Τελετή βράβευσης πρωτευσάντων φοιτητών Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας

Η Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είχε την τιμή και χαρά να βραβεύσει, σε μια ιδιαίτερη τελετή που πραγματοποιήθηκε στις 18 Ιουνίου 2019 τους φοιτητές της, που κατάφεραν να ξεχωρίσουν ανάμεσα στους υπόλοιπους συμφοιτητές τους και να αριστεύσουν. Την τελετή, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης, στο Κτίριο Ανδρέας Θεμιστοκλέους παρακολούθησαν, πέρα από τους φοιτητές, εκλεκτοί προσκεκλημένοι και χορηγοί, με τους γονείς, τους συγγενείς και τους φίλους να στέκουν στο πλευρό των πρωτευσάντων φοιτητών. Την τελετή προλόγισε ο Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας Καθηγητής Φώτης Παναγίδης, καθώς επίσης και μέλη του Ακαδημαϊκού Προσωπικού της Σχολής.

Καλωσορίζοντας τους φοιτητές και τους προσκεκλημένους, ο Κοσμήτορας Καθηγητής Φώτης Παναγίδης εξέφρασε τα συγχαρητήρια του στους φοιτητές της Σχολής. Ο Κοσμήτορας στον χαιρετισμό του ανέφερε μεταξύ άλλων ότι ‘Η Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας, μέσω των δύο Τμημάτων που την αποτελούν, έχει καταφέρει να αναδειχθεί σε μία από τις πιο αξιόλογες Σχολές Διοίκησης στην Κύπρο αλλά και στον ευρύτερο Ελλαδικό χώρο και χαίρει αναγνώρισης από την διεθνή επιστημονική κοινότητα στους τομείς της Διοίκησης Ξενοδοχείων και τουρισμού, στα Χρηματοοικονομικά, Ναυτιλιακά  και στη Διοίκηση και Επιχειρηματικότητα.’ Επίσης ανέφερε ότι πολύ πρόσφατα η Σχολή έχει συνάψει συμφωνία για την ίδρυση ερευνητικού εργαστηρίου με οικονομική χορηγία εξ ολοκλήρου από ιδιωτική ναυτιλιακή εταιρεία, κάτι που θα φέρει πολλαπλά οφέλη και στην έρευνα των μελών ΔΕΠ αλλά και στην εκπαίδευση των φοιτητών μας. Κλείνοντας αναφέρθηκε στους χορηγούς υποτροφιών και βραβείων για τους φοιτητές της Σχολής και τους ευχαρίστησε θερμά για την φιλανθρωπία τους που παρέχει ουσιαστική αλλά κυρίως συμβολική αναγνώριση στους φοιτητές της Σχολής και έναυσμα για νέες επιτυχίες.

Στην συνέχεια ανέβηκε στο βήμα και απεύθυνε χαιρετισμό ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ κ. Νικόλας Ιορδάνους και συνεχάρη με την σειρά του τόσο τους φοιτητές όσο και το προσωπικό της Σχόλης για τις προσπάθειες που καταβάλλουν καθημερινά. Χαιρετισμό επίσης απεύθυνε  ο Γενικός Διευθυντής Ανθρώπινου Δυναμικού της Ελληνικής Τράπεζας κ. Γιώργος Χριστοδουλίδης, ο οποίος αναφέρθηκε στην ακαδημαϊκή αριστεία που είναι ήσσονος σημασίας για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου γιατί θέτει τα θεμέλια της επαγγελματικής αριστείας. Εκ μέρους του Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας, χαιρετισμό απεύθυνε ο Αναπληρωτής Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Νεόφυτος Λαμπερτίδης.  Τέλος, εκ μέρους του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ανδρέας Βαρνάβας απεύθυνε εξίσου χαιρετισμό και συνεχάρη τους αριστεύσαντες φοιτητές για την επιτυχία τους.

Στην συνεχεία απονεμήθηκαν τα βραβεία στους πρωτεύσαντες φοιτητές της Σχολής.

Η τελετή έκλεισε με την καθιερωμένη δεξίωση.