Στη διοργάνωση του 14ου Πανελληνίου Επιστημονικού Συνεδρίου Χημικής Μηχανικής συμμετέχει το Τμήμα Χημικών Μηχανικών του ΤΕΠΑΚ

Το Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) συμμετέχει στη διοργάνωση του 14ου Πανελληνίου Επιστημονικού Συνεδρίου Χημικής Μηχανικής, που θα γίνει στη Θεσσαλονίκη μεταξύ 29-31 Μαΐου 2024.

Το Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Χημικής Μηχανικής (ΠΕΣΧΜ) πραγματοποιείται με επιτυχία κάθε 2 χρόνια και αποτελεί πλέον ένα θεσμό στον επιστημονικό χώρο. Από το 1997 έως σήμερα έχουν ήδη πραγματοποιηθεί 13 συνέδρια, όπου έγιναν συνολικά περίπου 4000  παρουσιάσεις και παρευρέθηκαν πάνω από 7500 συμμετέχοντες.

Στόχοι του Συνεδρίου είναι η παρουσίαση της έρευνας που διεξάγεται στην Ελλάδα και την Κύπρο στη Χημική Μηχανική από πανεπιστήμια, δημόσιους οργανισμούς και ιδιωτικές επιχειρήσεις, η συζήτηση γύρω από τις σύγχρονες τάσεις και τη μελλοντική εξέλιξη της Χημικής Μηχανικής, καθώς και τις προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης των αποφοίτων, η διεύρυνση των δυνατοτήτων συμβολής της Χημικής Μηχανικής στην καινοτομία και την ανάπτυξη και η σύμπραξη ερευνητικών ή ακαδημαϊκών μονάδων με την τοπική χημική βιομηχανία.

Παράλληλα με το συνέδριο, θα πραγματοποιηθεί ο εθνικός τελικός διαγωνισμός μεταξύ των Τμημάτων Χημικής Μηχανικής και Ερευνητικών Ινστιτούτων για την ανάδειξη της καλύτερης ομάδας που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα και την Κύπρο στον παγκόσμιο διαγωνισμό Chem-E-Car.

Όλες οι απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με το 14ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Χημικής Μηχανικής και τον Διαγωνισμό Chem-E-Car βρίσκονται αναρτημένες στον ιστοχώρο του συνεδρίου, ο οποίος θα ανανεώνεται διαρκώς, στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://pesxm14.gr

Σημαντικές Ημερομηνίες:

• Καταληκτική Ημερομηνία Υποβολής Περιλήψεων: 31 Ιανουαρίου 2024