Εκλέχτηκαν οι νέες Πρυτανικές Αρχές του ΤΕΠΑΚ: Πρύτανης επανεκλέχτηκε ο Π. Ζαφείρης

Εκλογές για την ανάδειξη του νέου Πρύτανη και των νέων Αντιπρυτάνεων, για τα επόμενα τέσσερα χρόνια, διεξήχθησαν σήμερα Παρασκευή, 30 Νοεμβρίου 2023, στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ).

Στη θέση του Πρύτανη επανεκλέχτηκε, χωρίς ανθυποψήφιο, ο νυν Πρύτανης, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης.

Στη θέση του Αντιπρύτανη Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης, εκλέχτηκε, χωρίς ανθυποψήφιο, ο Καθηγητής Ευάγγελος Ακύλας.

Στη θέση του Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων εκλέχτηκε ο Καθηγητής Νικόλας Τσαπατσούλης. Τη θέση είχε διεκδικήσει και η Καθηγήτρια Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή.

Στις εκλογές συμμετείχαν 175 εκλέκτορες από τους 219 που είχαν δικαίωμα ψήφου, εκ των οποίων 158 ακαδημαϊκοί, 51 εκπρόσωποι των φοιτητών και 10 εκπρόσωποι του διοικητικού προσωπικού.

Τα αποτελέσματα των εκλογών για τη θέση του Πρύτανη είναι τα εξής:

Παναγιώτης Ζαφείρης: 127

Λευκά: 43

Άκυρα: 5

Τα αποτελέσματα των εκλογών για τη θέση του Αντιπρύτανη Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης είναι τα εξής:

Ευάγγελος Ακύλας: 135

Λευκά: 37

Άκυρα: 3

Τα αποτελέσματα των εκλογών για τη θέση του Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων είναι τα εξής:

Νικόλας Τσαπατσούλης: 106

Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή: 56

Λευκά: 10

Άκυρα: 3

Η θητεία των νέων Πρυτανικών Αρχών ξεκινά την 1η Ιανουαρίου 2024 για περίοδο 4 ετών.

Πρόκειται για τις τέταρτες Πρυτανικές εκλογές που διεξάγονται στο ΤΕΠΑΚ από την ημέρα της ίδρυσής του.

Πρύτανης Ζαφείρης: «Είμαι πεπεισμένος ότι μαζί μπορούμε να φέρουμε το ΤΕΠΑΚ ακόμα πιο ψηλά»

Σε μήνυμά του προς την πανεπιστημιακή κοινότητα, ο επανεκλεγείς Πρύτανης, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, αναφέρει: «Είμαι βαθιά συγκινημένος, ευγνώμων και νοιώθω μεγάλη τιμή που με επιλέξατε ξανά ως Πρύτανη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ). Η εμπιστοσύνη σας αποτελεί ισχυρή ένδειξη της στήριξής σας στο έργο που έχει επιτευχθεί τα προηγούμενα χρόνια και ισχυρό κίνητρο για να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε με αφοσίωση για την ανάπτυξη και την αριστεία του πανεπιστημίου μας».

Σημειώνει, επίσης, πως «τα τελευταία τέσσερα χρόνια, έχουμε κάνει σημαντικά βήματα προόδου στην εκπαίδευση, την έρευνα και την καινοτομία. Έχουμε ενισχύσει τη διεθνή μας θέση και έχουμε συμβάλει σημαντικά στην ανάπτυξη της κυπριακής κοινωνίας.  Το Πανεπιστήμιο μας μεγάλωσε και έχει επανακτήσει την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη της Πολιτείας και της Κοινωνίας».

«Όμως, δεν εφησυχάζουμε. Υπάρχουν ακόμα πολλές προκλήσεις που πρέπει να αντιμετωπίσουμε. Ο κόσμος γύρω μας αλλάζει με γρήγορους ρυθμούς και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να προσαρμοστούμε και να καινοτομήσουμε. Πρέπει να συνεχίσουμε να επενδύουμε στην εκπαίδευση και την έρευνα, να προσελκύουμε ταλαντούχους/χες φοιτητές/τριες και ακαδημαϊκούς και να ενισχύουμε τη συνεργασία μας με την κυπριακή βιομηχανία και την κοινωνία», αναφέρει ο Καθηγητής Ζαφείρης.

Καταλήγοντας, αναφέρει πως «είμαι πεπεισμένος ότι μαζί μπορούμε να φέρουμε το ΤΕΠΑΚ ακόμα πιο ψηλά. Όλοι μαζί θα συνεργαστούμε για να δημιουργήσουμε ένα πανεπιστήμιο που θα αποτελεί παράδειγμα αριστείας και καινοτομίας. Σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σας».