4ο Φόρουμ Οικονομικής και Κοινωνικής Πολιτικής με θέμα «Χρηματοοικονομικός Αλφαβητισμός στην Κύπρο»

Το Τμήμα Χρηματοοικονομικής, Λογιστικής και Διοικητικής Επιστήμης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ) διοργάνωσε με επιτυχία τη Δευτέρα 23 και την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023 το 4ο Φόρουμ Οικονομικής και Κοινωνικής Πολιτικής. Το θέμα του Φόρουμ φέτος ήταν ο «Χρηματοοικονομικός Αλφαβητισμός στην Κύπρο». Το Φόρουμ διεξήχθη στο ξενοδοχείο NYX στη Λεμεσό.

Η πρώτη μέρα του Φόρουμ περιλάμβανε ομιλίες από εκπροσώπους οργανωμένων φορέων που αναπτύσσουν δράσεις για την ενίσχυση του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού στην Κύπρο.  Στη συζήτηση έκαναν παρεμβάσεις ο κ. Αλέξανδρος Κλαππάς (Σύνδεσμος Χρηματοοικονομικών Αναλυτών CFA Κύπρου), η κα Έλενα Καρκώτη (Λειτουργός Α της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς Κύπρου), η κα Αντιγόνη Κωμοδίκη (Διευθύνουσα Σύμβουλος του Οργανισμού Junior Achievement Κύπρου) και ο Δρ. Γεώργιος Πάνος (Καθηγητής  Χρηματοοικονομικών του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης και του Πανεπιστημίου της Γλασκώβης).

Ο κ. Κλάππας παρουσίασε τις πρωτοβουλίες του Συνδέσμου Χρηματοοικονομικών Αναλυτών CFA Κύπρου για την προώθηση της χρηματοοικονομικής εκπαίδευσης και αναφέρθηκε στη σημασία του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού σε περιόδους αυξημένων τιμών καταναλωτή. Η κα. Καρκώτη στην ομιλία της παρουσίασε την ΠΥΛΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ καθώς και άλλες συναφείς δράσεις της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς Κύπρου και εστίασε στο ρόλο του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού ως ασπίδα προστασίας για τους επενδυτές και το ευρύτερο κοινό. Η κα. Κωμοδίκη παρουσίασε τα προγράμματα χρηματοοικονομικής εκπαίδευσης που αναπτύσσει ο οργανισμός Junior Achievement Κύπρου τονίζοντας την ανάγκη προώθησης της χρηματοοικονομικής εκπαίδευσης η οποία όπως τόνισε θα πρέπει να ξεκινά από την παιδική ηλικία και να είναι σε κάθε περίπτωση μία διαρκής διαδικασία. Ο Δρ. Πάνος αναφέρθηκε στη σημασία του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού για τη χρηματοοικονομική ανθεκτικότητα των ατόμων όπως αποδεικνύεται από τους δείκτες χρηματοοικονομικής ενσωμάτωσης.

Μετά το πέρας των ομιλιών ακολούθησε συζήτηση την οποία συντόνισε ο Δρ. Παναγιώτης Ανδρέου (Αναπληρωτής Καθηγητής Χρηματοοικονομικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου). Στην εισαγωγική του τοποθέτηση ο Δρ. Παναγιώτης Ανδρέου αναφέρθηκε στα αποτελέσματα των ερευνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σχετικά με τα επίπεδα χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού τόσο των νέων όσο και του γενικού πληθυσμού στην Κύπρου. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα ευρήματα των μελετών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου το πρόβλημα του χρηματοοικονομικού αναλφαβητισμού είναι ιδιαίτερα πιο έντονο στους νέους καθώς όπως φαίνεται εισέρχονται στο Πανεπιστήμιο χωρίς προηγούμενη επαρκή χρηματοοικονομική εκπαίδευση, με πολλαπλούς κινδύνους για τη μακροπρόθεσμη χρηματοοικονομική ευημερία. Με κύριο μέλημα τη γεφύρωση του χάσματος χρηματοοικονομικών γνώσεων των νέων οι παρευρισκόμενοι μέσα από έναν πολύ παραγωγικό διάλογο συζήτησαν προτάσεις για την ενίσχυση του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού και την προώθηση της χρηματοοικονομικής παιδείας στην Κύπρο.

Η δεύτερη μέρα του Φόρουμ περιλάμβανε ημερίδα με ομιλίες διεθνούς κύρους ακαδημαϊκών με έμφαση τα χρηματοοικονομικά του νοικοκυριού και του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού (household finance & financial literacy). Στην ημερίδα έκαναν παρεμβάσεις οι ακαδημαϊκοί Γεώργιος Πάνος (Καθηγητής  Χρηματοοικονομικών του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης και του Πανεπιστημίου της Γλασκώβης), Δημήτρης Γεωργαράκος (Senior Economist στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα), Πλούταρχος Σακελλάρης (Καθηγητής Οικονομικών και Χρηματοοικονομικών στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και ο Alessandro Previtero (Αναπληρωτής Καθηγητής Χρηματοοικονομικών στο Indiana University).

Τα ερευνητικά δοκίμια που παρουσιάστηκαν ήταν πολύ υψηλού επιπέδου και τα οποία προάγουν την υφιστάμενη θεωρία και πρακτική στον εν λόγω τομέα. Η ημερίδα άντλησε το ενδιαφέρον των ακαδημαϊκών και η συζήτηση που ακολούθησε σχετικά με πιθανά μελλοντικά πεδία έρευνας στον τομέα των προσωπικών χρηματοοικονομικών αναμένεται να προωθήσει τη διάχυση της τεχνογνωσίας και την ανάπτυξη ακαδημαϊκών συνεργειών στον τομέα αυτό.

Τμήμα ΧρηΛοΔΕ

2 Νοεμβρίου 2023

Εκλέχτηκαν οι νέες Πρυτανικές Αρχές του ΤΕΠΑΚ: Πρύτανης επανεκλέχτηκε ο Π. Ζαφείρης

Η 3η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου: «Η βιοτεχνολογία στην υπηρεσία της παραγωγής τροφίμων στην Κύπρο»