Επιμόρφωση για την αυτόνομη εκμάθηση της Γαλλικής γλώσσας

Το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 διοργανώθηκε από το Κέντρο Γλωσσών σε συνεργασία με την Alliance française της Λεμεσού τρίωρο εργαστήριο για μαθητές στα πλαίσια του μήνα Γαλλοφωνίας.

Το εργαστήριο αποσκοπούσε στην καλλιέργεια της δεξιότητας της αυτόνομης εκμάθησης της Γαλλικής γλώσσας. Πιο συγκεκριμένα, το εργαστήριο είχε ως στόχο την ενίσχυση της μάθησης που επιτελείται στην τάξη από τους καθηγητές. Εξηγήθηκε, δηλαδή, στους μαθητές ο τρόπος με τον οποίο μπορούν να αφομοιώσουν αυτά τα οποία διδάσκονται στην τάξη με τρόπο αυτόνομο.

Το εργαστήριο διεξήχθη στο Κέντρο Έρευνας και Συνεργατικής και Διαδραστικής Μάθησης (ΚΕΣΥΔΙΜ)  του Κέντρου Γλωσσών και τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να δουλέψουν σε διάφορους ιστοχώρους σχετικούς με την Γαλλική γλώσσα αυτόνομα.

Στο εργαστήριο συμμετείχαν με μεγάλη επιτυχία μαθητές από 11 ως 14 χρόνων καθώς και ένας ενήλικας.

Σχόλια συμμετεχόντων:

«Μου άρεσε επειδή ήμασταν σε μια τάξη στην οποία εξασκηθήκαμε στα Γαλλικά με ένα διαφορετικό τρόπο, με τη χρήση του υπολογιστή. Επίσης μου άρεσε η ατμόσφαιρα που επικρατούσε ακούγοντας γαλλική μουσική».

«Μου άρεσε που επισκεφθήκαμε πολλές ιστοσελίδες και κάναμε ασκήσεις για να βελτιώσουμε τα Γαλλικά μας. Επίσης μου άρεσε πολύ η ιστοσελίδα που βλέπαμε βίντεο 1-2 λεπτά και μετά απαντούσαμε σε ερωτήσεις. Τώρα ξέρω σε ποιες ιστοσελίδες να ψάξω για να κάνω επανάληψη σε αυτά που μαθαίνουμε στην τάξη».

«I loved how we learned a lot and didn’t have to go exactly on the instructions like in school. We had fun and did what we wanted and learned. lt was AMASING ».

«Μου άρεσαν τα πάντα! Το πώς μπορείς να κάνεις επανάληψη χωρίς φυλλάδιο είναι αξιοθαύμαστο!»

«Ήταν πολύ ωραίο το μάθημα, μου άρεσε πολύ και θα χρησιμοποιήσω όλα τα πράγματα που έμαθα».

«Μου άρεσαν όλα αλλά περισσότερο μου άρεσαν τα βίντεο και ότι μαθαίναμε καινούρια πράγματα για τα Γαλλικά. Ήταν όλα χρήσιμα».

«Βελτιώνεις τα Γαλλικά σου και ταυτόχρονα μαθαίνεις πράγματα για θέματα που σε ενδιαφέρουν και ψυχαγωγείσαι».