Επιστημονικό εργαστήριο: «Θρησκεία, Θρησκευτική Κληρονομιά και η Σχέση τους με τον Τουρισμό και την αειφορία»

26 και 27 Οκτωβρίου 2023

Η Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας και το Κέντρο Κοινωνικής Έρευνας και Περιφερειακής Ανάπτυξης ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ) διοργανώνουν στην Πάφο, το διήμερο 26 και 27 Οκτωβρίου,  επιστημονικό εργαστήριο με τίτλο: «Θρησκεία, Θρησκευτική Κληρονομιά και η Σχέση τους με τον Τουρισμό και την αειφορία».

Η τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 26 Οκτωβρίου 2023 στις 9.00 π.μ. στις νέες εγκαταστάσεις της Σχολής Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στην Πάφο (οδός Αμπελοκήπων 9, παρά τον Ιερό Ναό Παναγίας Παντάνασσας). Το εργαστήριο θα προσφωνήσει ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ καθώς και ο Δήμαρχος Πάφου.

Το εργαστήρι στοχεύει να παράσχει ένα φόρουμ όπου κορυφαίοι επιστήμονες στον τομέα του θρησκευτικού τουρισμού θα συγκεντρωθούν για να συζητήσουν και να εξετάσουν θέματα που σχετίζονται με τη σχέση μεταξύ βιώσιμης ανάπτυξης του τουρισμού/θρησκευτικού τουρισμού, τη συνεισφορά  του θρησκευτικού τουρισμού προς τη συμφιλίωση και την ειρήνη καθώς και θέματα της θρησκείας ως εργαλείου για την προώθηση και προστασία της πολιτιστικής και θρησκευτικής κληρονομιάς.

Η διοργάνωση πραγματοποιείται στα πλαίσια του έργου “Recult Magnum - Maximizing the impact of Religious Tourism in Greece and Cyprus through the targeted promotion and dissemination of the cultural and religious heritage of the Churches of Greece, Crete and Cyprus” που χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης Interreg.

Οι εργασίες του εργαστηρίου είναι ανοικτές προς κάλυψη από τα ΜΜΕ και τους δημοσιογράφους.