Εβδομάδα ενημέρωσης και εγγραφές σε μαθήματα, 2019-20

Σπουδές Φοιτητικά Νέα

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

1. Εγγραφές σε μαθήματα

Οι εγγραφές σε μαθήματα θα γίνονται από τους φοιτητές μέσω της Διαδικτυακής Πύλης (CUT-Portal) από την Τρίτη, 3 Σεπτεμβρίου μέχρι και την Παρασκευή, 6 Σεπτεμβρίου 2019.  Τα μαθήματα αρχίζουν τη Δευτέρα, 9 Σεπτεμβρίου 2019 με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα και τυχόν αναθεωρήσεις του.

Αν κάποιος φοιτητής έχει οποιαδήποτε οικονομική εκκρεμότητα (π.χ. τέλος εγγραφής €40, δόσεις διδάκτρων για μεταπτυχιακά προγράμματα, κ.ά) το σύστημα δεν επιτρέπει εγγραφή σε μαθήματα. Όσοι φοιτητές ενδεχομένως έχουν οικονομική εκκρεμότητα θα πρέπει να τη διευθετήσουν πριν την έναρξη της προθεσμίας εγγραφών.  Για απορίες, στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (υπόψη Μαρίζα Αλωνεύτη), τηλ. 25 002710 και kep@cut.ac.cy

2. Εβδομάδα ενημέρωσης νεοεισερχόμενων φοιτητών πτυχίου

Οι νεοεισερχόμενοι φοιτητές πτυχίου θα πρέπει να παραστούν στις διάφορες συναντήσεις, που οργανώνονται με σκοπό την καλύτερη ενημέρωση τους για θέματα σπουδών και φοίτησης, φοιτητικής ζωής και ευημερίας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ειδική ενημέρωση για τη χρήση του CUT-Portal, των ηλεκτρονικών υποδομών (e-University) και της Βιβλιοθήκης αλλά και για θέματα ανακύκλωσης και περιβαλλοντικής συνείδησης. Η παρουσία όλων των νέων προπτυχιακών φοιτητών είναι υποχρεωτική.

Κάθε φοιτητής πρέπει να έχει τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης (username/password) στο CUT-Portal, οι οποίοι έχουν σταλεί ηλεκτρονικά.  Σε περίπτωση απώλειας, αποταθείτε στο Κέντρο Ενημέρωσης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (ΚΕΠ), kep@cut.ac.cy.  Όσοι διαθέτουν φορητό υπολογιστή (laptop ή tablet) θα ήταν χρήσιμο να τον έχουν μαζί τους.

Κάθε νεοεισερχόμενος φοιτητής θα πρέπει να περάσει από το Cutting Edge (οδός Κιτίου Κυπριανού) για ατομική φωτογράφηση για σκοπούς έκδοσης της φοιτητικής ταυτότητας. Προκειμένου να μην υπάρξει συμφόρηση, η φωτογράφιση θα γίνει με βάση το πρόγραμμα ανά Σχολή που αναγράφεται πιο κάτω. Οι φοιτητικές ταυτότητες θα διατίθενται από το ΚΕΠ από τη Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2019.

Δευτέρα – Πέμπτη, 2-5 Σεπτεμβρίου

Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας & Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών (Αμφ. 1, Κτίριο «Τ. Παπαδόπουλος)

Σύστημα Σπουδών

και Φοίτησης

ΦΩΤΟ/CUTTING EDGE

Σχολή Επιστημών Υγείας (Αμφ. 2, Κτίριο «Τ. Παπαδόπουλος»)

e-University

Σχολή Επικοινωνίας & Σχολή Καλών Τεχνών (Αίθουσα 3, Κτίριο «Τ. Παπαδόπουλος»)

ΦΩΤΟ/CUTTING EDGE

Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας (Αίθουσα 6, Κτίριο «Τ. Παπαδόπουλος»)

e-University

Παρασκευή, 6 Σεπτεμβρίου 2019, ώρα 10:00 (μέχρι τις 12:00)

Ενημέρωση για τα προγράμματα σπουδών από ακαδημαϊκούς των Τμημάτων

Τμήμα Αίθουσα
Νοσηλευτικής  Αμφιθέατρο 2 (κτήριο  «Τ.Παπαδόπουλος»)
Αποκατάστασης Κλινική Αποκατάστασης
Γεωπ. Επι., Βιοτεχν. και Επιστ. Τροφίμων  Αίθουσα 2 (κτήριο «Τ.Παπαδόπουλος»)
Χημικής Μηχανικής Αίθουσα 3 (κτήριο «Τ.Παπαδόπουλος»)
Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού

Αίθουσα 4 (κτήριο «Τ.Παπαδόπουλος»)

Εμπ. Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας  Αίθουσα 5 (κτήριο «Τ.Παπαδόπουλος»)
Διοίκησης Αίθουσα 6 (κτήριο «Τ.Παπαδόπουλος»)
Ηλ. Μηχ. και Μηχ. Ηλ. Υπολ. και Πληρ. Κτήριο ΗΜΜΗΥΠ (ισόγειο)
Μηχ. Μηχανικών Κτήριο Εργαστηρίων ΜΗΜΕΜΥ
Πολιτικών Μηχ. και Μηχ. Γεωπλ. Κτήριο Εργαστηρίων ΠΟΜΗΓΕ
Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου Κτήριο Εργαστηρίων ΕΣΔΙ (Στοά Λανίτης)
Πολυμέσων Γραφικών Τεχνών Κτήριο Εργαστηρίων ΠΟΛΥΓΡΑΤ (Πλ.Ηρώων)
Καλών Τεχνών Κτήριο Εργαστηρίων Καλών Τεχνών

3. Πρόγραμμα ενημέρωσης νεοεισερχόμενων μεταπτυχιακών φοιτητών (Μάστερ & Διδακτορικό)

Οι νεοεισερχόμενοι μεταπτυχιακοί φοιτητές, επιπέδου μάστερ και διδακτορικού, καλούνται να παραστούν στην συνάντηση που οργανώνεται με σκοπό την ενημέρωση για θέματα σπουδών και φοίτησης, φοιτητικής ζωής και ευημερίας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ειδική ενημέρωση για τη χρήση του CUT-Portal, των ηλεκτρονικών υποδομών (e-University) καθώς και της Βιβλιοθήκης. Η παρουσία των νέων μεταπτυχιακών προπτυχιακών δεν είναι υποχρεωτική, είναι όμως πολύ χρήσιμη για τους ίδιους.

Όσοι παραστούν είναι χρήσιμο να έχουν τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης (username/password) στο CUT-Portal. Σε περίπτωση απώλειας, αποταθείτε στο ΚΕΠ, kep@cut.ac.cy.  Όσοι διαθέτουν φορητό υπολογιστή (laptop ή tablet) θα ήταν χρήσιμο να το έχουν μαζί τους.

Κάθε νεοεισερχόμενος φοιτητής θα πρέπει να περάσει από το Cutting Edge για ατομική φωτογράφηση για σκοπούς έκδοσης της φοιτητικής ταυτότητας. Προκειμένου να μην υπάρξει συμφόρηση, η φωτογράφιση θα γίνει με βάση το πρόγραμμα που αναγράφεται πιο κάτω. Οι φοιτητικές ταυτότητα θα διατίθενται από το ΚΕΠ από τη Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2019.

Πρόγραμμα

Παρασκευή, 6 Σεπτεμβρίου 2019 (όλοι οι νεοεισερχόμενοι μεταπτυχιακοί φοιτητές - όλων των Τμημάτων)

Cutting Edge

08:30-10:00   Ατομική φωτογράφιση