Το ΤΠΚ τιμά με πρωτότυπο τρόπο την ημέρα των Ελληνικών Γραμμάτων

Η πανεπιστημιακή κοινότητα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου τιμά με πρωτότυπο τρόπο, την ημέρα των Ελληνικών Γραμμάτων, ως μία εορτή η οποία  αναδεικνύει τη γνώση, την έρευνα και τις Επιστήμες, ως ένα υπέρτατο κοινωνικό αγαθό, που συμβάλει στη βελτίωση της ποιότητας της ζωής του ανθρώπου, στην πνευματική καλλιέργεια και στη δημιουργία ενός καλύτερου μέλλοντος για όλη την Ανθρωπότητα. Πιστό στις αρχές του για προσφορά στις Επιστήμες και στα Γράμματα, το ΤΠΚ συνεχίζει να υπηρετεί με αφοσίωση τις Επιστήμες, προωθώντας διεθνείς διοργανώσεις και συνεργασίες του με διεθνείς φορείς σε όλη την υφήλιο (UNESCO, ΕΕ, πανεπιστήμια κ.ά.).

Την  ημέρα των Γραμμάτων και της Παιδείας επέλεξε η Επιτροπή Εθνικών Σημείων Επαφής της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να επισκεφθεί και να ενημερωθεί για τις τελευταίες εξελίξεις στην  Έρευνα και Εκπαίδευση στους τομείς των Κοινωνικών Επιστήμων (Net4Society: https://www.net4society.eu/). Η  Ομάδα απαρτιζόταν από τους 28 εκπροσώπους των Ευρωπαϊκών Κρατών της ΕΕ, από Επιτροπή των συμβούλων, τον Διευθυντή του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας, Μονάδα Προώθησης και Συμβουλευτικών Υπηρεσιών κ. Λεωνίδα Αντωνίου και την υπεύθυνη λειτουργό και εκπρόσωπο  της Κύπρου στην συγκεκριμένη Ομάδα εργασίας κυρία Δρ. Κωνσταντίνα Μακρή.

Ο Αντιπρύτανης του ΤΕΠΑΚ Δρ. Κρίστης Χρυσοστόμου καλωσόρισε και ευχαρίστησε τους εκπροσώπους της ΕΕ για τη συνεχή στήριξη τους, την επίσκεψη και την τιμή που έκαναν στο ΤΠΚ να επιλέξουν τη συγκεκριμένη ημέρα για συζητήσουν για το μέλλον της ανάπτυξης στη ΕΕ στον τομέα της Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Στη συνάντηση συζητήθηκαν θέματα Επιστήμης και Παιδείας για την Ευρώπη του «αύριο» και επίσης παρουσιάστηκαν Ευρωπαϊκά Έργα τα οποία συντονίζει το ΤΕΠΑΚ με χρηματοδότηση πέραν των 5 εκ. ευρώ (RePast, ViMM, INCEPTION, DARIAH-ERIC και EU ERA Chair) στο πλαίσιο του Ορίζοντας 2020, σε θέματα Κοινωνικών Επιστημών. Η προσπάθειά του Πανεπιστημίου στους τομείς της ψηφιοποίησης της πολιτιστικής κληρονομιάς αναγνωρίζεται έμπρακτα από την Ευρωπαϊκή και παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, εξού και έχει δοθεί η μια και μοναδική Έδρα Ευρωπαϊκού Χώρου  Έρευνας στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά  της Ευρωπαϊκής Επιτροπής  και μια αντίστοιχη  έδρα  από την UNESCO, με αρμοδιότητα και πάλι την Ψηφιοποίηση της Πολιτιστικής μας Κληρονομιάς, στο Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου.

Η  Κύπρος παγκόσμιο Κέντρο Καινοτομίας

Αξιοσημείωτη είναι η επίδοση του ΤΕΠΑΚ στη διεκδίκηση ευρωπαϊκών πόρων και η αξιοποίησή τους για την πρόοδο της έρευνας και της καινοτομίας  σε πολλά επιστημονικά πεδία, αξιοποιώντας, παράλληλα, υψηλής εξειδίκευσης επιστημονικό προσωπικό. Έτσι  το ΤΠΚ καλείται να διαδραματίσει ένα πολύ σημαντικό ρόλο, αφού η  έρευνα και η καινοτομία είναι πολύ σημαντικές για την οικονομική ευημερία και για αυτό το λόγο απαιτούνται μέτρα που θα διασφαλίζουν ότι οι επιδόσεις καινοτομίας όλων των κρατών μελών και των περιφερειών τους συγκλίνουν και βελτιώνονται.

Μέσα από τις πολύ σημαντικές πρωτοβουλίες σε επιστημονικό επίπεδο, το   ΤΠΚ,  βοηθά έτσι ώστε η Κύπρος να συμπεριλαμβάνεται στον παγκόσμιο χάρτη της επιστήμης και έχει έναν πολύ σημαντικό ρόλο να διαδραματίσει σε ό,τι  αφόρα τη διαμόρφωση παγκόσμιων πολιτικών σε σημαντικούς τομείς της Επιστήμης, ρόλο που υλοποιεί με τον καλύτερο τρόπο.

Για τον λόγο αυτό οι Πρυτανικές Αρχές και το προσωπικό του ΤΠΚ, τιμούν  έμπρακτα την ημέρα των Ελληνικών Γραμμάτων και έχουν κάθε λόγο να αισθάνονται υπερήφανοι για τις διεθνείς αναγνωρίσεις τόσο από τον ΟΗΕ-UNESCO, όσο και από την Ευρωπαϊκή Ένωση, που αποδεικνύουν την τεράστια συνεισφορά του ΤΕΠΑΚ στις Επιστήμες υψηλής εξειδίκευσης, όπως είναι η Καινοτομία και οι Νέες Τεχνολογίες.

Περισσότερες πληροφορίες για την Έδρα UNESCO, ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Dr  Μαρίνος Ιωαννίδης,

Dr. Marinos Ioannides