Επίσημη επίσκεψη Πρέσβη της Κίνας στη Κύπρο στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Eπίσημη επίσκεψη πραγματοποίησε στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ο Πρέσβης της Κίνας στην Κύπρο κ. Huang Xingyuan για διερεύνηση τρόπων ενίσχυσης συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο στα πεδία της έρευνας, εκπαίδευσης και της διασύνδεσης με τη βιομηχανία.

Η Κίνα έχει αναγνωριστεί ως ένας εκ των σημαντικότερων εν δυνάμει στρατηγικών εταίρων για το Πανεπιστήμιο. Ήδη το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρυ διατηρεί διμερή συνεργασία με το Zhejiang Ocean University στα πεδία της Βιοτεχνολογίας, των Τροφίμων και της Θαλάσσιας Βιολογίας. Όπως ανέφερε ο Πρύτανης του ΤΠΚ,  Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, στόχος είναι όπως αυτή η προσπάθεια αποτελέσει το βήμα για ανάπτυξη εκπαιδευτικών και ερευνητικών συνεργασιών με ακόμα πιο μεγάλα και αναγνωρισμένα πανεπιστήμια της Κίνας.

Να σημειωθεί επίσης ότι τον περασμένο Οκτώβριο στο Πεκίνο πραγματοποιήθηκε διμερής συνάντηση Κύπρου – Κίνας με έμφαση τις θεματικές της επιστήμης, της τεχνολογίας και εκπαίδευσης. Κατά τη διάσκεψη τότε συμφωνήθηκε μεταξύ του  Υφυπουργού Επιστήμης και Τεχνολογίας κ. Zhang Jianguo και του Μόνιμου Γραμματέα του Υπουργείου Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας της Κύπρου κ. Στέλιου Χειμώνα όπως ενισχυθούν η συνεργασία σε στρατηγικές καινοτομίας και κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, η ανταλλαγή ειδικών και ερευνητών, κοινές συνδιοργανώσεις και γενικά συνέργειες σε θέματα Ενέργειας, Μεταφορών και Επιστημών. Η επόμενη διμερής διάσκεψη θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο εντός του 2019.

Ο κ. Huang Xingyuan αναφέρθηκε στην πρωτοβουλία του Κινέζου Προέδρου κ. Xi Jinping για πρακτική διασύνδεση Ευρώπης και Ασίας, γνωστή ως «Belt and Road Initiative», η οποία τυγχάνει υποστήριξης από τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκο Αναστασιάδη και η οποία διανοίγει μεγάλες προοπτικές για τη συνεργασία Κύπρου και Κίνας. Ο κ. Huang Xingyuan επίσης ανέφερε τη βούληση για δημιουργία Confucius Ιnsitute στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Επιπλέον οι δύο πλευρές αποφάσισαν την παραχώρηση μιας υποτροφίας σε Κινέζο φοιτητή για σπουδές στην Κύπρο και μια σε Κύπριο για σπουδές στην Κίνα και συμφώνησαν να δρομολογήσουν επαφές για προσφορά κοινού προγράμματος σπουδών στην Κύπρο από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου σε συνεργασία με κινεζικό τριτοβάθμιο ίδρυμα.