Σπουδάζω στη Λεμεσό που βρίσκεται ανάμεσα στις πόλεις με την καλύτερη ποιότητα ζωής παγκοσμίως

Featured Slideshow

Η έρευνα Mercer για την ποιότητα ζωής έχει ως στόχο να ενημερώσει άτομα που μεταναστεύουν ή τα άτομα που ενδιαφέρονται να εργαστούν ή / και να αναπτύξουν τις επιχειρήσεις τους στο εξωτερικό, για την ποιότητα ζωής στις πόλεις του κόσμου. Η έρευνα κατατάσσει 230 χώρες συνολικά και η Λεμεσός είναι η μοναδική πόλη στη χώρα που καταφέρνει να μπει στη λίστα.

Στην πραγματικότητα, η Λεμεσός είναι μια από τις λίγες πόλεις της Μεσογείου που περιλαμβάνονται στις πρώτες 100 πόλεις με την καλύτερη ποιότητα ζωής, μαζί με τη Βαρκελώνη, τη Ρώμη και την Αθήνα. Αυτό κάνει τη Λεμεσό πόλη με αναγνωρίσιμο επίπεδο ποιότητας ζωής, που απολαμβάνει τα προνόμια του μεσογειακό κλίματος και τοπίου, μαζί με την πολύτιμη εγγύτητα προς τη Μέση Ανατολή.

Η έρευνα Mercer χρησιμοποιεί αρκετούς δείκτες για τη μέτρηση της ποιότητας ζωής. Αυτοί είναι: καταναλωτικά αγαθά, οικονομικό περιβάλλον, στέγαση, ιατρική περίθαλψη και υγεία, φυσικό περιβάλλον, πολιτικό και κοινωνικό περιβάλλον, δημόσιες υπηρεσίες και μεταφορές, αναψυχή, σχολεία και εκπαίδευση, κοινωνικο-πολιτισμικό περιβάλλον. Με βάση αυτά τα στοιχεία, η Λεμεσός κατετάγη στην 89η θέση, ενώ αρκετές μεγάλες πόλεις του κόσμου, όπως το Τελ Αβίβ στο Ισραήλ, η Μόσχα και η Αγία Πετρούπολη στη Ρωσία, το Κέιπ Τάουν και το Γιοχάνεσμπουργκ στη Νότια Αφρική, ακολουθούν στη λίστα πίσω από τη Λεμεσό.

Στην πρώτη θέση κατατάσσεται η Βιέννη, ακολουθεί η Ζυρίχη, ενώ πολλές είναι οι χώρες της Βορειοδυτικής Ευρώπης που συμπληρώνουν τις κορυφαίες θέσεις της λίστας.

Πηγή: allaboutlimassol.com