηχανισμοί που βασίζονται σε κωδικούς ασφαλείας (passwords) με καινοτόμες λύσεις που αξιοποιούν τη βιομετρία και προηγμένες κρυπτογραφικές τεχνικές που προασπίζουν την ιδιωτικότητα των χρηστών. Οι λύσεις που θα αναπτυχθούν θα δοκιμαστούν σε τέσσερις πιλοτικές εφαρμογές δίνοντας έμφαση στην αξιολόγηση της αποδοχής τους από τους τελικούς χρήστες.

New H2020-funded project