Άνοιξαν οι αιτήσεις για το Climate-KIC Journey! Το μεγαλύτερο θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Κλιματικής Καινοτομίας για μεταπτυχιακούς φοιτητές και νέους επαγγελματίες

Άνοιξε ο κύκλος αιτήσεων συμμετοχής για το Climate-KIC Journey, το μεγαλύτερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα πράσινης και κλιματικής καινοτομίας και επιχειρηματικότητας. Το Journey  προσφέρει ένα μοναδικό συνδυασμό ακαδημαϊκής εκπαίδευσης και επαγγελματικής εμπειρίας μέσα από ένα διεπιστημονικό πρόγραμμα που συνδιοργανώνεται από κορυφαία πανεπιστήμια στην Ευρώπη, συμπεριλαμβανομένου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Μέσα από το πρόγραμμα οι συμμετέχοντες θα προετοιμαστούν για τον κόσμο της κλιματικής επιχειρηματικότητας και των καινοτόμων συστημάτων ώστε να προωθήσουν την γρηγορότερη μετάβαση στην προσαρμογή στα δεδομένα της Κλιματικής Αλλαγής.

Το Journey είναι ένα εντατικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα 4 εβδομάδων. Μέσα από το πρόγραμμα πάνω από 400 συμμετέχοντες κάθε χρόνο ταξιδεύουν σε περισσότερες από 20 Ευρωπαϊκές πόλεις και έχουν την ευκαιρία να εργαστούν με 50+ μέντορες και ένα διεθνές δίκτυο 150+ συμμετεχόντων.

Μέσα από το Journey οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία:

• Να ταξιδέψουν σε 3 Ευρωπαϊκές πόλεις για να λύσουν πραγματικά προβλήματα της κλιματικής αλλαγής, δουλεύοντας σε διεπιστημονικά εκπαιδευτικά εργαστήρια.
  • Να μάθουν από τους καλύτερους ειδικούς στην κλιματική καινοτομία και επιχειρηματικότητα.
  • Να εμπνευστούν από νέους επιχειρηματίες και καινοτόμες νεοφυείς επιχειρήσεις που κάνουν τις ιδέες τους πράξεις.
  • Να ενισχύσουν τα προσόντα τους για μια καλή σταδιοδρομία σε ένα μεταβαλλόμενο περιβάλλον.

Το Climate-KIC Journey είναι δωρεάν για Ευρωπαίους φοιτητές (EU/EEA/Swiss passport holders) οι άλλους φοιτητές που είναι εγγεγραμμένοι σε πανεπιστήμιο της Ευρώπης κατά το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019. Για όλους τους άλλους συμμετέχοντες θα υπάρχουν δίδακτρα. Οι αιτησεις γίνονται ηλεκτρονικά στο https://journey.climate-kic.org και θα είναι ανοικτές μέχρι τις 18 Φεβ 2019.

Επικοινωνία και περισσότερες πληροφορίες.

Dr Stelios Yiatros e: stylianos.yiatros@cut.ac.cy / +357 25 002094

Facebook: @ClimateKIC @cyprus100renewable @CyprusUniversityTechnology

Instagram: @ckic.cyprus

Twitter: @ClimateKIC  @CkicCyprus @sust_energy_lab @steliosyiatros @a_charalambides @CyUniTech