5η Ετήσια Παγκύπρια Ημερίδα Δημόσιας Υγείας

Μεγάλη επιτυχία με πάνω από 100 συμμετέχοντες σημείωσε και φέτος η χθεσινή ημερίδα θεσμός για τα κυπριακά δεδομένα η 5η ετήσια παγκύπρια ημερίδα για τη Δημόσια Υγεία που διοργάνωσε το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και η Ενδοκρινολογική Εταιρεία Κύπρου στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ. Η ημερίδα τέλεσε υπό την αιγίδα του Υπουργού Υγείας Δρ. Κ. Ιωάννου, του οποίου ομιλία εκφώνησε εκ μέρους του ο Δρ. Χρίστος Νικολάου, Ιατρικός Διευθυντής στο Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού. Στο προεδρείο της ημερίδας βρισκόταν ο Δρ. Νικόλαος Ζαμπόγλου, από το Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, Δρ. Νίκος Μίτλεττον κήρυξε την έναρξη των εργασιών καλωσορίζοντας τους συμμετέχοντες. Ο Κοσμήτορας τόνισε τη σημασία της έρευνας για τη δημόσια υγεία και την ανάγκη περαιτέρω διασύνδεσης της έρευνας με τα κέντρα λήψης αποφάσεων. Επίσης, χαιρέτησε το ερευνητικό και εκπαιδευτικό έργο του CII και την προοπτική δημιουργίας τμήματος δημόσιας και περιβαλλοντικής υγείας στο ΤΕΠΑΚ.

O εκπρόσωπος του Υπουργού Υγείας Δρ. Χρίστος Νικολάου, Ιατρικός Διευθυντής στο Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού, σημείωσε τη σταθερή και διαχρονική αξία του ΤΕΠΑΚ στον τομέα της υγείας και το γεγονός ότι αποτελεί ένα ξεχωριστό και ανεξάρτητο χώρο όπου παράγεται καινοτόμος γνώση. Το ΤΕΠΑΚ, συνέχισε, και η γνώση που παράγει στέκεται αρωγός των προγραμμάτων του Υπουργείου Υγείας και εξέφρασε τη θέση ότι το Υπουργείο στηρίζει τις πρωτοβουλίες του ΤΕΠΑΚ για την έρευνα και την ανώτερη εκπαίδευση.

Ο Καθ. Δρ. Κωνσταντίνος Δέλτας, από το Πανεπιστήμιο Κύπρου, μίλησε για το νέο στρατηγικό ερευνητικό έργο δημιουργίας Κέντρου Αριστείας-Βιοτράπεζας στην Κύπρο cy-biobank, ενώ η Δρ. Α. Παναγιώτου, Επίκουρη Καθηγήτρια στο CII του TEPAK μίλησε για την οικογενή υπερχοληστερολαιμία (FH) στον κυπριακό πληθυσμό και τις δράσεις που συντονίζει η ίδια για τη δημιουργία μητρώου καταγραφής περιστατικών FH.

Ο κύριος Χρήστος Νικολάου, Γενικός Διευθυντής του Οργανισμού Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας (ΟΚυΠΥ) Λεμεσού-Πάφου μίλησε για το ρόλο και τις δράσεις του ΟΚυΠΥ. Αναφέρθηκε στην στρατηγική του οργανισμού για παροχή κατάλληλων και αξιόπιστων υπηρεσιών υγείας για τους ασθενείς. Ο ρόλος του ΟΚΥπυ, τόνισε δεν είναι μόνο διοικητικός αλλά και αναδιοργανωτικός του όλου συστήματος υγείας και συμβάλλει ουσιαστικά στη φάση εφαρμογής του ΓεΣΥ. Η αυτονόμηση θα βοηθήσει στην ανακατανομή πόρων, όπως προσφορές υπηρεσιών με νέους εξοπλισμούς και χώρους, απαιτείται όμως συνεργασία, κατανόηση και εμπιστοσύνη.

Η κυρία Εύη Κυπριανού, Λειτουργός της Αρχής Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου (ΑΑΕΚ) μίλησε για τις δράσεις της Αρχής για την αντιμετώπιση παράνομων ουσιών και την εξάρτηση στα τυχερά παιχνίδια. Βάσει του δείκτη αίτησης θεραπείας, οι πιο συχνά χρησιμοποιούμενες εξαρτώμενες ουσίες είναι πρώτα η κάνναβη, και ακολουθούν η ηρωίνη και η κοκαΐνη. Ο αριθμός ατόμων που εξετάζονται για τυχόν μεταδοτικές ασθένειες δυστυχώς είναι μικρός, ενώ από αυτούς που εξετάζονται περίπου οι μισοί από αυτούς είναι θετικοί στην ηπατίτιδα C.

O Δρ. Πέτρος Καραγιάννης, από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, αναφέρθηκε στον ιό του Δυτικού Νείλου και στο πως προσβάλει τον άνθρωπο από τσιμπήματα κουνουπιών. Προκαλεί νευρολογικές και ιστολογικές αλλαγές στον εγκέφαλο. Ένα μέτρο προστασίας είναι η απομάκρυνση στάσιμων νερών από το περιβάλλον μας που μπορεί να λειτουργήσουν ως εστίες ανάπτυξης κουνουπιών.

Ο Συντονιστής της Μονάδας Παρακολούθησης Υγείας στο Υπουργείο Υγείας, Δρ. Βάσος Σκουτέλλας παρουσίασε το προφίλ υγείας 2018 για τον Κυπριακό πληθυσμό. Ανέφερε ότι το προσδόκιμο ζωής στην Κύπρο είναι τα 82 έτη, ένα έτος περισσότερο από τον Ευρωπαϊκό μέσο όρο. Επίσης, καταδεικνύεται ότι τα τελευταία 15 χρόνια αυξήθηκε περισσότερο ο καρκίνος πνεύμονα και η άνοια σε σχέση με άλλα χρόνια νοσήματα. Οι κρατικές δαπάνες της Κύπρου στον τομέα της υγείας είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, ενώ φαίνεται ότι πάνω από το 80% του πληθυσμού έχει ήδη εγγραφεί στο ΓεΣΥ. Επίσης, η Κύπρος κατέχει 2 αρνητικές ευρωπαϊκές πρωτιές στον τομέα της υγείας, στα πολύ υψηλά επίπεδα αντιμικροβιακής αντοχής σε ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις και στη μεγάλη συχνότητα καισαρικών γεννήσεων.

Η Δρ. Σουζάνα Αχιλλέως από το CII και το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ αναφέρθηκε στο έργο LIFE MEDEA που πραγματεύεται τρόπους μείωσης έκθεσης ευάλωτων ομάδων πληθυσμού σε ατμοσφαιρική σκόνη κατά την περίοδο καταιγίδων σκόνης. Εστιάζει σε ασθενείς με βηματοδότη και ασθματικά παιδιά στην Κύπρο, Κρήτη και Ισραήλ με οδηγίες παρέμβασης μείωσης ρίσκου από επεισόδια σκόνης.

Η Δρ. Έλενα Θεοδώρου, Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης, ΤΕΠΑΚ αναφέρθηκε στην αναπτυξιακή γλωσσική διαταραχή, μια κατάσταση που βιώνει το παιδί που αποτυγχάνει να αναπτύξει γλωσσική ικανότητα για την ηλικία του εν τη απουσία νευροβιολογικών παραγόντων. Η συχνότητα εμφάνισης του είναι περίπου 7%, και παρουσιάζεται περισσότερο στα αγόρια. Οι επιπτώσεις της διαταραχής εμφανίζονται κυρίως ως σχολική αποτυχία λόγω μαθησιακών δυσκολιών, ενώ εμφανίζονται και δυσκολίες δημιουργίας διαπροσωπικών σχέσεων και φτωχή αλληλεπίδραση με συνομήλικους.

Τέλος ο Κοσμήτωρ, Δρ. Ν. Μίτλεττον παρουσίασε ένα νέο ερευνητικό πρόγραμμα ανιχνευτικού ελέγχου ρευματικών και μυοσκελετικών παθήσεων στην Κύπρο μιας και δεν υπάρχουν ανάλογα επιδημιολογικά στοιχεία για τον γενικό πληθυσμό στην Κύπρο.