Συνάντηση εταίρων του έργου VALIANT στο ΤΕΠΑΚ

Το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ανακοινώνει την επιτυχή ολοκλήρωση της συνάντησης του ερευνητικού έργου VALIANT, η οποία σηματοδοτεί ένα σημαντικό ορόσημο για το έργο.

Η συνάντηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στη Λεμεσό στις 26 & 27 Οκτωβρίου 2023, συγκέντρωσε μια αφοσιωμένη ομάδα ακαδημαϊκών και στελεχών Υπουργείων Παιδείας από διάφορα μέρη της Ευρώπης.

Το έργο VALIANT (https://valiantproject.eu/) αποσκοπεί στο να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να ξεπεράσουν τα αισθήματα απομόνωσης που μπορεί να βιώνουν, προσφέροντας σε αυτούς και σε μελλοντικούς εκπαιδευτικούς του προγράμματος Προϋπηρεσιακής Κατάρτισης την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε διαδικτυακές συνεργασίες με συναδέλφους από όλη την Ευρώπη. Το VALIANT ανταποκρίνεται στην ανάγκη των εκπαιδευτικών σε αγροτικές περιοχές της Ευρώπης αλλά και σε άλλα περιβάλλοντα απομόνωσης να έχουν πρόσβαση σε ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης, να μαθαίνουν από ειδικούς, να συνεργάζονται με συναδέλφους από διαφορετικές χώρες και να υιοθετούν τον ρόλο του μέντορα για μελλοντικούς εκπαιδευτικούς.

Το έργο συντονίζεται από τον καθηγητή Robert O'Dowd στο Πανεπιστήμιο της Λεόν στην Ισπανία και συγκεντρώνει δέκα πανεπιστήμια καθώς και υπουργεία Παιδείας από την Castilla y León και τη Γαλικία, τη Νορβηγία, την Πορτογαλία, τη Σλοβενία και τη Βάδη-Βυρτεμβέργη στη Γερμανία. Το έργο έλαβε χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και θα διαρκέσει έως τον Μάρτιο του 2024.

Η πρόσφατη συνάντηση του έργου στη Λεμεσό έδωσε την ευκαιρία στους εταίρους να αναστοχαστούν σχετικά με τη σειρά εργαστηρίων που πραγματοποιήθηκαν σε όλη την Ευρώπη με σκοπό να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς σχετικά με τις Διαδικτυακές Συνεργασίες (Virtual Exchanges) και για τα αποτελέσματα του έργου. Τα εργαστήρια παρείχαν μια εισαγωγή στις Διαδικτυακές Συνεργασίες και πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν από εν ενεργεία εκπαιδευτικούς αλλά και από μελλοντικούς εκπαιδευτικούς του προγράμματος Προϋπηρεσιακής Κατάρτισης.

Επιπλέον, κατά τη συνάντηση, η κοινοπραξία οριστικοποίησε την έκδοση του βιβλίου και τα σχέδια για το επερχόμενο συνέδριο στη Λεόν της Ισπανίας στις 8 & 9 Φεβρουαρίου 2024 (https://www.valiantconference.education/home). Το συνέδριο αυτό φιλοδοξεί να συγκεντρώσει εκπαιδευτικούς, φοιτητές και ερευνητές που ενδιαφέρονται για πρωτοβουλίες διαδικτυακών συνεργασιών και μικτής κινητικότητας (Blended Mobility) και πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην εκπαίδευση εκπαιδευτικών και τη συνεχή επαγγελματική ανάπτυξη.

Ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, απηύθυνε χαιρετισμό στους εταίρους του έργου VALIANT, υπογραμμίζοντας τη δέσμευση του πανεπιστημίου σε πρωτοβουλίες όπως το Virtual Exchange και το Blended Mobility. Εκτός από εποικοδομητικές συζητήσεις, οι εταίροι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον κυπριακό πολιτισμό μέσα από κοινωνικές δραστηριότητες.

Εκλέχτηκαν οι νέες Πρυτανικές Αρχές του ΤΕΠΑΚ: Πρύτανης επανεκλέχτηκε ο Π. Ζαφείρης

Η 3η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου: «Η βιοτεχνολογία στην υπηρεσία της παραγωγής τροφίμων στην Κύπρο»

Το ΤΕΠΑΚ υπέγραψε Συμφωνία Συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Thammasat της Ταϊλάνδης