Γίνετε οικογένεια φιλοξενίας φοιτητών/τριών του ΤΕΠΑΚ

Κάντε μια πράξη που κάνει τη διαφορά!

Ζήστε τη χαρά της κοινωνικής προσφοράς!

Βοηθήστε ένα/μια φοιτητή/τρια να σπουδάσει στην πόλη μας!

Φιλοξενήστε ένα/μια φοιτητή/τρια, αλλάξτε μια ζωή!

Οφέλη από τη φιλοξενία ενός/μιας φοιτητή/τριας

Κοινωνική προσφορά

Βοηθήστε ένα/μια φοιτητή/τρια να βρει μια φιλόξενη-οικονομικά προσιτή διαμονή για τις σπουδές του/της

Αξιοποίηση αδρανούς οικιακού χώρου

Αξιοποιήστε ένα υπνοδωμάτιο στο σπίτι σας που είναι αδρανές

Κάλυψη πρόσθετων εξόδων

Λάβετε ένα συμβολικό τέλος για κάλυψη των πρόσθετων εξόδων (€200)

Λάβετε συνεχή υποστήριξη

Το Γραφείο Στέγασης του ΤΕΠΑΚ είναι εδώ για να σας βοηθήσει σε όλη την εμπειρία.

Ανακαλύψτε τη χαρά της οικογενειακής φιλοξενίας φοιτητή/τριας

• Βοηθήστε μας να παρέχουμε μια ασφαλή, ποιοτική και οικονομικά προσιτή δυνατότητα φιλοξενίας για φοιτητές/τριες που σπουδάζουν στην πόλη μας.
  • Παραδοσιακές οικογένειες, μη παραδοσιακές οικογένειες, ανύπαντρα άτομα, συγκάτοικοι και φίλοι που ζουν μαζί - κάθε άτομο ή ομάδα που είναι πρόθυμο να μοιραστεί την καθημερινή ζωή με ένα/μια φοιτητή/τρια μπορεί να είναι οικοδεσπότης!

Συχνές ερωτήσεις

• Τι είναι η οικογενειακή φιλοξενία φοιτητή/τριας;

Η οικογενειακή φιλοξενία φοιτητή/τριας είναι μια διευθέτηση στην οποία ένας/μια ενεργός/ή φοιτητής/τρια του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου φιλοξενείται σε ένα ασφαλές περιβάλλον φιλοξενίας για μια περίοδο σπουδών.

Η οικογενειακή φιλοξενία φοιτητή/τριας δίνει σε ένα/μια φοιτητή/τρια τη δυνατότητα να διαμένει σε ένα ασφαλές και φιλόξενο οικογενειακό σπίτι στη Λεμεσό, καταβάλλοντας ένα χαμηλό μηνιαίο τέλος διαμονής.

• Ποιος είναι ο ρόλος μιας οικογένειας φιλοξενίας;

Η οικογένεια φιλοξενίας διαδραματίζει μοναδικό και ζωτικό ρόλο στη φοιτητική εμπειρία. Οι οικογένειες φιλοξενίας παρέχουν ένα ασφαλές και φιλόξενο περιβάλλον, παρέχουν υποστήριξη και συχνά βοηθούν στη γεφύρωση του χάσματος που βιώνουν οι φοιτητές/τριες.

Ο ρόλος της οικογένειας φιλοξενίας δεν είναι να αντικαταστήσει τη φυσική οικογένεια του/της φοιτητή/τριας. Οι φοιτητές/τριες παραμένουν στενά συνδεδεμένοι με την οικογένεια και τους φίλους τους - συχνά σε καθημερινή βάση. Η οικογένεια φιλοξενίας πρέπει να σέβεται τις συνήθειες του/της φοιτητή/τριας, βοηθώντας τους παράλληλα να προσαρμοστούν στο σπίτι και στον τρόπο ζωής στον οποίο θα ζουν ως φιλοξενούμενοι/ες.

• Ποιος μπορεί να φιλοξενήσει φοιτητές/τριες και τι απαιτείται;

Η ομάδα των οικογενειών φιλοξενίας μας μπορεί να περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα οικογενειών - οικογένειες με διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις, εθνικότητες και κοινωνικοοικονομικό υπόβαθρο.

Δεν αποκλείουμε οικογένειες που πιστεύουν ότι μπορούν να είναι καταπληκτικοί οικοδεσπότες.

Ως Οικοδεσπότης πρέπει:

• Να καταστήσετε τον εαυτό σας και το Σπίτι σας φιλόξενο στο/η Φοιτητή/τρια σας. Οι οικοδεσπότες μας πρέπει να είναι σε θέση να παρέχουν ένα καθαρό, άνετο και ιδιωτικό υπνοδωμάτιο.
  • Βοηθήστε το/τη φοιτητή/τρια σας να εγκατασταθεί σε ένα άνετο και ασφαλές σπίτι και να είστε πρόθυμοι να τους κάνετε να νιώσουν σαν στο σπίτι τους με συζήτηση, υποστήριξη και προσωπική ζεστασιά.
  • Δείξτε στο/η φοιτητή/τρια σας τη γειτονιά, βοηθήστε να εξοικειωθούν με την περιοχή.
  • Βοηθήστε το/η φοιτητή/τρια σας να έχει πρόσβαση ή να οργανώσει σημαντικές υπηρεσίες και βοηθήστε τον/την να αναζητήσει ιατρική ή οδοντιατρική φροντίδα εάν είναι απαραίτητο.

Για πλήρεις λεπτομέρειες και απαιτήσεις, ανατρέξτε στη Συμφωνία Οικοδεσπότη και στον Κώδικα Συμπεριφοράς Οικοδεσπότη/Οικογένειας Φιλοξενίας.

• Πώς μπορώ να υποβάλω αίτηση και ποια είναι τα βήματα;

Αρχικά συμπληρώστε μια ηλεκτρονική δήλωση ενδιαφέροντος όπου καταχωρείτε βασικά προσωπικά και οικιακά στοιχεία (θα χρειαστούν μόνο περίπου 10-15 λεπτά για να ολοκληρωθούν). Η πλήρης διαδικασία περιγράφεται παρακάτω:

1. Συμπληρώστε την ηλεκτρονική αίτηση (10-15 λεπτά)
  2. Λάβετε μήνυμα καλωσορίσματος
  3. Προγραμματίστε μια επίσκεψη στο σπίτι σας από το Γραφείο Στέγασης
  4. Λάβετε μήνυμα επιβεβαίωσης συνεργασίας
  5. Είστε έτοιμοι να φιλοξενήσετε!
  • Θα λάβω κάποιο αντίτιμο για τη φιλοξενία;

Γνωρίζουμε ότι τα γενικά έξοδα και τα έξοδα συντήρησης μπορεί να αυξηθούν ως αποτέλεσμα της φιλοξενίας ενός νέου προσωρινού μέλους στην οικογένειά σας. Για το λόγο αυτό, προβλέπεται ένα συμφωνημένο τέλος φιλοξενίας για την κάλυψη αυτών των δαπανών.

Το τέλος φιλοξενίας είναι συμβολικό, ανέρχεται στα €200 ευρώ το μήνα και καταβάλλεται απευθείας από το/τη φοιτητή/τρια.

ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΑΣ ΣΗΜΕΡΑ

Είστε έτοιμοι να φιλοξενήσετε έναν/μια φοιτητή/τρια και να αρχίσετε να δημιουργείτε αναμνήσεις;

Συμπληρώστε την αίτησή μας για την οικογένεια φιλοξενίας και θα σας ενημερώσουμε για φοιτητές/τριες που ενδιαφέρονται να φιλοξενηθούν!

Γίνετε οικογένεια φιλοξενίας

Για απορίες επικοινωνήστε με το housing@cut.ac.cy, τηλ. 25 002526