Υποβολή αιτήσεων για Μετεγγραφές (& 2ο Πτυχίο) - Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2022/23

Φοιτητικά Νέα Νέα-Ανακοινώσεις

►H Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας ανακοινώνει πως γίνονται δεκτές αιτήσεις για εξωτερική μετεγγραφή, εσωτερική μετεγγραφή και απόκτηση 2ου πτυχίου.

►Η έναρξη φοίτησης αφορά το Εαρινό Εξάμηνο 2022-23, τα μαθήματα του οποίου αρχίζουν 16 Ιανουαρίου 2023.

►Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει την Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου 2022.

Αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν από:

(1) Φοιτητές/τριες προπτυχιακού επιπέδου που φοιτούν σε άλλο, αναγνωρισμένο ίδρυμα ανώτατης ή ανώτερης εκπαίδευσης που επιθυμούν να μετεγγραφούν στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ)

(2) Φοιτητές/τριες προπτυχιακού επιπέδου που φοιτούν στο ΤΕΠΑΚ και επιθυμούν να αλλάξουν πρόγραμμα σπουδών (ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ)

(3) Κατόχους πτυχίου οι οποίοι/ες επιθυμούν να αποκτήσουν 2ο Πτυχίο φοιτώντας στο ΤΕΠΑΚ (2ο ΠΤΥΧΙΟ*)

* Θα δοθούν θέσεις εφόσον παραμείνουν κενές θέσεις από τη διαδικασία των μετεγγραφών

► Για αναλυτικές πληροφορίες ως προς τη διαδικασία και τα κριτήρια πατήστε εδώ

► Για απευθείας υποβολή αίτησης πατήστε εδώ

Ανάλογα με την αίτηση που θα υποβάλετε, θα χρειαστεί να επισυνάψετε (στην ηλεκτρονική σας αίτηση) τα σχετικά δικαιολογητικά όπως αναλύονται πιο κάτω.:

Εξωτερική Μετεγγραφή:

1. Δελτίο Αποτελεσμάτων Παγκυπρίων Εξετάσεων Πρόσβασης (ή Αντίστοιχο Προσόν Πρόσβασης στο Πανεπιστήμιο στο οποίο φοιτάτε)
  2. Αναλυτική Βαθμολογία από το Πανεπιστήμιο στο οποίο φοιτάτε
  3. Σύντομη έκθεση στην οποία να παρατίθενται οι λόγοι για τους οποίους υποβάλλεται το αίτημα μετεγγραφής
  4. Άλλα δικαιολογητικά που δύναται να υποστηρίξουν το αίτημά σας.

Εσωτερική Μετεγγραφή:

1. Δελτίο Αποτελεσμάτων Παγκυπρίων Εξετάσεων Πρόσβασης
  2. Σύντομη έκθεση στην οποία να παρατίθενται οι λόγοι για τους οποίους υποβάλλεται το αίτημα μετεγγραφής
  3. Άλλα δικαιολογητικά που δύναται να υποστηρίξουν το αίτημά σας

2ο Πτυχίο:

1. Αντίγραφο Τίτλου Σπουδών
  2. Αναλυτική Βαθμολογία Τίτλου Σπουδών
  4. Άλλα δικαιολογητικά που δύναται να υποστηρίξουν το αίτημά σας

Για πληροφορίες ή βοήθεια οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να επικοινωνούν με το Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης στο kep@cut.ac.cy, τηλ. 25002710/11 (Παρακαλούμε όπως επιλέγετε πρώτα την αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος για καλύτερη και γρηγορότερη εξυπηρέτησή σας)