Ημερίδα ενημέρωσης για την πράξη ΑΙΓΙΣ. Σχεδιασμός Ευφυούς Συστήματος Λήψης Αποφάσεων

Οι τραγικές πρόσφατες καταστροφές που έπληξαν τόσο την Ελλάδα όσο και την Κύπρο δίνουν την ευκαιρία να αναφερθούμε στην Πράξη ΑΙΓΙΣ, του Προγράμματος Συνεργασίας Interreg V-A Ελλάδα- Κύπρος 2014-2020.

Στόχος ο σχεδιασμός ενός Ευφυούς Συστήματος Λήψης Αποφάσεων το οποίο να μπορεί να μεταδίδει στοιχεία και δεδομένα διαφόρων μορφών, σε αληθινό χρόνο, λίγα μόλις λεπτά μετά την καταστροφή. Στοιχεία τα οποία είναι καίριας σημασίας και μπορούν να αποτρέψουν χειρότερες καταστάσεις. Στοιχεία όπως χάρτες κυκλοφορίας, πληροφορίες καταφυγίων, στοιχεία επικοινωνίας αρμοδίων και άλλα.

Τα ακραία καιρικά φαινόμενα που δυστυχώς συμβαίνουν πλέον σε τακτικά χρονικά διαστήματα στις μέρες μας, σε συνδυασμό με την ανεπάρκεια ή και την έλλειψη σωστής πληροφόρησης γύρω από την αντιμετώπιση τέτοιου είδους καταστροφών, οδήγησαν στη σύλληψη της ιδέας της Πράξης ΑΙΓΙΣ.

Με σκοπό η ΑΙΓΙΣ να γίνει ευρύτερα γνωστή και να μπορέσει να διεισδύσει εις βάθος στους φορείς πολιτικής προστασίας, το ΤΕΠΑΚ μαζί με την Πολιτική Άμυνα, οι εταίροι του ΑΙΓΙΣ στην Κύπρο, διοργανώνουν ημερίδα ενημέρωσης προς τους Δήμους και άλλους φορείς, στη Δημοτική και Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού, την Πέμπτη 25 Ιουλίου 2019, από τις 09:00 μέχρι τις 12:00.

Η ημερίδα θα είναι μια ευκαιρία ενημέρωσης και πληροφόρησης για την ΑΙΓΙΣ, τις σχετικές δράσεις και μελλοντικές δραστηριότητες και για αυτό η πρόσκληση είναι ανοικτή προς όλη την κοινότητα του ΤΕΠΑΚ.

Την πρόσκληση της ημερίδας μπορείτε να τη βρείτε εδώ και το πρόγραμμα πατώντας εδώ.

Επιπλέον στοιχεία για την Πράξη ΑΙΓΙΣ μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα www.aegisproject.eu  και τη σελίδα της Πράξης στο Facebook.

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ βρίσκεται στις θέσεις 101-150 με τα καλύτερα Τμήματα Νοσηλευτικής διεθνώς

Ανάπτυξη εφαρμογής Επαυξημένης Πραγματικότητας για την συμμετοχή του κοινού σε θέματα πολεοδομίας

Πρωτόκολλο συνεργασίας μεταξύ Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και Ελληνικής Τράπεζας