Β' Κατανομή θέσεων Ελλαδιτών υποψηφίων φοιτητών πτυχίου (2018-19)

Σπουδές Φοιτητικά Νέα

Η Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας (ΥΣΦΜ) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου ανακοινώνει τη β΄ κατανομή θέσεων (πατήστε εδώ) των Ελλαδιτών υποψηφίων για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19.

Εγγραφή και κράτηση θέσης

Οι επιτυχόντες Ελλαδίτες φοιτητές και φοιτήτριες θα πρέπει να κρατήσουν τη θέση τους,με ένα απλό βήμα που αναφέρεται στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου (πατήστε εδώ), μέχρι και την Παρασκευή, 7 Σεπτεμβρίου 2018.  Συγκεκριμένα, θα πρέπει να καταβάλουν το τέλος εγγραφής ύψους €40 που αφορά σε ασφαλιστική κάλυψη, έκδοση φοιτητικής ταυτότητας, έκδοση επίσημων βεβαιώσεων, αναλυτικών βαθμολογιών και πτυχίου, συμμετοχή στα οργανωμένα αθλητικά προγράμματα του Πανεπιστημίου καθώς και εγγραφή στη Φοιτητική Ένωση για όλα τα έτη της φοίτησής σας. Το ποσό αυτό είναι υποχρεωτικό για όλους όσους επιθυμούν επιβεβαίωση της θέσης τους και δεν επιστρέφεται σε περίπτωση αποχώρησης του φοιτητή.

Όσοι φοιτητές δεν προχωρήσουν όπως αναφέρεται πιο πάνω θα θεωρηθεί ότι απορρίπτουν τη θέση που τους προσφέρθηκε.

Εγγραφές σε μαθήματα και έναρξη ακαδημαϊκού έτους

Τα μαθήματα άρχισαν στις 3 Σεπτεμβρίου 2018 και διεξάγοντα σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα (πατήστε εδώ). Όσοι εξασφάλισαν θέση με τη β΄ κατανομή θα πρέπει να είναι σε θέση να φοιτήσουν το αργότερο από τις 10 Σεπτεμβρίου 2018. Θα μπορούν να εγγραφούν σε μαθήματα την περίοδο «πρόσθεσης μαθημάτων» (12-14 Σεπτεμβρίου 2018).  Η εγγραφή στα μαθήματα γίνεται ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες και καθοδήγηση μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου.

Στέγαση

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ενοικιάζει αριθμό διαμερισμάτων στη Λεμεσό, τα οποία  διαθέτει σε φοιτητές με ενοίκιο που καλύπτει γύρω στο 50% του κόστους, στη βάση κοινωνικό-οικονομικών κριτηρίων. Αναλυτικές πληροφορίες για τον τύπο των διαμερισμάτων και τις χρεώσεις, στην ιστοσελίδα (εδώ).

Έχει κρατηθεί περιορισμένος αριθμός για πρωτοετείς προπτυχιακούς Ελλαδίτες φοιτητές στη βάση κοινωνικοοικονομικών κριτηρίων. Οι αιτήσεις μαζί με τα αναγκαία δικαιολογητικά πρέπει να υποβληθούν στο Γραφείο Στέγασης με τηλεομοιότυπο (fax 00357 25 002684) ή email (housing@cut.ac.cy). Η αίτηση είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα (Αίτηση μοριοδότησης κοινωνικοοικονομικής κατάστασης, για διαμονή στις φοιτητές εστίες 2018-19).

Περισσότερες πληροφορίες για θέματα διαμονής μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα ή επικοινωνήστε με το Γραφείο Στέγασης στα τηλέφωνα 00357 25 002534 και 00357 25 002412.

Υποτροφίες Ελλαδιτών Φοιτητών

Η Κυπριακή Κυβέρνηση παραχωρεί κάθε χρόνο έξι υποτροφίες (μία σε κάθε Σχολή) ύψους €3500 η καθεμία σε Ελλαδίτες προπτυχιακούς φοιτητές με βάση τη βαθμολογία που επιτυγχάνουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση ανανέωσης της υποτροφίας για το επόμενο έτος είναι η εξασφάλιση Σταθμικού Μέσου Όρου τουλάχιστο 6,5 (Λίαν Καλώς) ανά ακαδημαϊκό έτος. Οι δικαιούχοι των υποτροφιών ενημερώνονται τηλεφωνικώς και έχουν προσωπική συνάντηση με το Λειτουργό του Γραφείου Φοιτητικής Ζωής (Ηλίας Βασιλείου, τηλ. +357 25 002415) για τις διαδικασίες που θα ακολουθηθούν για να πάρουν την υποτροφία τους.

Σίτιση Ελλαδιτών Φοιτητών

Κάθε εξάμηνο, η Κυπριακή Κυβέρνηση προσφέρει επίδομα  σίτισης σε όλους τους Έλληνες υπηκόους ή Έλληνες της Διασποράς ανεξάρτητα από τον τρόπο εισαγωγής τους στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, νοουμένου ότι οι οικογένειές τους διαμένουν στο εξωτερικό και δεν τους έχει παραχωρηθεί υποτροφία από την Κυπριακή Κυβέρνηση. Οι Ελλαδίτες φοιτητές, οι οποίοι πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζονται από το νόμο, δικαιούνται επίδομα σίτισης για όσο διάστημα διαρκούν οι σπουδές τους.

Το επίδομα σίτισης ανέρχεται στα €7 ημερησίως για κάθε εργάσιμη μέρα  του ακαδημαϊκού έτους. Tο επίδομα σίτισης παραδίδεται στους δικαιούχους φοιτητές στην αρχή κάθε εξαμήνου από το Γραφείο Φοιτητικής Ζωής.

Β' Κατανομή θέσεων Ελλαδιτών υποψηφίων φοιτητών πτυχίου (2018-19)

Εγγραφή και κράτηση θέσης

Εγγραφές σε μαθήματα και έναρξη ακαδημαϊκού έτους