Μάστερ στη Δημόσια Υγεία

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη του νέου μεταπτυχιακού του προγράμματος στη Δημόσια Υγεία. Tο 14μηνο Master of Public Health (MPH) προσφέρει δυο εξειδικεύσεις, είτε στην Περιβαλλοντική Υγεία ή στην Επιδημιολογία και Βιοστατιστική. Πρόκειται για το πρώτο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών αποκλειστικά στη δημόσια υγεία που προσφέρεται από δημόσιο πανεπιστήμιο στην Κύπρο. Το MPH έχει σχεδιαστεί με πρωταρχικό στόχο την υλοποίηση ενός κορυφαίου επιπέδου εκπαιδευτικού προγράμματος που να συνάδει με τις νέες προκλήσεις και ανάγκες του νέου Γενικού Συστήματος Υγείας. Το νέο πρόγραμμα MPH του CII έχει οικοδομηθεί στη βάση της εμπειρίας των >10 χρόνων σύνδεσης του Ινστιτούτου με τη Σχολή Δημόσιας Υγείας του Χάρβαρντ πάνω σε κλασσικά αλλά και αναδυόμενα θέματα υγείας για τους επαγγελματίες της δημόσιας υγείας στην Κύπρο αλλά και στον περιφερειακό χώρο της ανατολικής Μεσογείου. Το ΜΡΗ είναι διαπιστευμένο σε εθνικό επίπεδο από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.Π.Α.Ε) της Κύπρου.

Το MPH είναι ίσως ο πιο δημοφιλής και αναγνωρισμένος τομέας εξειδίκευσης στη δημόσια υγεία και τις επιστήμες υγείας και θα περιλαμβάνει μαθήματα στις βασικές αρχές της δημόσιας υγείας, τις υπολογιστικές μεθόδους και την πρακτική εφαρμογή σύγχρονων προσεγγίσεων στη δημόσια υγεία. Στο πρόγραμμα συμπεριλαμβάνονται μαθήματα, όπως η πληθυσμιακή υγεία, η πολιτική και τα οικονομικά της υγείας, η εκπαίδευση και προώθηση της υγείας, κ.α.

Το πρόγραμμα είναι ιδιαίτερα ελκυστικό για ιατρούς και νοσηλευτές, για τους επαγγελματίες παραιατρικών επαγγελμάτων που ενδιαφέρονται για τον τομέα της δημόσιας υγείας, για μαθηματικούς και στατιστικολόγους που είναι υπεύθυνοι για την παρακολούθηση των ασθενειών και για άλλους συναφείς κλάδους που επιθυμούν να ειδικευτούν στη δημόσια υγεία (π.χ. κοινωνικές επιστήμες, βιολογία).

parallax

Το MPH προσφέρεται εξ’ ολοκλήρου στα αγγλικά και βασίζεται σε ένα ολοκληρωμένο, διεπιστημονικό πρόγραμμα σπουδών που διδάσκεται από καθηγητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και άλλων κορυφαίων σχολών δημόσιας υγείας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 90 ECTS και μπορεί να ολοκληρωθεί είτε σε 14 μήνες (Σεπτέμβριος έως τέλη Οκτωβρίου του επόμενου έτους) είτε σε μερική βάση για περίοδο 26 μηνών. Οι αιτήσεις θα αξιολογηθούν άμεσα και η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι η 31η Μαρτίου 2018.

Το Διεθνές Ινστιτούτο Περιβαλλοντικής και Δημόσιας Υγείας Κύπρου είναι μέλος του Association of Schools of Public Health in the European Region (ASPHER).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα MPH, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας στο www.cut.ac.cy/cii/