Επιστημονική Ημερίδα "Καταιγίδες σκόνης ερήμου και προστασία ευάλωτων υποομάδων στο σχολικό περιβάλλον"

Διοργανώνεται Επιστημονική ημερίδα με τίτλο «Καταιγίδες Σκόνης Ερήμου και Προστασία Ευάλωτων Υποομάδων στο σχολικό περιβάλλον» από το Πανεπιστήμιο Κύπρου, τη Διεύθυνση Νοσηλευτικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Υγείας και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος LIFE MEDEA «Μείωση των Επιδράσεων των Καταιγίδων Σκόνης της Ερήμου στην Υγεία Υιοθετώντας Στρατηγικές Μείωσης της Έκθεσης».

Η ημερίδα έχει σαν σκοπότην ενημέρωση των επισκεπτών Υγείας και των σχολικών Γιατρών για τις καταιγίδες σκόνης ερήμου και τις επιπτώσεις στην ανθρώπινη υγεία καθώς και να αποτελέσει διεπαφή για ανάπτυξη διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων με απώτερο στόχο τη βελτίωση των υφιστάμενων πρακτικών και την ανάπτυξη εθνικής πολιτικής και στρατηγικής  για την προστασία των ευάλωτων ομάδων πληθυσμού από τα επεισόδια καταιγίδων σκόνης της ερήμου.

Ο αναπληρωτής καθηγητής Δρ Νίκος Μίτλεττον (ΤΕΠΑΚ) θα μιλήσειγια τις επιπτώσεις των καταιγίδων σκόνης στην ανθρώπινη υγεία. Η Δρ Σουζάνα Αχιλλέως (ΤΕΠΑΚ) θα αναφερθεί στη συχνότητα, ένταση και χαρακτηριστικά καταιγίδων σκόνης της ερήμου στην Κύπρο, ο Δρ Παναγιώτης Κουής (Πανεπιστήμιο Κύπρου)  θα παρουσιάσει τους στόχους και το σχεδιασμό του προγράμματος LIFE+ MEDEA, η Κα. Νατάσα Χριστοφή (Υπηρεσία Επισκεπτριών Υγείας, Υπουργείο Υγείας) θα μιλήσει για τη διαχείριση των προβλημάτων υγείας των παιδιών στα σχολεία και η Κα. Παρασκευή Κιννή (Πανεπιστήμιο Κύπρου)  θα παρουσιάσει την υπάρχουσα  γνώση και τις ισχύουσες πρακτικές των αρμόδιων φορέων και κοινωνικών εταίρων σε  Κύπρο, Ελλάδα και Ισραήλ σχετικά με επεισόδια καταιγίδων σκόνης της ερήμου.

Η εκδήλωση θα γίνει την Δευτέρα, 3 Ιουνιου 2019 στις 9:00 π.μ στην Αίθουσα «ΠΕΥΚΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ» του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Χαιρετισμούς θα απευθύνουν οι Δρ Νίκος Μίτλεττον Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Νοσηλευτικής, ΤΕΠΑΚ και η Κα Μαρία Χατζησωτηρίου,   Προϊστάμενη Λειτουργός  Επισκεπτριών Υγείας

Πρόγραμμα εκδήλωσης

Έκθεση αφισών και πρωτοτύπων με θέμα: Υπεύθυνο Παιχνίδι.

Εκδήλωση για Υδρογονάθρακες και Θέματα Δημόσιας Υγείας

Πρόγραμμα εκδήλωσης