Φοιτητή/τρια: Φιλοξενήσου σε μια Οικογένεια

Λύσε το πρόβλημα φοιτητικής στέγης!

Επέλεξε ένα ασφαλές και φιλόξενο οικογενειακό περιβάλλον διαμονής!

Μείωσε το κόστος στο ελάχιστο, απόλαυσε τις σπουδές σου στη Λεμεσό!

Οφέλη από τη διαμονή με μια Οικογένεια Φιλοξενίας

Ασφάλεια και φιλοξενία

Μένεις με φιλόξενους ανθρώπους, σε συνθήκες ασφάλειας που ελέγχονται και πιστοποιούνται από το Πανεπιστήμιο

Ανεξάρτητο υπνοδωμάτιο και πρόσβαση στις ανέσεις ενός σπιτιού

Έχεις δικό σου επιπλωμένο υπνοδωμάτιο και πρόσβαση σε όλες τις υποδομές και τον εξοπλισμό ενός οργανωμένου οικογενειακού σπιτιού

Μειώνεις το κόστος στέγασης στο ελάχιστο

Πληρώνεις χαμηλό μηνιαίο τέλος (€200), έχεις το χαμηλότερο δυνατό κόστος στέγασης

Συνεχής Υποστήριξη

Το Γραφείο Στέγασης του ΤΕΠΑΚ είναι εδώ για να σας βοηθήσει σε όλη την εμπειρία.

Συχνές ερωτήσεις

• Τι είναι η οικογενειακή φιλοξενία φοιτητή/τριας;

Η οικογενειακή φιλοξενία φοιτητή/τριας είναι μια διευθέτηση στην οποία ένας/μια ενεργός/ή φοιτητής/τρια του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου φιλοξενείται σε ένα ασφαλές περιβάλλον φιλοξενίας για μια περίοδο που μπορεί να διαρκεί όσο και οι σπουδές.

Η οικογενειακή φιλοξενία φοιτητή/τριας δίνει σε ένα/μια φοιτητή/τρια τη δυνατότητα να διαμένει σε ένα ασφαλές και φιλόξενο οικογενειακό σπίτι στη Λεμεσό, καταβάλλοντας ένα χαμηλό μηνιαίο τέλος διαμονής.

• Ποιος είναι ο ρόλος μιας οικογένειας φιλοξενίας;

Η οικογένεια φιλοξενίας διαδραματίζει μοναδικό και ζωτικό ρόλο στη φοιτητική εμπειρία. Οι οικογένειες φιλοξενίας παρέχουν ένα ασφαλές και φιλόξενο περιβάλλον, παρέχουν υποστήριξη και συχνά βοηθούν στη γεφύρωση του χάσματος που βιώνουν οι φοιτητές/τριες.

Ο ρόλος της οικογένειας φιλοξενίας δεν είναι να αντικαταστήσει τη φυσική οικογένεια του/της φοιτητή/τριας. Οι φοιτητές/τριες παραμένουν στενά συνδεδεμένοι με την οικογένεια και τους φίλους τους - συχνά σε καθημερινή βάση. Η οικογένεια φιλοξενίας πρέπει να σέβεται τις συνήθειες του/της φοιτητή/τριας, βοηθώντας τους παράλληλα να προσαρμοστούν στο σπίτι και στον τρόπο ζωής στον οποίο θα ζουν ως φιλοξενούμενοι/ες.

• Ποιος μπορεί να φιλοξενήσει φοιτητές/τριες και τι απαιτείται;

Παραδοσιακές οικογένειες, μη παραδοσιακές οικογένειες, ανύπαντρα άτομα, συγκάτοικοι και φίλοι που ζουν μαζί - κάθε άτομο ή ομάδα που είναι πρόθυμο να μοιραστεί την καθημερινή ζωή με ένα/μια φοιτητή/τρια μπορεί να είναι οικοδεσπότης!

Όλοι/ες οι Οικοδεσπότες πρέπει:

• Να είναι ανεξάρτητα φυσικά πρόσωπα άνω των 25 ετών.
  • Να είναι πολίτες ή μόνιμοι κάτοικοι της Κυπριακής Δημοκρατίας
  • Να έχουν λευκό ποινικό μητρώο και να είναι πρόσωπα καλής φήμης.
  • δ) Να τηρούν όλες τις πολιτικές και διαδικασίες όπως περιγράφονται στη Συμφωνία Οικοδεσπότη καθώς και τα πρότυπα συμπεριφοράς (Κώδικας Συμπεριφοράς Οικογένειας Φιλοξενίας).
  • Τι περιλαμβάνει η διαμονή μου σε μια οικογένεια φιλοξενίας;

Περιλαμβάνει υπνοδωμάτιο για δική σου αποκλειστική χρήση, με βασικό εξοπλισμό (κρεβάτι, στρώμα, κομοδίνο, ερμάρι, γραφείο και καρέκλα γραφείου). Το δωμάτιο πρέπει να διαθέτει σύστημα κλιματισμού και ασύρματο διαδίκτυο.

Μπορείς να χρησιμοποιείς τους κοινόχρηστους χώρους του σπιτιού, όπως τουαλέτα-ντουζ, κουζίνα, ψυγείο, πλυντήριο κλπ.

Δεν περιλαμβάνει οποιαδήποτε γεύματα, είναι δική σου ευθύνη να φροντίζεις για αυτά. Δεν περιλαμβάνει οποιαδήποτε υπηρεσία καθαριότητας του δωματίου ή/και των προσωπικών στου αντικειμένων.

Οι υποχρεώσεις σου ρυθμίζονται στη Συμφωνία Φοιτητή/τριας και στον Κώδικα Συμπεριφοράς Φιλοξενούμενων Φοιτητών/τριών.

• Θα πληρώσω κάποιο αντίτιμο για τη φιλοξενία;

Γνωρίζουμε ότι τα γενικά έξοδα και τα έξοδα συντήρησης μπορεί να αυξηθούν ως αποτέλεσμα της φιλοξενίας ενός νέου προσωρινού μέλους σε μια οικογένεια. Για το λόγο αυτό, προβλέπεται ένα συμφωνημένο τέλος φιλοξενίας για την κάλυψη αυτών των δαπανών. Το τέλος φιλοξενίας ανέρχεται στα €200 ευρώ το μήνα και καταβάλλεται απευθείας από το/τη φοιτητή/τρια.

• Πώς μπορώ να υποβάλω αίτηση και ποια είναι τα βήματα;

Συμπληρώνεις μια ηλεκτρονική δήλωση ενδιαφέροντος όπου καταχωρείς βασικά προσωπικά στοιχεία (θα χρειαστούν μόνο 5 λεπτά για να ολοκληρωθούν).
Αμέσως μετά το Γραφείο Στέγασης θα αναζητήσει διαθέσιμα καταλύματα οικογενειών φιλοξενίας και θα επικοινωνήσει μαζί σου για τα περαιτέρω.

ΔΗΛΩΣΤΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ ΣΗΜΕΡΑ

Συμπληρώστε τη δήλωση ενδιαφέροντος και θα σας ενημερώσουμε για διαθέσιμες οικογένειες φιλοξενίας.

➜ Υποβολή ενδιαφέροντος

Για απορίες επικοινωνήστε με το housing@cut.ac.cy, τηλ. 25 002526