Φοιτητικές εστίες (ένοικοι)/ Απόφαση Συγκλήτου

Φοιτητικά Νέα Στέγαση

Αγαπητοί/ές φοιτητές/ριες ένοικοι εστιών

Έχετε ήδη λάβει την απόφαση της Συγκλήτου, μπορείτε να τη δείτε και εδώ.

Η διαμονή σε φοιτητική εστία επιτρέπεται με κατοχή safe pass, δηλαδή:

α) πιστοποιητικό εμβολιασμού για την ασθένεια του COVID-19 τουλάχιστον με τη μία δόση και νοουμένου ότι έχει παρέλθει διάστημα τριών εβδομάδων από την ημερομηνία εμβολιασμού, ή

β) πιστοποιητικό νόσησης από την ασθένεια του COVID-19 με ισχύ έξι μηνών από την ημερομηνία δειγματοληψίας της αρχικής θετικής διάγνωσης, ή

γ) πιστοποιητικό αρνητικής εργαστηριακής εξέτασης (PCR) ή εξέταση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (RAPID) για την ασθένεια του COVID-19 με τη δειγματοληψία να έχει πραγματοποιηθεί εντός 72 ωρών

Με δεδομένο ότι το Φθινοπωρινό Εξάμηνο στα μαθήματα μπορούν να προσέρχονται μόνο άτομα που πληρούν το α) κα β) πιο πάνω, είναι πιθανόν, αν επιλογή σας είναι να μην εμβολιαστείτε σύντομα, να επιθυμείτε να μην κρατήσετε το δωμάτιο που σας έχει δοθεί σε φοιτητική εστία. Τονίζουμε ότι έχετε το δικαίωμα να το κρατήσετε, αν θέλετε, χωρίς να έχετε εμβολιαστεί/νοσήσει.

Παρακαλώ όπως προβληματιστείτε σχετικά και αν τελικά επιθυμείτε να μην κρατήσετε το δωμάτιο, ενημερώστε μας μέχρι την Παρασκευή, 27 Αυγούστου 2021 με γραπτό μήνυμα στο housing@cut.ac.cy ώστε να δώσουμε το δωμάτιο σε άτομο που ενδιαφέρεται από τον κατάλογο επιλαχόντων.

Στην περίπτωση που θέλετε περισσότερο χρόνο να το σκεφτείτε, έχετε προθεσμία μέχρι και τις 15 Σεπτεμβρίου 2021.  Μέχρι την ημερομηνία αυτή, σε περίπτωση αποχώρησης οποιαδήποτε χρήματα έχετε καταβάλει θα σας επιστραφούν.

Η ισχυρή σύσταση του Πανεπιστημίου προς όλη την πανεπιστημιακή κοινότητα είναι να εμπιστευτεί την επιστήμη και να προχωρήσει σε εμβολιασμό.  Σας υπενθυμίζουμε ότι την προσεχή Παρασκευή, 27 Αυγούστου 2021 θα λειτουργήσει ξανά στο Πανεπιστήμιο, στο κτίριο «Τάσσος Παπαδόπουλος», walk in εμβολιαστικό κέντρο και μπορείτε να δηλώσετε ενδιαφέρον εδώ https://web.cut.ac.cy/limesurvey/index.php/912784?newtest=Y&lang=el

Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας