Παράδοση δωματίων, υπογραφή συμβολαίων και μέτρα προστασίας για ενοίκους εστιών (2021-22)

Φοιτητικά Νέα Στέγαση

Το Γραφείο Στέγασης, ενημερώνει τους δικαιούχους στους οποίους έχει παραχωρηθεί διαμέρισμα στα κτίρια των  Φοιτητικών Εστιών (Φ.Ε) του Πανεπιστημίου (*) για την ακαδημαϊκή χρονιά 2021-22, ότι θα προχωρήσει σε παράδοση δωματίων και υπογραφή συμβολαίων, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Δευτέρα 30/8/2021:

ΑΝΕΛ

11:00 πμ

Α/ΦΟΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Τρίτη 31/8/2021:

ΑΣΤΗΡ

11:30 πμ

ΡΟΥΣΣΟΣ

(*) Η παραδοση των διαμερισμάτων στο κτίριο Apollonia της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κύπρου, θα γίνει σύμφωνα με ξεχωριστή ανακοίνωση που θα ανακοινωθεί.

Μέτρα προστασίας από covid-19

Η Σύγκλητος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) έχει καλέσει το κοινό και ιδιαίτερα την ακαδημαϊκή κοινότητα, φοιτητές, διδακτικό, ερευνητικό και διοικητικό προσωπικό, να επιδείξει εμπιστοσύνη προς την επιστήμη, επιλέγοντας τον εμβολιασμό έναντι της νόσου COVID-19, με τα εγκεκριμένα, ασφαλή και αποτελεσματικά εμβόλια.

Η επιλογή εμβολιασμού συνιστάται ακόμη περισσότερο για τους φοιτητές που θα διαμένουν σε διαμερίσματα φοιτητικών εστιών. Για τη διευκόλυνση των φοιτητών το Πανεπιστήμιο έχει οργανώσει walk in εμβολιαστικό κέντρο (πατήστε εδώ για δήλωση ενδιαφέρντος συμμετοχής)

Με βάση τη νομοθεσία, το Γραφείο Στέγασης της ΥΣΦΕ οφείλει να ελέγχει ότι οι ένοικοι των φοιτητικών εστιών, για τη διάρκεια του συμβολαίου τους, διαθέτουν safe pass (εμβολιασμός ή νόσηση εντός έξι μηνών ή test εντός 72 ωρών). Για σκοπούς διευκόλυνσης της διαδικασίας ελέγχων safe pass, οι φοιτητές ένοικοι εστιών που έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει (τους τελευταίους 6 μήνες) καλούνται να ενημερώσουν σχετικά το Γραφείο Στέγασης, υποβάλλοντας ηλεκτρονική ενημερωτική φόρμα προς το Πανεπιστήμιο και επισυνάπτοντας σχετικό πιστοποιητικό. Πατήστε εδώ για υποβολή.

Ενημερώνοντας εκ των προτέρων το πανεπιστήμιο, οι φοιτητές που το πράττουν:

• Δεν θα υπόκεινται στους ελέγχους safe pass που θα πραγματοποιούνται τακτικά για τους μη εμβολιασμένους φοιτητές-ενοίκους, και
  • Θα περιληφθούν σε κληρώσεις πλούσιων δώρων και άλλων ωφελημάτων (δείτε εδώ)

Η ηλεκτρονική φόρμα παρακαλούμε να έχει συμπληρωθεί από όσους έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει πριν την παραλαβή των διαμερισμάτων.

Έλεγχος safe pass (για μη εμβολιασμένους φοιτητές-ενοίκους)

Οι φοιτητές-ένοικοι που δεν έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει έχουν υποχρέωση κάθε Δευτέρα και Πέμπτη ή Τρίτη και Παρασκευή (δύο φορές τη βδομάδα), μεταξύ των ωρών 09:00 και 14:00, αρχής γενομένης από τη Δευτέρα, 6 Σεπτεμβρίου 2021 και για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου τους, να επιδεικνύουν safe pass (PCR test ή Rapid test) στο γραφείο Στέγασης, κτίριο ΥΣΦΕ (οδός Αθηνών και Νικολάου Ξιούτα γωνία), ημιόροφος.

Οι φοιτητές-ένοικοι της εστίας Απολλώνια θα πράττουν το πιο πάνω στο χώρο υποδοχής της εστίας Απολλώνια.

Παραλαβή δωματίων

Κατά την παραλαβή  των δωματίων θα πρέπει απαραίτητα να είναι παρόντες όλοι οι δικαιούχοι ένοικοι των δωματίων, οι οποίοι θα υπογράψουν και τα συμβόλαια τους. Οι μη εμβολιασμένοι ένοικοι θα πρέπει να έχουν μαζί τους safe pass. Το παραπάνω πρόγραμμα παράδοσης των δωματίων και υπογραφή των συμβολαίων θα τηρηθεί αυστηρά, ως εκ τούτου όλοι οι ένοικοι θα πρέπει να βρίσκονται στα δωμάτια τα οποία θα παραλάβουν, τις πιο πάνω ώρες.

Όσοι δικαιούχοι για την ακαδημαική χρονιά 2021-22 βρίσκονται ήδη στο διαμέρισμα κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο/ 2021, και έχουν κριθεί δικαιούχοι στο ίδιο διαμέρισμα για την επόμενη χρονιά, δε θα χρειαστεί να παραδόσουν το διαμέρισμα τους, θα πρέπει όμως να είναι διαθέσιμοι στο διαμέρισμα τους κατά τις πιο πάνω ώρες και να φέρουν μαζί τους τις σχετικές αποδείξεις ούτως ώστε να προχωρήσουν σε υπογραφή του συμβολαίου τους.

Έναρξη Συμβολαίου

Όλα τα συμβόλαια των διαμερισμάτων, θα υπογραφούν για τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά, με έναρξη το Σεπτέμβριο/ 2021 και λήξη τον Ιούνιο/ 2022 (συμπεριλαμβανομένων).

Καταβολή ποσού ενοικίου και εγγύησης

Κάθε δικαιούχος δωματίου στις ΦΕ θα πρέπει προγενέστερα να έχει καταβάλει το ποσό των 170 ευρώ ως εγγύηση της πιστής τήρησης των όρων που περιέχονται στη Συμφωνία αυτή, καθώς επίσης και το αντίστοιχο ποσό σύμφωνα με τον τύπο δωματίου για τον οποίο έχει κριθεί δικαιούχος (σύμφωνα με πιο κάτω πίνακα) και το οποίο αντιπροσωπεύει την πρώτη δόση ενοικίου δηλ. για τους μήνες Σεπτέμβριο και Οκτώβριο.

Όσοι δικαιούχοι δωματίου στις ΦΕ ήταν και κατά τη περσινή ακαδημαϊκή χρονιά δικαιούχοι, δε θα πρέπει να καταβάλουν το ποσό της εγγύησης (170 ευρώ), θα πρέπει όμως να καταβάλουν κανονικά την πρώτη δόση των ενοικίων τους (πρώτοι δύο μήνες).

Τύπος

Ενοίκιο για τους πρώτους δύο  μήνες

Στούντιο

€400

Ενός υπνοδωματίου (μονάρι)

€440

Δύο υπνοδωματίων (δυάρι)

€600 (€300 ανά άτομο)

Τριών υπνοδωματίων (τριάρι)

€780 (€260 ανά άτομο)

Για αποφυγή οποιασδήποτε ταλαιπωρίας, όλοι οι ένοικοι καλούνται όπως άμεσα τακτοποιήσουν τυχόν οφειλές τους (σε σχέση με τα πιο πάνω και περσινές οφειλές) και κατά την παραλαβή του δωματίου τους φέρουν μαζί τους όλες τις σχετικές τραπεζικές αποδείξεις.

Χωρίς την επίδειξη των απαραίτητων αποδείξεων δεν μπορεί να γίνει η υπογραφή συμβολαίου και παράδοση δωματίου.

Η καταβολή των οφειλών σε σχέση με τη διαμονή στις ΦΕ θα πρέπει να γίνεται στον παρακάτω τραπεζικό λογαριασμό:

Επωνυμία Τράπεζας: Hellenic Bank
Αρ. Λογαρισμού: 241-13-869595-02
IBAN Code: CY39 0050 0241 0002 4113 8695 9502
Swift Code: HEBACY2N

Για περισσότερες πληροφορίες όπως απευθύνεστε στα τηλέφωνα 25 002380, 25002710-11, 25002412.