Ανακοίνωση αποτελεσμάτων 2ης κατανομής θέσεων πτυχίου σε υποψηφίους από Ελλάδα (2021-22)

Σπουδές Φοιτητικά Νέα

Η Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας (ΥΣΦΕ) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου ανακοινώνει τη Β΄ κατανομή θέσεων (ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ) των Ελλαδιτών υποψηφίων για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Αποδοχή θέσης/Εγγραφή στο Πανεπιστήμιο

Για αποδοχή της θέσης οι επιτυχόντες παρακαλούνται να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες που αναφέρονται στην ιστοσελίδα, πατώντας σε αυτό το σύνδεσμο.

Σε κάθε περίπτωση, οι νέοι φοιτητές καλούνται να προχωρήσουν άμεσα με την αποδοχή της θέση που εξασφάλισαν με την πληρωμή του τέλους εγγραφής ώστε να μπορούν να ξεκινήσουν άμεσα τη φοίτησή τους.

Παράλληλα, η/ο κάθε φοιτήτρια/φοιτητής θα πρέπει μέσα από το σύνδεσμο εδώ να υποβάλει πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης για να μπορεί να παρακολουθεί τα μαθήματά της/του με φυσική παρουσία. Σε αντίθετη περίπτωση θα τα παρακολουθεί εξ αποστάσεως με τρόπο που θα του ανακοινωθεί από το διδάσκοντα κάθε μαθήματος.

Για οποιεσδήποτε απορίες μπορούν να επικοινωνούν με το Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου, kep@cut.ac.cy , τηλ. 25002710/11

Για οποιεσδήποτε απορίες μπορείτε να καλείτε το 00357 25 002415,  elias.vasiliou@cut.ac.cy (κ. Ηλίας Βασιλείου).

Εγγραφές σε μαθήματα και έναρξη ακαδημαϊκού έτους

Τα μαθήματα άρχισαν στις 6 Σεπτεμβρίου 2021 και διεξάγονται σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα (πατήστε εδώ).

Η εγγραφή σε μαθήματα των φοιτητών που θα αποδεχθούν τη θέση που εξασφάλισαν, θα γίνει από το Γραφείο Σπουδών της ΥΣΦΕ. Το πρόγραμμα των μαθημάτων τους θα είναι διαθέσιμο στο Φοιτητικό τους Portal εντός 24 ωρών από την ώρα που θα έχουν προχωρήσει με την πληρωμή του τέλους εγγραφής τους.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες και καθοδήγηση μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου και στον Ηλία Βασιλείου 00357 25 002415,  elias.vasiliou@cut.ac.cy

Στέγαση

Οι κλίνες στις Φοιτητικές Εστίες έχουν εξαντληθεί. Για οποιαδήποτε βοήθεια στην εξεύρεση διαμονής, υπάρχουν πληροφορίες στην ιστοσελίδα και μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Στέγασης στα τηλέφωνα 25 002380 και 25 002412.

Υποτροφίες Ελλαδιτών Φοιτητών

Η Κυπριακή Κυβέρνηση παραχωρεί κάθε χρόνο έξι υποτροφίες (μία σε κάθε Σχολή) ύψους €3500 η καθεμία σε Ελλαδίτες προπτυχιακούς φοιτητές με βάση τη βαθμολογία που επιτυγχάνουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση ανανέωσης της υποτροφίας για το επόμενο έτος είναι η εξασφάλιση Σταθμικού Μέσου Όρου τουλάχιστο 6,5 (Λίαν Καλώς) ανά ακαδημαϊκό έτος. Οι δικαιούχοι των υποτροφιών ενημερώνονται τηλεφωνικώς και έχουν προσωπική συνάντηση με το Λειτουργό του Γραφείου Φοιτητικής Ζωής (Ηλίας Βασιλείου, τηλ. +357 25 002415) για τις διαδικασίες που θα ακολουθηθούν για να πάρουν την υποτροφία τους.

Σίτιση Ελλαδιτών Φοιτητών

Κάθε εξάμηνο, η Κυπριακή Κυβέρνηση προσφέρει επίδομα  σίτισης σε όλους τους Έλληνες υπηκόους ή Έλληνες της Διασποράς ανεξάρτητα από τον τρόπο εισαγωγής τους στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, νοουμένου ότι οι οικογένειές τους διαμένουν στο εξωτερικό και δεν τους έχει παραχωρηθεί υποτροφία από την Κυπριακή Κυβέρνηση. Οι Ελλαδίτες φοιτητές, οι οποίοι πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζονται από το νόμο, δικαιούνται επίδομα σίτισης για όσο διάστημα διαρκούν οι σπουδές τους.

Το επίδομα σίτισης ανέρχεται στα €7 ημερησίως για κάθε εργάσιμη μέρα  του ακαδημαϊκού έτους. Tο επίδομα σίτισης παραδίδεται στους δικαιούχους φοιτητές στην αρχή κάθε εξαμήνου από το Γραφείο Φοιτητικής Ζωής.

Απόφαση Συγκλήτου για Εαρινό Εξάμηνο 2021-22

Πρόγραμμα εγγραφών Εαρινού Εξαμήνου 2021-22

Θέσεις για παρακολούθηση μαθημάτων με περιστασιακή φοίτηση, Εαρινό Εξάμηνο 2021-22

Αποδοχή θέσης/Εγγραφή στο Πανεπιστήμιο